Ξεπέρασε ΠΑΣ Γιάννενα και χιονιά ο ΠΑΟΚ - Εύκολη νίκη με 0-2 (VIDEO)

Ζίβκοβιτς και Σβαμπ τα γκολ

Σε ένα παιχνίδι ειδικών συνθηκών που διεξήχθη στο Περιστέρι, ο τυπικά γηπεδούχος ΠΑΣ Γιάννινα «εγκλώβισε» τακτικά τον ΠΑΟΚ που έλυσε το «γρίφο» στο β΄ημίχρονο μέσα σε ένα πεντάλεπτο με πρωταγωνιστές τους Αντρίγια Ζίβκοβιτς και Σβαμπ (σ.σ. εύστοχη εκτέλεση πέναλτι).

Μόνο εύκολη αποστολή δεν είχε ο ΠΑΟΚ απέναντι στην ομάδα... έκπληξη του φετινού πρωταθλήματος. Στην ανάγνωση του α΄ημιχρόνου, οι Γιαννιώτες διαχειρίστηκαν με απόλυτη μαεστρία την πίεση του Δικεφάλου που προσπάθησε να δημιουργήσει παιχνίδι από τις πτέρυγες, ποντάροντας στις κινήσεις του Ουάρντα που έδινε υπεραριθμία κυρίως στα αριστερά.

Μάλιστα, η ομάδα του Γιαννίκη έμεινε όρθια ακόμη και στο 21ο λεπτό της αναμέτρησης, όταν ο Οικονομόπουλος υπέπεσε σε πέναλτι που καταλόγισε ορθώς ο Διαμαντόπουλος αλλά ο Αντελίνο Βιεϊρίνια αστόχησε από την άσπρη βούλα, στέλνοντας τη μπάλα πάνω από τα δοκάρια της εστίας του Λοντίγκιν.

Έκτοτε, οι γηπεδούχοι έριξαν όλο το βάρος της πίεσης για αποτέλεσμα στους Θεσσαλονικείς, προσπαθώντας να δημιουργήσουν περαιτέρω προβλήματα στον αντίπαλό τους ακόμη και με πίεση στην πρώτη πάσα των στόπερ του Δικεφάλου. Γεγονός που έφερε και τις φωνές του Πάμπλο Γκαρσία από τον πάγκο, βλέποντας την ομάδα του να χωλαίνει στην ανάπτυξη, ζητώντας διαρκώς γρήγορες μπαλιές και διαγώνιες μεταβιβάσεις από τη μία πλευρά στην άλλη.

Παρά την στατιστική υπεροχή του ΠΑΟΚ, Εραμούσπε και Παντελάκης, με τη συνδρομή και του πορτιέρε του ΠΑΣ, τα πήγαν περίφημα, αναχαιτίζοντας τις «ασπρόμαυρες» απόπειρες για το 0-0 που σφράγισε τις προσπάθειες των δύο ομάδων.

Στο β΄ημίχρονο, οι παίκτες του Πάμπλο Γκαρσία επιβραβεύθηκαν για την υπομονή τους και βρήκαν από νωρίς το πολυπόθητο τέρμα που τους έδινε μεγαλύτερη ηρεμία και αυτοπεποίθηση για να διαχειριστούν το παιχνίδι μέχρι τέλους. Στο 55', ο Ζίβκοβιτς έγινε αποδέκτης της μπάλας στα δεξιά, έτρεξε παράλληλα προς την περιοχή, και με τη γνώριμη κίνηση, νίκησε τον Λοντίγκιν για το 0-1 που αποτελεί το πρώτο του τέρμα μακριά από την Τούμπα.

Μέσα σε πέντε λεπτά, ο ΠΑΟΚ έθεσε τις βάσεις για το τρίποντο καθώς το πέναλτι του Οικονομόπουλου, έφερε αυτήν την φορά τον Σβαμπ πάνω από τη μπάλα, με τον Αυστριακό να «εκτελεί» τον ΠΑΣ Γιάννινα για το 0-2 που έφερε σε δυσχερή θέση τους γηπεδούχους, αναγκάζοντας τον Γιαννίκη σε αλλαγές προκειμένου να διεκδικήσει κάτι περισσότερο από το ματς, χωρίς όμως αποτέλεσμα