Πήρε το ντέρμπι της Θεσσαλονίκης και τη 2η θέση ο ΠΑΟΚ: 2-0 τον Άρη (VIDEO)

Μεγάλο φαβορί για τη δεύτερη θέση ο ΠΑΟΚ μετά το 2-0 επί του Άρη

Με σκόρερ τους Σβαμπ με πέναλτι στο 69ο λεπτό και Ζίβκοβιτς στο 92ο ο ΠΑΟΚ κατάφερε να επικρατήσει του Άρη σε ένα παιχνίδι που θα κρίνει σε μεγάλο βαθμό τη δεύτερη θέση του πρωταθλήματος.

Ο δικέφαλος με τη νίκη του αυτή φτάνει τους 64 βαθμούς, πέντε παραπάνω από τον Άρη που έμεινε στους 59, δύο αγωνιστικές πριν τη λήξη και των πλέι οφ.

Στο πρώτο ημίχρονο ο ΠΑΟΚ διαμαρτύρεται για ανατροπή του Ουάρντα από τον Κουέστα, με το Λευκορώσο διαιτητή της αναμέτρησης να δίνει συνέχεια στο παιχνίδι, ενώ οι κίτρινοι διαμαρτύρονται για το πέναλτι που τελικά δόθηκε στο δεύτερο ημίχρονο σε ανατροπή του Κρμέντσικ από τον Σάσα.

Ο Σβαμπ ήταν εύστοχος από τα 11 μέτρα, ενώ στις καθυστερήσεις ο Ζίβκοβιτς έγραψε το 2-0 σχεδόν σε κενή εστία.

Νωρίτερα στο 80΄ ο Άρης απείλησε με το Μάνο που είχε ευκαιρία με σουτ μέσα από την περιοχή να ισοφαρίσει, με τον Πασχαλάκη να διώχνει σε κόρνερ, ενώ στην εξέλιξη της φάσης, ο Κρμέντσικ νικήθηκε σε τετ α τετ από τον Κουέστα.

ΠΑΟΚ (Π. Γκαρσία): Πασχαλάκης, Μιχαηλίδης, Κρέσπο, Βιεϊρίνια (61΄Λύρατζης), Ροντρίγκο, Μπάμπα (85΄Μιχάι), Σβαμπ, Αουγκούστο, Α.Ζίβκοβιτς, Ουάρντα (61΄Τσιγγάρας), Σφιντέρσκι (61΄Κρμέντσικ)

ΑΡΗΣ (Α. Μάντζιος): Κουέστα, Ροζ, Μπεναλουάν, Ιωάννου (73΄Μπρούνο), Σούντγκρεν (73΄Μπερτόγλιο), Γκάνεα, Σάσα, Ματίγια (83΄Μήτρογλου), Ματέο (56΄Μαντσίνι), Γκάμα, Σίλβα (56΄Μάνος)