ΠΑΟΚ: «Καθάρισε» τον Αστέρα Τρίπολης με πρωταγωνιστή Τζόλη και παίχτη λιγότερο

Σκόρερ και δημιουργός στο 2-0 ο 18χρονος

Ο Χρήστος Τζόλης έβαλε... φωτιά στο γήπεδο της Τούμπας σε ένα ματς ειδικών συνθηκών για τον ΠΑΟΚ απέναντι στον Αστέρα Τρίπολης. Παρά το αριθμητικό μειονέκτημα, ο Δικέφαλος στρίμωξε τους Αρκάδες στο β΄και έχοντας σε μεγάλη ημέρα τον 18χρονο, άνοιξε το σκορ και κέρδισε το πέναλτι που εκτέλεσε εύστοχα ο Ζίβκοβιτς, μέτρησε ένα σημαντικό τρίποντο στην κούρσα του πρωταθλήματος.

Μετά τον οδυνηρό αποκλεισμό από την Ευρώπη, ο ΠΑΟΚ έψαχνε αντίδραση κόντρα στον Αστέρα Τρίπολης, γνωρίζοντας πως το έργο του απέναντι στους Αρκάδες δεν θα ήταν εύκολο. Οι φιλοξενούμενοι απέδειξαν πως είναι μια ομάδα σκληροτράχηλη και τα καταφέρνουν καλά ακόμη και χωρίς τον Χερόνιμο Μπαράλες, τον πρώτο σκόρερ του Αστέρα με έξι γκολ ως τώρα, επιλέγοντας ένα δεύτερο ρόλο στην αναμέτρηση της Τούμπας.

Οι Θεσσαλονικείς ανέλαβαν από νωρίς τα ηνία του παιχνιδιού, πίεσαν ψηλά του Αρκάδες, με κινητήριο μοχλό τον Γιαννούλη που προσπαθούσε διαρκώς να δημιουργήσει ρήγματα με τα ανεβάσματά του. Εκ του αποτελέσματος, όμως, ο Δικέφαλος ήταν ακίνδυνος μπροστά από την εστία του Παπαδόπουλου που έβλεπε τους συμπαίκτες του να διαχειρίζονται άψογα το ματς αλλά και την κακή ψυχολογία των «ασπρόμαυρων».

Χαρακτηριστική είναι η φάση της αποβολής του Ομάρ Ελ Καντουρί στο 34ο λεπτό της αναμέτρησης, με τους γηπεδούχους να διαμαρτύρονται έντονα για πέναλτι που δεν καταλογίστηκε σε μαρκάρισμα του Φερνάντεθ στον Μαροκινό και στην εξέλιξη της φάσης τον Σουάρεθ να έχει μια αψιμαχία με τον έμπειρο ποδοσφαιριστή που επέφερε το χτύπημα εκτός φάσης και την κόκκινη κάρτα. Μια φάση που οδήγησε τον Φωτιά στο VAR προκειμένου να το τσεκάρει ιδίοις όμμασι, αποβάλλοντας τον παίκτη του ΠΑΟΚ και κιτρινίζοντας τον Σουάρεθ γι΄αυτό που προηγήθηκε και έκρινε εκείνος...

Όπως είναι λογικό, εκμεταλλευόμενοι το αριθμητικό μειονέκτημα του ΠΑΟΚ, ο Αστέρας αναθάρρησε, πήρε μέτρα στο γήπεδο, ωστόσο, η ανάπαυλα του ημιχρόνου βρήκε τις δύο ομάδες στο 0-0, σε ένα άκρως προβληματικό α΄μέρος για τους γηπεδούχους.

Στο β΄ημίχρονο, ο Δικέφαλος -αν και με δέκα παίκτες στο γήπεδο- έδειξε να πατάει καλύτερα, όντας πιο απειλητικός μπροστά από την εστία των Αρκάδων. Μάλιστα, στο 57' οι Θεσσαλονικείς κατέγραψαν και δοκάρι μετά από προσπάθεια του Αντρίγια Ζίβκοβιτς που έκανε τη σέντρα με το αριστερό, βλέποντας τη μπάλα να παίρνει περίεργη τροχιά και να καταλήγει στο δοκάρι του Παπαδόπουλου.

Δευτερόλεπτα μετά από μία απίθανη χαμένη ευκαιρία του Αστέρα με πρωταγωνιστή τον Κρέσπι, ο 18χρονος Χρήστος Τζόλης πήρε τον ΠΑΟΚ στις πλάτες του, πετυχαίνοντας ένα εξαιρετικής ομορφιάς γκολ με τρομερό φαλτσαριστό σουτ έξω από την περιοχή του Αστέρα Τρίπολης για το 1-0.

Το show του Τζόλη είχε και συνέχεια καθώς εφτά λεπτά μετά το γκολ που πέτυχε, κέρδισε και το πέναλτι δεδομένης της αδυναμίας των Αρκάδων να τον «φρενάρουν» εντός περιοχής. Ο Αντρίγια Ζίβκοβιτς πήρε τη σκυτάλη και «εκτέλεσε» τον Αστέρα Τρίπολης για το 2-0 που ήταν και το τελικό αποτέλεσμα.

ΠΑΟΚ: Πασχαλάκης, Ίνγκασον, Μιχαηλίδης, Γιαννούλης, Ροντρίγκο (21' Ουαγκέ), Σβαμπ, Αουγκούστο, Ελ Καντουρί, Τζόλης (88' Κρέσπο), Α. Ζίβκοβιτς (88' Μουργκ), Σφιντέρσκι (68' Τσιγγάρας).

Αστέρας Τρίπολης: Παπαδόπουλος, Άλβαρεζ, Καστάνιο, Σουάρεθ (60' Πασαλίδης), Γκαρσία, Φερνάντεζ (78' Γκόμες), Βαλιέντε (60' Ιγκλέσιας), Σίτο (78' Τζίμας), Ριέρα, Τιλίκα, Κρέσπι