Άρης: Ήττα από Ολυμπιακό (2-1) - Όλα για την πρόκριση στη Θεσσαλονίκη (VIDEO)

aris

Πολύ γρήγορα γκολ στο παιχνίδι αφού μέχρι το 3' το σκορ ήταν 1-1!

Ανοιχτούς λογαριασμούς αφήνουν Άρης και Ολυμπιακός μετά τη νίκη των ερυθρόλευκων με 2-1 αφού η πρόκριση πλέον θα κριθεί στη Θεσσαλονίκη και το Κλεάνθης Βικελίδης. Παρότι οι περισσότεροι βασικοί «ερυθρόλευκοι» έμειναν εκτός αγώνα από τον Μαρτίνς, οι ερυθρόλευκοι νίκησαν 2-1 τους «κίτρινους», με πρωταγωνιστή και «δπλό» σκόρερ τον Αχμέντ Χασάν. Από την πλευρά της, καλή εικόνα έδειξε και η ομάδα του Μάντζιου στη μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα ο οποίος ήταν ισορροπημένος, βρίσκοντας το εκτός έδρας γκολ που αφήνει τα πάντα ανοιχτά για τη ρεβάνς.

Όσον αφορά στην εικόνα του αγώνα, το πρώτο 45λεπτο ουσιαστικά περιελάμβανε δύο διαφορετικά... ημίχρονα. Στο πρώτο μισό του, το ματς ήταν εξαιρετικά «ανοιχτό», με τις άμυνες όχι ιδιαίτερα συγκεντρωμένες, πολύ γρήγορο ρυθμό και κατοχή μπάλας κυρίως για την πλευρά του Ολυμπιακού. Οι «ερυθρόλευκοι» μάλιστα ήταν αυτοί που προηγήθηκαν στο 51ο δευτερόλεπτο, μετά από μπαλιά του Βρουσάι για τον Κάιπερς, γύρισμα του Βέλγου και προβολή του Χασάν.

Η απάντηση του Άρη ήταν ωστόσο άμεση, όταν μετά από μια φάση που συνολικά η άμυνα των Πειραιωτών δεν λειτούργησε σωστά. Το φάουλ του Γκάμα πέρασε απ' όλους, ο Μάνος έκανε το γύρισμα και ο Μπα με κακή τοποθέτηση πέτυχε αυτογκόλ. Μετά από μια χαμένη ευκαιρία του Χασάν, ο Αιγύπτιος -ως απόλυτος πρωταγωνιστής- ήταν αυτός που πέτυχε και το τρίτο, επίσης γρήγορο γκολ του αγώνα, όταν στο 14', ουσιαστικά σε φάση καρμπόν με το πρώτο του, έγραψε το 2-1 με προβολή.

Μετά το 20λεπτο, ουσιαστικά παίχτηκε άλλο ματς στο Καραϊσκάκη, με πολλή τακτική και τον ρυθμό να πέφτει κατακόρυφα, όταν -μάλλον λογικά- οι δύο ομάδες άρχισαν να «ξεφουσκώνουν». Οι «κίτρινοι» τώρα ήταν αυτοί που είχαν τη μπάλα στα πόδια και την ομάδα του Μαρτίνς, αντίστοιχα, να αντιπαρατάσσει μια στιβαρή άμυνα, με τους Παπασταθόπουλο και Λαλά να δείχνουν με το «καλημέρα» τόσο την ποιότητα όσο και τις ανασταλτικές ικανότητές τους. Ο Άρης παρά την έστω οριακή κατοχή μπάλας που είχε, στο διάστημα αυτό επέλεξε να ρίξει και αυτός με τη σειρά του τον ρυθμό όποτε του δόθηκε η δυνατότητα, έχοντας βρει άλλωστε και το εκτός έδρας γκολ. Το 2-1 ήταν το σκορ ημιχρόνου, χωρίς να υπάρχει καν φάση από το 20' και μετά.

Ισορροπημένο ήταν και το δεύτερο ημίχρονο, με τις δύο ομάδες να αναλώνονται για πολλή ώρα σε παιχνίδι κέντρου με έμφαση στην ανασταλτική λειτουργία, ενώ αμφότερες έδειξαν διάθεση να προσπαθήσουν να χτυπήσουν τον αντίπαλο στην κόντρα, χωρίς δηλαδή να πιέζουν την αντίπαλη άμυνα από «ψηλά». Τόσο οι «ερυθρόλευκοι», όσο και οι «κίτρινοι» μάλλον έδειχναν ικανοποιημένοι με αυτό το σκορ, αφού αφενός οι γηπεδούχοι σίγουρα δεν θα ήθελαν να ρισκάρουν ισοφάριση ενώ και οι φιλοξενούμενοι με τη σειρά τους ένα τρίτο γκολ που θα δυσκόλευε πολύ περισσότερο τη ρεβάνς.

Μετά και τις πολλές αλλαγές του δεύτερου 45λεπτου, ο ρυθμός έπεσε ακόμη περισσότερο και τίποτα δεν άλλαξε επί της ουσίας μέχρι το τελικό σφύριγμα.