Ανατροπή ο ΠΑΟΚ και πρώτη νίκη (3-1) στο 2021 - Γκολ ο «νέος» Κρέμντσικ! (VIDEO)

paok

Ο ΠΑΟΚ ξύπνησε μετά το 0-1 του Βόλου, ανέτρεψε το ματς, και στο τέλος μαζί με το τρίποντο (3-1) - Kέρδισε και τον Κρμέντσικ που δημιούργησε ευκαιρίες, απείλησε και σκόραρε

Τουλάχιστον υπάρχει... σφυγμός. Ο ΠΑΟΚ δεν είναι καλά, δεν θα μπορούσε να είναι καλά μετά τα όσα συνέβησαν στις δύο προηγούμενες αγωνιστικές, ωστόσο, ο στόχος των τριών βαθμών απέναντι στο Βόλο, επετεύχθη παρά το γεγονός πως φρόντισε σε ένα ακόμη παιχνίδι να βάλει δύσκολα στον εαυτό του. Στα αξιοσημείωτα του παιχνιδιού, η εμφάνιση Κρμέντσικ με τον Τσέχο να καταγράφει ευκαιρίες και γκολ σε λίγα λεπτά παρουσίας!

Μετά το... στραπάτσο στο Περιστέρι, ο ΠΑΟΚ υποδέχθηκε τον Βόλο εν μέσω τριγμών και εσωτερικών αναταραχών δεδομένης της ψαλίδας που άνοιξε από την κορυφή του πρωταθλήματος. «Μουδιασμένος», ασύνδετος αγωνιστικά, χωρίς αυτοπεποίθηση και ψυχολογία, ο Δικέφαλος έδωσε δικαιώματα και οι φιλοξενούμενοι φρόντισαν να δείξουν από νωρίς τα δόντια τους, όντας εξαιρετικοί στην κόντρα επίθεση.

Μόλις στο 11ο λεπτό της αναμέτρησης, ο Βόλος έριξε στα σχοινιά τον ΠΑΟΚ, εκμεταλλευόμενος την τρικυμία των «ασπρόμαυρων» στην άμυνα και εκτέλεσαν τον αντίπαλο τους στην πρώτη τους τελική προσπάθεια. Ο Γιάννης Κιάκος εξαργύρωσε τη δεύτερη του συμμετοχή ως βασικός με γκολ, πετυχαίνοντας απέναντι στον Δικέφαλο το πρώτο του τέρμα όχι μόνο στο φετινό πρωτάθλημα, αλλά και στην καριέρα του σε επίπεδο Super League.

Το «καμπανάκι» ήχησε για ακόμη μια φορά στα αυτιά των παικτών του ΠΑΟΚ και στο 16' με Δουβίκα - Ρενάτο, με τους Θεσσαλονικείς να... επιτρέπουν στους φιλοξενούμενους να καταγράψουν έξι τελικές προσπάθειες σε 40 λεπτά αγώνα, την ώρα που ο μέσος όρος τους ανά παιχνίδι κινείται στις οχτώ, ενδεικτικό της κακής λειτουργίας του Δικεφάλου στο α΄ημίχρονο.

Την ισορροπία στο σκορ έδωσε ο Σβαμπ από την άσπρη βούλα λίγο πριν την συμπλήρωση του ημιώρου, με τον Τζήλο να υποδεικνύει πέναλτι για χέρι του Ριένστρα. Οι παίκτες του Πάμπλο Γκαρσία εκμεταλλεύτηκαν προσωρινά το μομέντουμ, ανέβασαν τις γραμμές τους, έβγαλαν κίνηση σε ζωτικό χώρο με τον Ουρουγουανό να προχωρά και σε εσωτερική αλλαγή των Α. Ζίβκοβιτς και Τζόλη, χωρίς όμως αποτέλεσμα.

Ο ΠΑΟΚ έμοιαζε -σε ένα ακόμη παιχνίδι- μακριά από τον καλό του εαυτό, την ώρα που ο Βόλος ήταν αποφασισμένος να ρεφάρει τις κακές εντυπώσεις και την ήττα από την προηγούμενη αγωνιστική. Με το δείκτη του σκορ στο 1-1 οι δύο ομάδες οδηγήθηκαν στην ανάπαυλα του ημιχρόνου.

Θέλοντας να δώσει βοήθειες και δύναμη στις πτέρυγες, η πρώτη παρέμβαση Γκαρσία, άκρως αποτελεσματική βάσει εξέλιξης,  σημειώθηκε στα μπακ με την είσοδο του Βιεϊρίνια στο δεξί άκρο και τη μετατόπιση του Ροντρίγκο στα αριστερά. Δεδομένου πως ο ΠΑΟΚ αντιμετώπισε πολλά προβλήματα στον άξονα, θέση πήρε και ο Ελ Καντουρί, αφήνοντας εκτός τον Εσίτι. Οι αλλαγές βελτίωσαν αισθητά το πρόσωπο του Δικεφάλου στο β΄, ενεργοποιώντας περισσότερο επιθετικά τους γηπεδούχους αλλά η άμυνα και οι αργές επιστροφές φάνταζαν σταθερά ως... μαύρη τρύπα για τον ΠΑΟΚ.

Η...  εξιλέωση της άμυνας για τους «ασπρόμαυρους» ήρθε με υπογραφή Ίνγκασον, ο οποίος εκμεταλλεύτηκε μια στατική φάση και με κεφαλιά νίκησε τον πορτιέρε του Βόλου για το 2-1, εγκλωβίζοντας τους φιλοξενούμενους σε έναν παθητικό ρόλο καθώς όσο περνούσε η ώρα αδυνατούσαν να ακολουθήσουν το ρυθμό του ΠΑΟΚ. Σε αυτό συντέλεσε και η είσοδος του Κρμέντσικ στην κορυφή της επίθεσης του Δικεφάλου, με τον Τσέχο να δημιουργεί πολλά ρήγματα στην άμυνα του Βόλου.

Λίγο πριν το φινάλε του παιχνιδιού, το νέο μεταγραφικό απόκτημα του ΠΑΟΚ εξαργύρωσε την παρουσία του με το πρώτο του γκολ στα «ασπρόμαυρα», νικώντας τον Κλέιμαν για το 3-1 που ήταν και το τελικό αποτέλεσμα στο γήπεδο της Τούμπας. Εκεί όπου ο Δικέφαλος κέρδισε βαθμούς, Κρμέντσικ αλλά και ηρεμία ενόψει Ολυμπιακού...