Μεγάλη επιτυχία για Σάκκαρη - Πέρασε στις 16 του Ρολάν Γκαρός

Μεγάλη επιτυχία από την Μαρία Σάκκαρη

Η Μαρία Σάκκαρη κέρδισε έπειτα από μεγάλη μάχη την Elise Mertens και έγραψε ιστορία στο Παρίσι, αφού έγινε η πρώτη Ελληνίδα παίκτρια στην ιστορία της open era που προκρίθηκε στις "16" καλύτερες του Ρολάν Γκαρός.

Μετά από μια μάχη 2 ωρών και 52 λεπτών στο Court Simonne-Mathieu, η Μαρία Σάκκαρη κατάφερε να κάμψει την αντίσταση της Elise Mertens, No.14 στο ταμπλό, με 7-5, 6-7 (2), 6-2, και να πάρει μια ιστορική πρόκριση για τον 4ο γύρο του Ρολάν Γκαρός.

Είναι η πρώτη πρόκριση για τη Μαρία στον 4ο γύρο του παρισινού Grand Slam, αλλά και η πρώτη για οποιαδήποτε Ελληνίδα τενίστρια στην ιστορία της open era, αφού η φάση των "32" του Ρολάν Γκαρός ήταν ένα εμπόδιο που δεν κατάφερε να ξεπεράσει ούτε η μητέρα της, Αγγελική Κανελλοπούλου (1985, 1987), ούτε η Λένα Δανιηλίδου (2003).

Ήταν μια πολύ μεγάλη μάχη, με τη Mertens να ξεκινάει πιο δυνατά και να έχει μια ευκαιρία για να προηγηθεί πολύ νωρίς με διπλό break, στο 0-2, 30-40. Η Σάκκαρη όμως δεν άργησε να πάρει μπρος και να δείξει τα δόντια της, κρατώντας το σερβίς της και κάνοντας και το break στο επόμενο game, για να ισοφαρίσει σε 2-2 και να προηγηθεί χάρη σε νέο κράτημα σερβίς με 3-2.

Στο 7ο game η Σάκκαρη επέστρεψε από το 15-40 και υπερασπίστηκε ξανά το σερβίς της, για το 4-3, ενώ η Mertens έσβησε 2 break points στη συνέχεια, για να ισοφαρίσει σε 4-4. Η επόμενη ευκαιρία ήρθε για τη Σάκκαρη και η Ελληνίδα παίκτρια την εκμεταλλεύτηκε, για να κάνει ένα πολύ μεγάλο break στο 12ο game και να κατακτήσει το 1ο σετ, έπειτα από 68 λεπτά παιχνιδιού.

Στο 2ο σετ η Mertens προηγήθηκε ξανά με break και μάλιστα 2 φορές, στο 1-0 και στο 4-3, με τη Σάκκαρη να έχει απαντήσεις και τις δυο, για το 1-1 και το 4-4 αντίστοιχα. Βρέθηκε 2 πόντους μακριά από τη νίκη η Μαρία στο 10ο game, όταν στο σερβίς της Mertens ήταν μπροστά με 4-5, 0-30, όμως η Βελγίδα κρατήθηκε στο παιχνίδι, έστειλε το σετ στο tie-break και εκεί ήταν καλύτερη, για να επικρατήσει με 7-2.

Στο αποφασιστικό σετ ωστόσο η Σάκκαρη ήταν η πιο δυνατή παίκτρια και το απέδειξε από νωρίς, κάνοντας για πρώτη φορά σε ένα σετ πρώτη το break, για το 2-0. Αργότερα ήρθε και δεύτερο break για τη Μαρία, που είχε τον απόλυτο έλεγχο στο ματς και βρέθηκε μπροστά με 5-1. Η Mertens μείωσε σε 5-2 και πήρε τους πρώτους 2 πόντους από το επόμενο game, η Μαρία όμως φρόντισε να ανατρέψει το 0-30 και να κρατήσει το σερβίς της για να κάνει το 6-2 και να "σφραγίσει" τη μεγάλη πρόκριση, έπειτα από 2 ώρες και 52 λεπτά αγώνα.

Πηγή: tennisnews.gr