Ασταμάτητος και κυνικός ο Άρης - Μένει 1ος με νίκη 1-0!

Mε σκόρερ απέναντι στον Απόλλωνα Σμύρνης τον Γκάμα

Με ένα εξαιρετικό γκολ του Μπρούνο Γκάμα ο Άρης κέρδισε τον Απόλλωνα Σμύρνης στους Ζωσιμάδες με 1-0 και παρέμεινε στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα, φτάνοντας τους 13 βαθμούς σε πέντε αγώνες! Ντεμπούτο για Κάτσε με τα “κιτρινόμαυρα”, κάκιστη διαιτησία από τον Καραντώνη που προστάτευε συνεχώς τους παίκτες και τον πάγκο του Απόλλωνα από σκληρά μαρκαρίσματα και συνεχόμενες διαμαρτυρίες.

Με 4-2-3-1 ξεκίνησε ο Άρης. Στο τέρμα ο Μπουσέ, με τον Σούντγκρεν δεξιά στην άμυνα και τον Σάκιτς αριστερά, αντί του τραυματία της τελευταίας στιγμής Γκάνεα. Στο κέντρο της άμυνας οι Δεληζήσης και Ροζ. Ματίγια και Τζέγκο στα χαφ για τον Άρη, με τον Ματέο Γκαρσία βασικό αριστερά στην επίθεση, τον Μπερτόγλιο αριστερά και τον Μπερτόγλιο πίσω από τον Λόπεθ.

Νωθρό το ξεκίνημα των δύο ομάδων, δίχως την μεγάλη ευκαιρία στα πρώτα λεπτά του αγώνα, με τον Άρη ναι μεν να έχει την πρωτοβουλία των κίνησεων, δίχως όμως να φτάνει με τις κατάλληλες προϋποθέσεις μπροστά από την εστία του Απόλλωνα.

Σουτ του Τζέγκο, σταματάει στα σώματα η μπάλα στο 9΄, ενώ στο 10΄ο Μπερτόγλιο ήταν οφ σάιντ τη στιγμή που έβγαζε μόνο τον Λόπεθ απέναντι στον Κότσαρη, που παρ΄όλα αυτά απέκρουσε εντυπωσιακά. Άστοχο σουτ του Ματέο στο 11΄, το οποίο κόντραρε. Μακρινό σουτ του Ματίγια στο 23΄, είχε την ίδια κατάληξη, άουτ.

Στο 35΄, ο Μπρούνο Γκάμα έδωσε την λύση. Ο Μπερτόγλιο άνοιξε την μπάλα αριστερά, καθώς είδε την κίνηση του Πορτογάλου, ο οποίος με πλασέ στην κίνηση, έστειλε την μπάλα με εντυπωσιακό τρόπο στην αριστερή γωνία του Κότσαρη για το 1-0.

Στο 3ο λεπτό των καθυστερήσεων του πρώτου ημιχρόνου, ο Απόλλων είχε την δική του μεγάλη ευκαιρία με τον αμαρκάριστο Χουχούμη να σουτάρει πάνω από την εστία του Μπουσέ, από την μεγάλη περιοχή του Άρη.

Με τον Καραντώνη να κάνει πολλά λάθη και να είναι ιδιαίτερα ελαστικός με τους παίκτες και τον πάγκο του Απόλλωνα, στο δεύτερο ημίχρονο άργησε πολύ η πρώτη τελική προσπάθεια.

Στο 67΄, ο Μπερτόγλιο μόνος του από τα δεξιά, πάτησε μεγάλη περιοχή, αλλά το σουτ του πήρε ανάποδα φάλτσα και κατέληξε άουτ. Στο 72΄, η ομάδα του Απόλλωνα Σμύρνης σκόραρε, όμως σωστά ακυρώθηκε, καθώς ήταν ξεκάθαρα σε θέση οφ σάιντ ο παίκτης των φιλοξενούμενων που ξεκίνησε την φάση. Στο 80΄ο Ματίγια έψαξε ένα δεύτερο γκολ για την ομάδα του, αλλά ο Κότσαρης μπλόκαρε το σουτ του Ισπανού.

Οι παίκτες του Απόλλωνα ήθελαν πέναλτι που δεν υπήρχε στο 87΄! Εν τέλει με το VAR υπήρχε οφ σάιντ στο ξεκίνημα της φάσης. Αποβλήθηκαν Καζναφέρης από Απόλλωνα και Ναζλίδης από Άρη.

Το 1-0 για τον Άρη έμεινε μέχρι το τέλος του αγώνα, με τους “κιτρινόμαυρους” να φτάνουν τους 13 βαθμούς και να παραμένουν μόνοι πρώτοι στην βαθμολογία. Επόμενος αντίπαλος, η Λάρισα εκτός έδρας.

Άρης (Α. Μάντζιος): Μπουσέ, Σάκιτς, Ροζ, Δεληζήσης, Σούντγκρεν, Ματίγια (92΄Μάνος), Τζέγκο (58΄Σάσα), Ματέο (75΄Μαντσίνι), Γκάμα (75΄Κάτσε), Μπερτόγλιο (92΄Μπαγκαλιάνης), Λόπεθ

Απόλλων Σμύρνης (Γ. Παράσχος): Κότσαρης, Χουχούμης (62΄Ντάουντα), Λισγάρας, Ντομίνγκες, Μπαξεβανίδης, Μπεντινέλι (90΄Κολ), Σλίβκα, Φερνάντες (62΄Μουνιέ), Τσιλούλης, Βιτλής (90΄Ιωαννίδης), Φατιόν (45΄Τσαμπούρης)

Διαιτητής: Δημήτρης Καραντώνης (Ημαθίας)

Βοηθοί: Κωνσταντίνος Ψαρρής (Ζακύνθου), Κωνσταντίνος Λιόντος (Ηπείρου)

4oς: Δημήτρης Μαλούτας (Ημαθίας)

VAR: Θανάσης Τζήλος (Λάρισας), AVAR: Τρύφων Πετρόπουλος (Αρκαδίας)

Πηγή: pressaris