Δεν τα κατάφερε ο ΠΑΟΚ: Βαριά ήττα με 3-0 από τον Ολυμπιακό (VIDEO)

Έχασε ευκαιρίες και έδωσε το δικαίωμα για μία μεγάλη νίκη στον Ολυμπιακό

Ο Ολυμπιακός ήταν ο μεγάλος νικητής του ντέρμπι της 19ης αγωνιστικής, με το 3-0 του Καραϊσκάκη απέναντι στον ΠΑΟΚ.

Όσον αφορά στην εικόνα του αγώνα, ο Ολυμπιακός άσκησε έντονη πίεση χωρίς τη μπάλα στο ξεκίνημα για να αναγκάσει το λάθος, αλλά ο ΠΑΟΚ ήταν αυτός που μπήκε καλύτερα στο ματς, ελέγχοντας τον ρυθμό και κάνοντας κατοχή μπάλας, πιέζοντας αντίστοιχα πολύ ψηλά και κυρίως τους τρεις «ερυθρόλευκους» κεντρικούς χαφ όποτε του δινόταν η ευκαιρία. Ο Δικέφαλος του Βορρά βρήκε και την πρώτη ευκαιρία του αγώνα, ωστόσο μετά το δεκάλεπτο περίπου οι γηπεδούχοι ισορρόπησαν το παιχνίδι.

Όπως αναφέρει το sdna.gr, γενικά το ματς, όπως αναμενόταν, είχε πολλή τακτική, με τις δύο ομάδες να προσπαθούν να εξουδετερώσουν τα ατού του αντιπάλου. Η ομάδα του Γκαρσία για πολλή ώρα ήταν αυτή που κινούταν καλύτερα στο γήπεδο, παρά την έλλειψη ευκαιριών και στα δύο άκρα. Αυτή η πίεση των φιλοξενούμενων ανάγκασε τον Ολυμπιακό σε πολλά ατομικά λάθη και γενικά τον απέτρεψε από το να κάνουν το κλασικό παιχνίδι τους με την καλή κυκλοφορία μπάλας.

Δεν είναι τυχαίο άλλωστε ότι την πρώτη φορά που η ομάδα του Μαρτίνς κατάφερε να την κυκλοφορήσει σωστά και γρήγορα, βρήκε και την πρώτη της μεγάλη ευκαιρία, στο 33'. Από το σημείο αυτό και έπειτα ο Ολυμπιακός ήταν που πήρε ίσως ψυχολογία, κράτησε τη μπάλα στα πόδια πιο σωστά και άρχισε να κάνει το παιχνίδι του. Γρήγορα μάλιστα βρήκε ακόμη δύο κλασικές ευκαιρίες με το σουτ του Καμαρά λίγο άουτ και το δοκάρι του Μπρούμα. Το πρώτο ημίχρονο ωστόσο ολοκληρώθηκε με μεγάλη φάση για τον ΠΑΟΚ και το σουτ του Τζόλη που απέκρουσε ο Σα.

Στο δεύτερο ημίχρονο, ο Ολυμπιακός ήταν αυτός που μπήκε καλύτερα και γρήγορα ευτύχησε να ανοίξει το σκορ μετά από έξοχη επίθεση και κυκλοφορία της μπάλας, με τον Μπουχαλάκη να βγάζει την ασίστ για το πλασέ του Ελ Αραμπί στο 50'. Στη συνέχεια, οι «ερυθρόλευκοι» έλεγξαν τον ρυθμό, περιόρισαν τις κινήσεις του ΠΑΟΚ κλείνοντας τις γραμμές τους και πλέον με τον έλεγχο του αγώνα και τον αντίπαλο όσο περνάει η ώρα να κουράζεται και να χάνει πολλά μέτρα στην πίεσή του, είχαν τον πρώτο λόγο. Ο Δικέφαλος αντίθετα απείλησε για πρώτη φορά στην επανάληψη στο 66', όμως ο Σα για ακόμη μια φορά είπε «όχι». Σε αυτή τη φάση, ο Ολυμπιακός «απάντησε» με το δοκάρι του Καμαρά λίγο μετά, με το ματς να «ανοίγει» κάπως στο διάστημα αυτό. Και από τη στιγμή που «άνοιξε», οι «ερυθρόλευκοι» με την ποιότητά τους εκμεταλλεύθηκαν το ένα μεγάλο λάθος του ΠΑΟΚ και καθάρισαν το ματς με το 2-0 του Καμαρά στο 77'. Στο φινάλε, ο Βρουσάι έβαλε και το κερασάκι στην τούρτα... τίτλου, με το 3-0.

Δείτε τις ευκαιρίες του ΠΑΟΚ, το ακυρωθέν γκολ του Τζόλη και τα γκολ του Ολυμπιακού