Μόνος 2ος ο ΠΑΟΚ - Μεγάλη νίκη (1-2) με ΑΕΚ στο ΟΑΚΑ (VIDEO)

paok

Πέρασε τον Άρη ο ΠΑΟΚ και έβαλε "φωτιά" ανάμεσα σε ΑΕΚ και ΠΑΟ για το ευρωπαϊκό εισιτήριο

Μετά τη διασταύρωση στα ημιτελικά του Κυπέλλου, η ΑΕΚ άντεξε για ένα ημίχρονο μέχρι να παραδοθεί εκ νέου στον ΠΑΟΚ που χρειάστηκε δύο περίπου λεπτά για να σφραγίσει το τρίποντο (1-2) με Κρμέντσικ και Σβαμπ (σ.σ πέναλτι). Μείωσε με Τάνκοβιτς η Ένωση στο 90'.

Έκτη συνάντηση των δύο Δικεφάλων τη φετινή σεζόν, με τις δύο ομάδες να τηρούν την... παράδοση που θέλει ΑΕΚ και ΠΑΟΚ να λύνουν κυρίως τις διαφορές τους στο β΄ημίχρονο, χαρίζοντας ως επί το πλείστον δραματικά φινάλε. Και η αναμέτρηση στο ΟΑΚΑ δεν θα μπορούσε να αποτελεί εξαίρεση, αν αναλογιστεί κανείς τα όσα διαδραματίστηκαν στο α΄μέρος. Όλα στο μηδέν!

Με τις εντυπώσεις από τη «μονομαχία» τους στα ημιτελικά του Κυπέλλου να είναι νωπές, η «λαβωμένη» ΑΕΚ ανέλαβε τα ηνία του παιχνιδιού, είχε την κατοχή της μπάλας, δημιούργησε περισσότερες τελικές, εκμεταλλευόμενη κυρίως τα ατομικά εν αφθονία λάθη των φιλοξενούμενων αλλά και στατικές φάσεις που την έφερναν στα καρέ του ΠΑΟΚ. Εκ του αποτελέσματος, όμως, υστέρησε, χάνοντας σπουδαία ευκαιρία λίγο πριν την εκπνοή του 45λεπτου με τον Γαλανόπουλο που εισέπραξε το «όχι» του Πασχαλάκη!

Από την άλλη, ο ΠΑΟΚ αρκέστηκε σε έναν πιο κυνικό ρόλο, ως είθισται, ποντάροντας κυρίως με βαθιές μπαλιές στον δραστήριο και ορεξάτο Κρμέντσικ που έβγαινε στην πλάτη της άμυνας των κιτρινόμαυρων, χάνοντας -με τη σειρά του- διπλή ευκαιρία στο 30' με εκφραστή τον Τσέχο που δεν μπόρεσε να νικήσει τον Αθανασιάδη. Με το δείκτη του σκορ στο 0-0 οι δύο ομάδες αναχώρησαν για την ανάπαυλα του ημιχρόνου.

Σε σύγκριση με τα πρόσφατα παιχνίδια των δύο «μονομάχων», ο ΠΑΟΚ δεν περίμενε το φινάλε του ματς για να «χτυπήσει» και να «καθαρίσει» την υπόθεση τρίποντο, ισοπεδώνοντας την ΑΕΚ μέσα σε δύο λεπτά. Η είσοδος του Ουάρντα στο β΄ημίχρονο αντί του Τόμας Μουργκ αποδείχθηκε «χρυσή» καθώς στο 47' ο Αιγύπτιος σέρβιρε για τον Κρμέντσικ, ο οποίος μετά τις... προειδοποιήσεις, βρήκε δίχτυα για το 1-0 των «ασπρόμαυρων» στο ΟΑΚΑ!

Αυτή ήταν μόνο η αρχή καθώς προτού προλάβουν οι γηπεδούχοι να συνέλθουν από την ψυχρολουσία του πρώτου τέρματος, είδαν τον Λόπες να χρεώνεται πέναλτι για ανατροπή του Κρμέντσικ, με τον Σβαμπ να στέλνει τη μπάλα στα δίχτυα για το 0-2. Σκορ που επί της ουσίας έφερνε τον ΠΑΟΚ αγκαλιά με τη νίκη και το μυαλό της ΑΕΚ στον «τελικό» της Κυριακής απέναντι στον Παναθηναϊκό.

Ό,τι κι αν επιχείρησε ο Μανόλο Χιμένεθ από τον πάγκο, θέλοντας να βάλει εκ νέου την ομάδα του στο παιχνίδι, το ματς φάνταζε με χαμένη παρτίδα για τους κιτρινόμαυρους που αρκέστηκαν σε ορισμένες υποψίες... ευκαιριών, με τον ΠΑΟΚ να μοιάζει μέχρι τέλους ιδιαίτερα απειλητικός παρά τον αέρα των δύο τερμάτων!

Το μόνο που κατάφερε να κάνει η ΑΕΚ ήταν να μειώσει με το πέναλτι του Τάνκοβιτς στο 90' αλλά όλα είχαν ήδη κριθεί, με τον ΠΑΟΚ να σκαρφαλώνει στη δεύτερη θέση της βαθμολογίας.