Πρώτη φορά δύο σερί ήττες φέτος ο Άρης (0-1) - Αδίκησε τον εαυτό του με ΠΑΟ

aris

Κυρίαρχοι οι "κίτρινοι" στον αγωνιστικό χώρο μετά τα πρώτα λεπτά του παιχνιδιού όπου βρέθηκαν πίσω στο σκορ (0-1 στο 9', Καμπετσής) - Πολλές τελικές από τον Άρη και 4-5 κλασικές ευκαιρίες για να σκοράρει

Ο Παναθηναϊκός πέτυχε την 3η συνεχόμενη νίκη του στη Superleague και με το 1-0 επί του Άρη στο “Κλεάνθης Βικελίδης” μείωσε τη διαφορά του από τους “κίτρινους” στους 5 βαθμούς και πλησίασε κι άλλο την πρώτη 4άδα της βαθμολογίας. Οι κίτρινοι έμειναν χωρίς γκολ για 3ο σερί παιχνίδι, κάτι που είχε να συμβεί εδώ και περίπου 10 χρόνια (πριν 187 παιχνίδια).

Οι “πράσινοι” ξεκίνησαν το ματς με τους Εμμανουηλίδη και Καμπετσή στην επίθεση και ο δεύτερος πέτυχε το μοναδικό γκολ της αναμέτρησης μόλις στο 10ο λεπτό. Ο Διούδης “όρθωσε” το ανάστημά του όμως στη συνέχεια και με σημαντικές αποκρούσεις επέτρεψε στην ομάδα του να φύγει με το διπλό από τη Θεσσαλονίκη.

Ο Παναθηναϊκός ξεκίνησε πολύ επιθετικά το ματς και “απείλησε” με ένα σουτ του Καμπετσή στο 7′, πριν ανοίξει το σκορ στο 10′. Από εκτέλεση φάουλ του Χουάνκαρ, ο Βέλεθ γύρισε στο δεύτερο δοκάρι και ο νεαρός Έλληνας επιθετικός πλάσαρε από κοντά για το 1-0.

Το γκολ άλλαξε την εικόνα του αγώνα αμέσως, με τον Άρη να παίρνει την πρωτοβουλία και τους “πράσινους” να μένουν σε θέση άμυνας, θέλοντας να “χτυπήσουν” στις αντεπιθέσεις. Εμμανουηλίδης και Καμπετσής δεν κατάφεραν όμως να εκμεταλλευτούν τους κενούς χώρους και οι “κίτρινοι” αύξησαν σταδιακά την “πίεσή” τους.

Η ομάδα του Μάντζιου δημιούργησε έτσι τρεις ευκαιρίες για γκολ στο τελευταίο δεκάλεπτο του ημιχρόνου, με τον Μπρούνο Γκάμα και τον Γκαρσία να μην μπορούν να νικήσουν τον Διούδη και τον Μαντσίνι να στέλνει την μπάλα στο δοκάρι στη φάση του αγώνα στο 37′.

Στο δεύτερο μέρος, ο Άρης συνέχισε να είναι επιθετικός και “απείλησε” ξανά την εστία του Τριφυλλιού, με τον Διούδη να φωνάζει και πάλι “παρών”. Στο 53′ ο τερματοφύλακας του Παναθηναϊκού είπε “όχι” σε τετ-α-τετ με τον Τζέγκο και στο 60′ απέκρουσε ένα σουτ του Μάνου μέσα από την περιοχή.

Οι “πράσινοι” προσπάθησαν να αντιδράσουν στη συνέχεια και βρήκαν τις δικές του φάσεις για ένα γκολ. Στο 62′ ο Εμμανουηλίδης έκανε φοβερή προσωπική ενέργεια και πέρασε τρεις αντιπάλους, αλλά δεν κατάφερε να νικήσει από κοντά τον Σιαμπάνη.

Αμέσως μετά, ο Βέλεθ θα μπορούσε να “καθαρίσει” το ματς, αλλά φάνηκε να αιφνιδιάζεται, όταν η μπάλα του στρώθηκε “φάτσα” με την εστία και το σουτ του από τα δύο μέτρα έστειλε την μπάλα πάνω από τα δοκάρια.

Ο Άρης έκλεισε στη συνέχεια τον Παναθηναϊκό στα καρέ του, αλλά δεν μπόρεσε να “απειλήσει” ουσιαστικά την εστία του Διούδη, πλην μια φάσης στην κόντρα επίθεση, με τον Σίλβα να μην μπορεί νικήσει επίσης τον εκπληκτικό Έλληνα πορτιέρο.

Το 1-0 έμεινε έτσι μέχρι τέλους, με την ομάδα του Λάζλο Μπόλονι να ολοκληρώνει με εξαιρετικό τρόπο έναν κύκλο αγώνων χωρίς πολλούς από τους βασικούς του ποδοσφαιριστές και να πλησιάζει ακόμη περισσότερο την πρώτη 4άδα της Superleague, μειώνοντας τη διαφορά του από τον Άρη στους πέντε βαθμούς. Οι “κίτρινοι” από την πλευρά τους βρίσκονται πια σε κρίση, αφού έχουν κάνει τρεις ήττες μέσα στο 2021.