Στον Λευκό Πύργο το Κύπελλο: 2-1 ο ΠΑΟΚ τον Ολυμπιακό με γκολ στο 90΄ (VIDEO)

Kυπελλούχος Ελλάδος ο ΠΑΟΚ

Σε έναν δραματικό τελικό ο ΠΑΟΚ κατάφερε να επικρατήσει του Ολυμπιακού και να σηκώσει το 8ο Κύπελλο Ελλάδος στην ιστορία του. Τη νίκη στο δικέφαλο χάρισαν τα γκολ του Βιεϊρίνια στο πρώτο ημίχρονο, με τον Εμβιλά να ισοφαρίζει στο 50΄ και τον Κρμέντσικ να γράφει το τελικό 2-1.

Ο Ολυμπιακός απείλησε πρώτος με αντεπίθεση λίγο πριν τη συμπλήρωση 15 λεπτών με τον Μπρούμα απέναντι από τον Πασχαλάκη, να μην καταφέρνει να κερδίσει τον τερματοφύλακα του ΠΑΟΚ.

Πρώτη μεγάλη ευκαιρία για τον δικέφαλο στο 25ο λεπτό με τον Σφιντέρσκι να εκμεταλλεύεται ότι ο Σα δεν βγήκε για να μπλοκάρει την μπάλα που είχε πάρει ύψος μέσα στην περιοχή του, κερδίζοντας και το Σεμέδο στον αέρα, στέλνοντας την μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι.

Δέκα λεπτά αργότερα ο ΠΑΟΚ άνοιξε το σκορ, μετά από πέναλτι που κέρδισε ο Σβαμπ «τσιμπώντας» την μπάλα μπροστά από τον Εμβιλά που τον ανέτρεψε μέσα στην περιοχή του Ολυμπιακού.

Ο Βιεϊρίνια έστησε την μπάλα στο σημείο του πέναλτι, στοχεύοντας σωστά για να γράψει το 1-0 στο 36΄.

Ο Μάρτινς προσπάθησε με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου να ενισχύσει την επίθεσή του, περνώντας τον Φορτούνη στη θέση του Μπρούμα. Πέντε λεπτά αργότερα, μετά από εκτέλεση κόρνερ του Φορτούνη, ο Εμβιλά πλάσαρε εύστοχα, για το 1-1.

Το παιχνίδι άνοιξε με τους δύο αντιπάλους να κυνηγούν το γκολ. Στο 56΄ μετά από ωραία σέντρα του Φορτούνη, κεφαλιά-ψαράκι από τον Μασούρα, μπλόκαρε με διπλή προσπάθεια ο Πασχαλάκης.

Δύο λεπτά αργότερα ο Σφιντέρσκι βρέθηκε κοντά στο 2-1 προσπαθώντας να νικήσει τον Σα με τακουνάκι χωρίς επιτυχία.

Νέα μεγάλη στιγμή για τον Ολυμπιακό αμέσως μετά με τον Ελ Αραμπί να βρίσκεται απέναντι στον Πασχαλάκη, αλλά να καθυστερεί δίνοντας δεξιά στο Μασούρα, με τον Πασχαλάκη να προλαβαίνει.

Στο 84ο λεπτό ήρθε η επόμενη μεγάλη ευκαιρία για τον ΠΑΟΚ, με το νεοεισελθόντα Κρμέντσικ, να προσπαθεί να κρεμάσει τον Σα, και να αστοχεί. Στην αμέσως επόμενη φάση νέο τετ α τετ για τον Κρμεντσικ να πλασάρει και να αστοχεί ξανά.

Ο Κρμέντσικ εξιλεώθηκε για τις χαμένες ευκαιρίες του στο 90ο λεπτό όταν μετά από εκπληκτικό τακουνάκι-ασίστ του Ζίβκοβιτς, σε τετ α τετ δεν αστόχησε ξανά, δίνοντας το προβάδισμα στον ΠΑΟΚ 2-1 και μαζί το Κύπελλο.

Ολυμπιακός: Σα, Σεμέδο, Παπασταθόπουλος (25΄ Ρέαμπτσιουκ),  Εμβιλά, Ανδρούτσος, Χολέβας, Μπουχαλάκης, Καμαρά, Μπρούμα (46΄ Φορτούνης), Μασούρας (85΄ Χασάν), Ελ Αραμπί

ΠΑΟΚ: Πασχαλάκης, Βιεϊρίνια, Βαρέλα, Κρέσπο, Ροντρίγκο, Μπάμπα (92΄ Μιχάι), Σβαμπ, Αουγκούστο, Ζίβκοβιτς, Ουάρντα (80΄ Τσιγγάρας), Σφιντέρσκι (80΄ Κρμέντσικ)