ΠΑΟΚ: Στους "4" από τώρα με πεντάρα - Φοβερό γκολ Ροντρίγκο! (VIDEO)

paok

Άντεξε για ένα ημίχρονο η Λαμία - Την ισοπέδωσε στο δεύτερο ο ΠΑΟΚ και τσέκαρε από σήμερα το εισιτήριο για τα ημιτελικά - Πανέμορφα γκολ στο παιχνίδι

Η κληρωτίδα -αρχικά- της χαμογέλασε και έστειλε απευθείας τη Λαμία στα προημιτελικά. Στη δεύτερη κλήρωση του Κυπέλλου, ωστόσο, η ομάδα του Μιχάλη Γρηγορίου έπεσε πάνω στον «πληγωμένο» ελέω σημαντικής απώλειας βαθμών στο πρωτάθλημα, ΠΑΟΚ. Στο γήπεδο της Τούμπας, ο Δικέφαλος ήθελε από νωρίς να θέσει τους κανόνες του προκειμένου να... ξεμπερδέψει από την πρώτη κιόλας συνάντηση με την υπόθεση πρόκριση αλλά η Λαμία είχε διαφορετική άποψη! Τουλάχιστον για ένα 45λεπτο...

Με τον Πάμπλο Γκαρσία να προχωρά, επιβεβλημένα, σε ορισμένες αλλαγές, οι γηπεδούχοι «χτύπησαν» με το... καλησπέρα του αγώνα με τον Χρήστο Τζόλη, που εκμεταλλεύτηκε την ασταθή απόκρουση του Θεοδωρόπουλου, μετά από προσπάθεια του Ροντρίγκο από τα δεξιά, και με κεφαλιά, έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα για το 1-0.

Σε ένα ακόμη παιχνίδι, όμως, οι Θεσσαλονικείς εμφάνισαν αδυναμίες και παιδικά λάθη, «πληγώθηκαν» στην πρώτη ευκαιρία του αντιπάλου και είδαν την εστία τους να παραβιάζεται από στατική φάση με πρωταγωνιστή τον Αντέτζο που έπιασε ένα εντυπωσιακό βολ πλανέ για το 1-1 μόλις στο 11ο λεπτό της αναμέτρησης.

Παρά τη ψυχρολουσία, ο ΠΑΟΚ βρήκε τα αποθέματα και είχε άμεση απάντηση μέσα σε πέντε λεπτά, με τον Σβαμπ να δίνει εκ νέου το προβάδισμα στον Δικέφαλο με δυνατό σουτ έξω από την περιοχή, πιάνοντας στον... ύπνο την άμυνα της Λαμίας για το 2-1, με το ματς να αποκτά «άγρια» ομορφιά σε σκορ και θέαμα!

Δεδομένου πως ο φετινός ΠΑΟΚ έχει εξελιχθεί σε ιδανικό αυτόχειρα, η Λαμία αποδείχθηκε ικανή για όλα και «χτύπησε» εκ νέου μέσα από στατική φάση, αυτήν την φορά με το Μπεχαράνο που έπιασε τη κεφαλιά, μετά από εκτέλεση φάουλ του Πίτι, για το 2-2 που αποδιοργάνωσε και «χάλασε» εντελώς το μυαλό του Δικεφάλου μέχρι την εκπνοή του ημιχρόνου...

Αξίζει δε να σημειωθεί πως ο ΠΑΟΚ πέτυχε και τρίτο γκολ με τον Σφιντέρσκι, ωστόσο, η φάση θεωρήθηκε ως μη γενόμενη καθώς ο ρέφερι, Αριστείδης Βάτσιος, είχε σφυρίξει για επιθετικό φάουλ, γεγονός που προκάλεσε την «έκρηξη» των ασπρόμαυρων.

Οι φιλοξενούμενοι είχαν καταγράψει στο α΄ημίχρονο δύο εκτός έδρας γκολ, γεγονός που τους έδινε τρομερό αβαντάζ με φόντο τη ρεβάνς των δύο ομάδων στο ΔΑΚ Λαμίας και επειδή... ο σκοπός αγιάζει τα μέσα, η Λαμία έκανε ό,τι περνούσε από το χέρι της προκειμένου να κρατήσει το σκορ στην επανάληψη αλλά ήταν αδύνατο να μην παραδοθεί στην ποιότητα του ΠΑΟΚ!

Αγωνιστικά, ο πρώτος λόγος ανήκε αναμενόμενα στον ΠΑΟΚ που «καιγόταν» για αποτέλεσμα και γκολ. Οι Θεσσαλονικείς, όμως, τα είχαν και με την τύχη τους καθώς σημάδεψαν δις το δοκάρι της Λαμίας, προτού ο συνήθης ύποπτος, Τζόλης, πάρει το ριμπάουντ για το 3-2! Οι άμυνες των φιλοξενούμενων «διαλύθηκαν» και ο ΠΑΟΚ μετέτρεψε το ματς σε παράσταση για έναν ρόλο...