Europa League: Καλή εμφάνιση από ΑΕΚ αλλά νέα ήττα με 1-2 από Λέστερ

Δεύτερη ήττα σε δύο αγώνες για την ΑΕΚ

Τρέχει και δεν φτάνει η ΑΕΚ που πάλεψε απέναντι στη Λέστερ κι μπορούσε να φέρει το ματς στα ίσα. Η ποιότητα των Άγγλων έκανε τη διαφορά (σκορ 1-2) και άφησε την Ένωση... έξι βαθμούς μακριά από τις θέσεις πρόκρισης.

Μια πολύ καλοστημένη και εξαιρετικά διαβασμένη ΑΕΚ εμφανίστηκε στο πρώτο ημίχρονο της αναμέτρησης του ΟΑΚΑ. Με φορτωμένη την αριστερή της πλευρά και με Ινσούα και με Λόπες και τριπλέτα στην επίθεση τους Μάνταλο, Λιβάγια και Ανσαριφάρντ. Ο ρυθμός υπήρξε πολύ γρήγορος από το πρώτο λεπτό με την ΑΕΚ να καταφέρνει να ανταποκριθεί αλλά να πληρώνει, με το φινάλε του ημιχρόνου, αφενός την αμυντική της λειτουργία και αφετέρου την επιθετική της αστοχία. Αυτά τα δυο στοιχεία ήταν που είχαν στείλει τις δυο ομάδες στα αποδυτήρια με ένα πλασματικό 0-2.

Συγκεκριμένα, η Λέστερ σκόραρε στο 17' όταν ο Τσιντώντας ανέτρεψε τον Βάρντι με τον τελευταίο να τον νικάει από το σημείο του πέναλτι και στο 39', όταν Τσάουντρι βρέθηκε μόνος του μέσα στην περιοχή της ΑΕΚ στο πίσω δοκάρι και με δυνατό σουτ πέτυχε το 0-2. Στο ενδιάμεσο, η ΑΕΚ είχε προσπαθήσει με αξιώσεις να ισοφαρίσει και έχασε δυο τεράστιες ευκαιρίες με τον Λιβάγια που ηττήθηκε στο 26' από τον Σμάιχελ και τρία λεπτά αργότερα βρέθηκε τετ-α-τετ με τον Δανό αλλά έστειλε τη μπάλα ελάχιστα άουτ.

Ο Καρέρα έκανε δυο αλλαγές με την έναρξη της επανάληψης όταν έβγαλε από το ματς τον Λιβάγια και τον Ανσαριφάρντ, έβαλε τον Τάνκοβιτς και τον Ολιβέιρα, γύρισε το σύστημα σε 3-5-2 βάζοντας τον Λόπες τρίτο στόπερ και η ΑΕΚ πίεσε ασύλληπτα στα πρώτα λεπτά του δευτέρου ημιχρόνου. Η Ένωση κατάφερε να πετύχει το γρήγορο γκολ που την έβαλε και πάλι στο παιχνίδι όταν ο Μάνταλος στο 49' βρήκε υπέροχα τον Τάνκοβιτς μέσα στην περιοχή και αυτός μείωσε για το 1-2.

Η Ένωση ήταν φουριόζα, ο Μάνταλος έκανε απίστευτα πράγματα στον χώρο της μεσαίας γραμμής και η ελληνική ομάδα έφτασε μια ανάσα από το 2-2 και πάλι με τον Τάνκοβιτς που όμως στο δεύτερο σερί τετ-α-τετ του δεν κατάφερε να κάνει δύο τα τέρματά του. Εφόσον η ΑΕΚ δεν κατάφερε να ισοφαρίσει σε αυτά τα λεπτά της μεγάλης πίεσής της, αναμενόμενα η Λέστερ κατάφερε να ισορροπήσει και παρά το γεγονός ότι η ομάδα του Καρέρα στεκόταν ως ίση προς ίση απέναντι στην αγγλική ομάδα για όλο το δεύτερο ημίχρονο, η εικόνα της αναμέτρησης έδειχνε, όσο κυλούσε η επανάληψη, πως το μομέντουμ για την ισοφάριση έχει χαθεί.

Η ΑΕΚ άξιζε συνολικά κάτι καλύτερο αλλά εν τέλει, η διαφορά κλάσης μέτρησε στο τελικό σκορ και η Λέστερ επικράτησε.