ΠΑΟΚ: Παραδόθηκε στη Λεωφόρο - Ήττα 3-0 από τον ΠΑΟ (VIDEO)

Χτύπησε τις αμυντικές αδυναμίες του ΠΑΟΚ ο Παναθηναϊκός

Για δεύτερη φορά σε 21 μέρες ο Παναθηναϊκός επικράτησε του ΠΑΟΚ στο γήπεδο της Λεωφόρου και πραγματοποίησε ταυτόχρονα ένα πολύ σημαντικό βήμα για την κατάκτηση του πολυπόθητου εισιτηρίου στις ευρωπαϊκές διοργανώσεις.

Αυτή τη φορά το τριφύλλι συνέτριψε με 3-0 το «δικέφαλο του βορρά» χάρη στα γκολ των Μακέντα (39’), Βιγιαφάνιες (79’) και Αϊτόρ (85’), δείχνοντας κυνισμό αλλά και χαρακτήρα καθώς βρίσκονταν με την πλάτη στον τοίχο και δεν είχε κανένα περιθώριο απώλειας βαθμών.

Οι φιλοξενούμενοι από την πλευρά τους είχαν μεν τις περισσότερες τελικές προς την εστία του Διούδη, ήταν ωστόσο ανούσιοι και δίχως καθαρό μυαλό, την ίδια στιγμή που πλήρωσαν ακριβά τις χτυπητές αμυντικές τους αδυναμίες.

Ο ΠΑΟΚ ήταν η ομάδα που μπήκε πιο αποφασιστικά στα πρώτα λεπτά του ντέρμπι, προσπαθώντας να πιέσει ψηλά τον Παναθηναϊκό στο αμυντικό του τρίτο και να του χαλάσει τον τρόπο ανάπτυξης οδηγώντας τον σε λάθη.
Οι φιλοξενούμενοι δημιούργησαν δύο υποσχόμενες ευκαιρίες στο πρώτο δεκαπεντάλεπτο του ματς (5’, 15’), αλλά το τριφύλλι ανέβασε σταδιακά την απόδοσή του, κράτησε καλύτερα τη μπάλα και κατάφερε να αποκτήσει τον έλεγχο μετά το ημίωρο.

Μάλιστα, χτύπησε τον ΠΑΟΚ με τον ίδιο ακριβώς τρόπο με τον οποίο το είχε κάνει στο αμέσως προηγούμενο ντέρμπι της Λεωφόρου, καθώς άνοιξε το σκορ (1-0) στο ίδιο λεπτό (39’), με τον ίδιο σκόρερ (Μακέντα) από συνεργασία ίδιων παικτών (Βιγιαφάνιες και Χατζηγιοβάνη).

Η βαθιά μπαλιά του «Βίγια», η μονοκόμματη σέντρα του Χατζηγιοβάνη και το τελείωμα του Ιταλού επιθετικού ήταν χάρμα οφθαλμών και ο Παναθηναϊκός κατάφερε να πάει στην ανάπαυλα των ημιχρόνων με το σκορ υπέρ του (1-0) στην πρώτη του τελική προς την εστία του Πασχαλάκη.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο ΠΑΟΚ έχασε τεράστια ευκαιρία με τον Διούδη να αποκρούει σωτήρια το πλασέ του Κρέσπο από το ύψος της μικρής περιοχής (66’), ενώ ο Πάμπλο Γκαρσία έριξε στο ματς Τζόλη, Ουάρντα και Κρμέντσικ.

Ο Παναθηναϊκός ωστόσο ήταν αυτός που κατάφερε να διπλασιάσει τα τέρματά του στο 79’ με απευθείας εκτέλεση φάουλ του Βιγιαφάνιες που άφησε άγαλμα τον Πασχαλάκη (2-0).

Εξι λεπτά αργότερα μάλιστα, οι πράσινοι έφτασαν στο 3-0 σε υποδειγματική αντεπίθεση με τον Αϊτόρ να βγαίνει τετ α τετ και να μην αστοχεί στο 85’.

Παναθηναϊκός: Διούδης, Μολό, Σένκεφελντ, Πούγγουρας, Χουάνκαρ, Νιάς (87' Καμπετσής), Αλεξανδρόπουλος, Μαουρίσιο (74' Σάντσεθ), Χατζηγιοβάνης (79' Αϊτόρ), Βιγιαφάνιες, Μακέντα (79' Ιωαννίδης)

ΠΑΟΚ: Πασχαλάκης, Ροντρίγκο, Ίνγκασον, Κρέσπο, Μπαμπά, Σβαμπ (70' Ουάρντα), Ντάγκλας Αουγκούστο, Μουργκ (62' Τζόλης), Ζίβκοβιτς, Ελ Καντουρί, Σφιντέρσκι (70' Κρμέντσικ)