Πήρε το ντέρμπι της Θεσσαλονίκης ο ΠΑΟΚ: 0-1 τον Άρη στο Kλεάνθης Βικελίδης (VIDEO)

Διπλό του δικεφάλου μέσα στο Κλεάνθης Βικελίδης

Ο ΠΑΟΚ αναδείχθηκε μεγάλος νικητής στο ντέρμπι της Θεσσαλονίκης, επικρατώντας εκτός έδρας του Άρη στο Κλεάνθης Βικελίδης, με 0-1 χάρη στο γκολ του Σβαμπ από το 6ο λεπτό της αναμέτρησης. Έτσι πλέον οι δύο ομάδες ισοβαθμούν στη δεύτερη θέση, με την ΑΕΚ να βρίσκεται 3 πόντους πίσω αλλά και με ένα παιχνίδι λιγότερο.

O Σφιντέρσκι έκανε ωραία μπαλιά στην περιοχή, με τον Σβαμπ να κινείται στον κενό χώρο και με προβολή να στέλνει την μπάλα κάτω από τα πόδια του Κουέστα στα δίχτυα των κιτρίνων.

Ο δικέφαλος είχε την ευκαιρία να πάει στα αποδυτήρια για το ημίχρονο με προβάδισμα δύο γκολ. Ο Ελ Καντουρί έφυγε τετ α τετ, προσπαθώντας να «κρεμάσει» τον Κουέστα, που έστειλε την μπάλα κόρνερ με εντυπωσιακή επέμβαση.

Στο 67ο λεπτό νέα μεγάλη ευκαιρία για τον ΠΑΟΚ, όταν μετά το γύρισμα του Ελ Καντουρί, η μπάλα περνάει από τον Σφιντέρσκι, με τον Κουέστα να νικά τον Ζίβκοβιτς και να σώζει εκ νέου την εστία του.

Στο 87΄ ο Ουάρντα δέχθηκε δεύτερη κίτρινη κάρτα βλέποντας την κόκκινη κάρτα και αφήνοντας για τα τελευταία λεπτά την ομάδα του με 10 παίχτες.

Λίγο έλειψε την αριθμητική αυτή υπεροχή να εκμεταλλευτεί ο Άρης, που παρά τις όποιες προσπάθειες δεν είχε σημειώσει κλασσική ευκαιρία, μέχρι τις καθυστερήσεις με τον Μπερτόλιο να βγαίνει τετ α τετ και να μην καταφέρνει ωστόσο να κερδίσει τον Πασχαλάκη και να δώσει το βαθμό της ισοπαλίας στην ομάδα του.

Άρης (Α. Μάντζιος): Κουέστα, Σάκιτς (70΄Σούντγκρεν), Ροζ, Δεληζήσης, Γκάνεα, Σάσα, Τζέγκο (57΄Ματίγια), Μπερτόγλιο, Ματέο (79΄Σίλβα), Μαντσίνι (57΄Γκάμα), Μάνος (79΄Μήτρογλου)

ΠΑΟΚ (Π. Γκαρσία): Πασχαλάκης, Κρέσπο (57΄Μιχαηλίδης), Βαρέλα, Βιερίνια, Μπάμπα, Ροντρίγκο, Ντόουγκλάς, Σβαμπ, Ζίβκοβιτς (90+3΄Κρμέντσικ), Καντουρί (71΄Ουάρντα), Σφιντέρσκι (71΄Τσιγγάρας)