Μεγάλη νίκη ΠΑΟΚ (2-1) με ΑΕΚ - Πάει για το κύπελλο με 2 γκολάρες! (VIDEO)

paok

Ο "Δικέφαλος" του Βορρά έφυγε για τελικό με ανατροπή και δύο πολύ όμορφα γκολ του Κρμέντσικ και του Ζίφκοβιτς

Μετά το ΟΑΚΑ (0-1), ο ΠΑΟΚ επικράτησε της ΑΕΚ και στο γήπεδο της Τούμπας (2-1) και τσέκαρε το εισιτήριο της πρόκρισης στον τελικό του Κυπέλλου Ελλάδος, εκεί όπου τον περιμένει ήδη ο Ολυμπιακός.

Τι κι αν έχασε πέναλτι, τι κι αν είδε την ΑΕΚ να βρίσκει με το Γαλανόπουλο γκολ... παράτασης, ο ΠΑΟΚ αποδείχθηκε πολύ σκληρός για να πεθάνει και με γκολ των Κρμέντσικ - Α.Ζίβκοκιτς κατέγραψε την δέκατη πρόκρισή του επί της Ένωσης σε ημιτελική φάση.

Ο μεν ΠΑΟΚ είχε ως «προίκα» το αποτέλεσμα του ΟΑΚΑ και το γκολ του Μουργκ, η δε ΑΕΚ «κουβαλούσε» θεωρητικά την πίεση για το εκτός έδρας γκολ, ωστόσο, αμφότερες έδειξαν να έχουν κυρίως το μυαλό τους στα μετόπισθεν, προσφέροντας ένα κακό α΄ημίχρονο με ελάχιστες φάσεις που έκλεισε στο 0-0.

Η Ένωση είχε ελαφρά υπεροχή στην κατοχή της μπάλας, με τον Μανόλο Χιμένεθ να ποντάρει περισσότερο στην κίνηση των χαφ του στην πλάτη της άμυνας του Δικεφάλου, κάτι που μόνο εύκολο δεν φάνηκε στην πράξη για τους «κιτρινόμαυρους» δεδομένου πως υστερούσαν σε δημιουργία και ανάπτυξη και ως εκ τούτου δεν κατέγραψαν υποψία φάσης και έμειναν με τις... εντυπώσεις μερικών μακρινών σουτ και κάποιων γεμισμάτων που δεν κρίθηκαν ως απειλή για τους γηπεδούχους.

Από την άλλη, ο ΠΑΟΚ εμφάνισε εκ νέου το κυνικό πρόσωπο των τελευταίων παιχνιδιών, δεν έδωσε δικαιώματα στην άμυνα και προσπάθησε να εκμεταλλευτεί την ταχύτητα από τα άκρα του για να δημιουργήσει επικίνδυνες προϋποθέσεις στο τελευταίο τρίτο του γηπέδου. Μάλιστα, η ομάδα του Πάμπλο Γκαρσία ήταν εκείνη που κατέγραψε τις μεγάλες ευκαιρίες του α΄μέρους, αρχικά στο 26' με τον Τσιντώτα να λέει διπλό «όχι» σε Ουάρντα και Σφιντέρσκι, κρατώντας το μηδέν στην εστία του, καθώς και δέκα λεπτά αργότερα με τον Πολωνό επιθετικό να σημαδεύει με το κεφάλι την εξωτερική πλευρά των διχτύων της εστίας της ΑΕΚ.

Στο 60ο λεπτό της αναμέτρησης, θα μπορούσαν να κριθούν τα πάντα, αν ο Βιεϊρίνια ευστοχούσε από την άσπρη βούλα σε πέναλτι που καταλόγισε ο Ντόβερι για ανατροπή του Σφιντέρσκι από τον Γαλανόπουλο. Ο αρχηγός του ΠΑΟΚ, ωστόσο, έστειλε με δύναμη τη μπάλα στο δεξί κάθετο δοκάρι του Τσιντώτα και έχασε την ευκαιρία να δώσει το προβάδισμα στην ομάδα του αλλά και να τη φέρει ένα βήμα πιο κοντά στον τελικό.

Άμεσα ενεργοποιήθηκε από τον πάγκο ο Μανόλο Χιμένεθ, ανακατεύοντας την τράπουλα με τρεις αλλαγές προκειμένου να μεταφέρει το παιχνίδι στην εστία του ΠΑΟΚ. Και εκ του αποτελέσματος, δικαιώθηκε! Στο μεσοδιάστημα του β΄μέρους, η Ένωση έκανε αίσθηση στα καρέ του Δικεφάλου, κέρδισε σωρεία κόρνερ και βρήκε το πολυπόθητο γκολ με τον Γαλανόπουλο μετά από κόρνερ του Τάνκοβιτς. Ο 23χρονος πήρε ανενόχλητος την κεφαλιά, νίκησε τον Πασχαλάκη και... εξιλεώθηκε με ένα γκολ - παράτασης του παιχνιδιού για το πέναλτι που υπέπεσε νωρίτερα.

Τακτικά, ο Πάμπλο Γκαρσία περιορίστηκε σε μια αναγκαστική αλλαγή στην άμυνα και σε αυτή των φορ του, ρίχνοντας στο 77΄τον Κρμέντσικ στο γήπεδο που αποδείχθηκε κίνηση... χρυσάφι! Εφτά λεπτά αργότερα, ο Μπάμπα κατεβάζει υπέροχα την μπάλα, βλέπει στην απέναντι πλευρά τον Κρμέντσικ, του περνάει τη μπάλα και ο Τσέχος «εκτελεί» τον Τσιντώτα από πλάγια θέση για το 1-1.