Νέα βαριά ήττα για την ΑΕΚ στο Europa League με 2-4 από την Μπράγκα

Tέλος και στις όποιες μαθηματικές ελπίδες για συνέχεια στο θεσμό με τη σημερινή ήττα

Το εφετινό ευρωπαϊκό ταξίδι της ΑΕΚ θα τελειώσει και τυπικά την επόμενη εβδομάδα στην Αγγλία. Το ματς με την Λέστερ στο «Κινγκ Πάουερ» για την 6η και τελευταία αγωνιστική του 7ου ομίλου του Europa League θα έχει διαδικαστικό χαρακτήρα για την Ένωση, η οποία γνώρισε άλλη μία βαριά ήττα στο ΟΑΚΑ (μετά το 3-0 από την Ζόρια) αυτή την φορά από την Μπράγκα με 2-4 κι αποκλείστηκε μαθηματικά από τη συνέχεια της διοργάνωσης.

Η ΑΕΚ που «καιγόταν» για το «τρίποντο» προκειμένου να έμενε «ζωντανή» στο παιχνίδι της πρόκρισης παρουσιάστηκε σε δεύτερο σερί ματς (είχε προηγηθεί το χαστούκι από την Ζόρια στο ίδιο γήπεδο με 0-3) κατώτερη των περιστάσεων, ιδιαίτερα στην άμυνα, γνωρίζοντας την τέταρτη ήττα της σε 5 ματς και τρίτη στο Ολυμπιακό Στάδιο (από Λέστερ και Ζόρια οι δύο προηγούμενες).

Από την πλευρά της η Μπράγκα εκμεταλλεύτηκε στο μέγιστο βαθμό τα τραγικά λάθη της «κιτρινόμαυρης» άμυνας στο ξεκίνημα του ματς, προηγήθηκε 2-0 πριν συμπληρωθεί το πρώτο 10λεπτο και παρά τη μείωση του σκορ από τους γηπεδούχους, πριν κλείσει το πρώτο μέρος πέτυχε και τρίτο γκολ με το οποίο εν πολλοίς έδωσε διαδικαστικό χαρακτήρα στο δεύτερο ημίχρονο. Με τη νίκη αυτή οι Πορτογάλοι «σφράγισαν» και μαθηματικά το «εισιτήριο» για τους «32» του Europa League, μετά την Λέστερ, η οποία είχε προκριθεί από την περασμένη Πέμπτη μετά το 3-3 στην έδρα των Πορτογάλων.

Πριν καλά-καλά «ζεσταθούν» οι δύο ομάδες στο γήπεδο, η Μπράγκα άνοιξε το σκορ. Στο 7΄ ο Τορμένα, μετά από στημένη φάση, έστειλε ανενόχλητος την μπάλα στα δίχτυα (0-1), με την άμυνα της ΑΕΚ απούσα!

Δύο λεπτά αργότερα (9΄) οι φιλοξενούμενοι πανηγύρισαν για δεύτερη φορά στο ματς, αυτή την φορά με σκόρερ τον Εσγκάιο που νίκησε τον Τσιντώτα από το ύψος του πέναλτι, ενώ είχε προηγηθεί το «άδεισμα» του Ολιβέιρα στον Μπακάκη και η ασίστ στον σκόρερ.

Αφού έχασε δύο κλασικές ευκαιρίες στη συνέχεια για να μειώσει η ΑΕΚ, με τον Ολιβέιρα και τον Λιβάια, στο 31΄ ο Ολιβέιρα εκμεταλλεύτηκε τη λάθος συνεννόηση των αμυντικών της Μπράγκα και σε άδεια εστία έδωσε κάποιες ελπίδες στην Ένωση (1-2).

Ελπίδες που ουσιαστικά εξανεμίστηκαν στο 45ο λεπτό, όταν από πολύ κοντά ο Ορτά «έγραψε» το 3-1 και πρακτικά έδωσε τέλος στα όποια όνειρα των «κιτρινόμαυρων» για την ανατροπή.

Προσπάθησε με αρκετές αλλαγές που έκανε στο δεύτερο ημίχρονο ο Καρέρα να κάνει ακόμη πιο επιθετική την ομάδα του, αλλά το γκολ που θα έδινε κάποιες ελπίδες στους γηπεδούχους δεν ήρθε. Οι Πορτογάλοι δεν απειλήθηκαν επί της ουσίας και στο 83΄ με το φοβερό γκολ του Γκαλένο έδωσαν διαστάσεις θριάμβου στη νίκη-πρόκριση στους «32» της διοργάνωσης.

Το μόνο που κατέφερε η Ένωση ήταν να μειώσει στο 89΄ σε 2-4 με το βολέ του Βασιλαντωνόπουλου.

Πηγή: naftemporiki