ΠΑΟΚ: «Τζάμπα» ήττα 2-1 από Κράσνονταρ - Όλα για την πρόκριση στην Τούμπα

Πλήρωσε τα λάθη του ο δικέφαλος στην ήττα με 2-1 από Κράσνονταρ

Ανοιχτή η πρόκριση στους ομίλους του Champions League για τον ΠΑΟΚ παρά την ήττα με 2-1 στη Ρωσία από την Κράσνονταρ.

Ο δικέφαλος θα μπορούσε να φύγει με καλύτερο αποτέλεσμα έχοντας χάσει πέναλτι με τον Πέλκα στο 7ο μόλις λεπτό, και με δοκάρι του Καντουρί στο δεύτερο ημίχρονο.

Παρά τη ψυχρολουσία του χαμένου πέναλτι ο ΠΑΟΚ προηγήθηκε 1-0 με τον Πέλκα στο 33’.

Για τους Ρώσους ισοφάρισε στο 39’ με πέναλτι ο Κλάεσον και στο 70’ ο Καμπελά διαμόρφωσε το τελικό σκορ

Δύο λεπτά μόλις νωρίτερα ο ΠΑΟΚ θα μπορούσε να πάρει εκ νέου το προβάδισμα όμως το σουτ του Καντουρί σταμάτησε στο δοκάρι.

Πλέον για την πρόκριση ο δικέφαλος χρειάζεται νίκη οπωσδήποτε στην Τούμπα, είτε με 1-0 είτε με δύο γκολ τουλάχιστον διαφορά εφόσον δεχθεί γκολ.

Κράσνονταρ (Μουράντ Μουσάεβ): Σαφόνοβ, Ραμίρες, Σορόκιν, Κάιο, Πετρόφα, Καμπελά (81' Ούτκιν), Βιλένα, Όλασον, Μπεργκ, Κλάεσον, Βάντερσον (86' Σουλεϊμάνοβ).

Αναπληρωματικοί: Γκορόντοβ, Γκαζίνσκι, Σμολνίκοβ, Σπερτσιάν, Καμπόλοβ.

ΠΑΟΚ (Αμπέλ Φερέιρα): Ζ. Ζίβκοβιτς, Κρέσπο, Ίνγκασον, Βαρέλα, Μιχαηλίδης, Γιαννούλης, Α. Ζίβκοβιτς, Ελ Καντουρί, Σβαμπ, Πέλκας (79' Μπίσεσβαρ), Τζόλης (84' Σβιντέρσκι).

Αναπληρωματικοί: Πασχαλάκης, Μιχάι, Περέιρα, Εσίτι, Νινούα.