«Ασπίδα» για τον Έρικσεν Δανοί και Φινλανδοί – Οι συγκλονιστικές στιγμές (VIDEO)

eriksen

Μοναδικός νικητής στις ψυχές όλων ο Κρίστιαν Έρικσεν

Στη… σκιά του δυσάρεστου περιστατικού με τον Κρίστιαν Έρικσεν, το ματς της πρεμιέρας του δευτέρου ομίλου του Euro 2020, ανάμεσα στην Δανία και στην Φινλανδία ξεκίνησε πάλι περίπου μιάμιση ώρα μετά την διακοπή του, με τους Φινλανδούς να παίρνουν τη νίκη με 1-0 αλλά όλον τον πλανήτη να θεωρεί ως μοναδικό νικητή τον Κρίστιαν Έρικσεν.

Από την ώρα που ο 29χρονος άσος της Ίντερ ανέκτησε τις αισθήσεις του και η κατάσταση της υγείας του σταθεροποιήθηκε κι αφού συνομίλησε με τους συμπαίκτες του και το προπονητικό τιμ στ΄ αποδυτήρια, οι ποδοσφαιριστές των δύο ομάδων με κοινό τους αίτημα προς την UEFA ζήτησαν να συνεχιστεί ο αγώνας, με την Ευρωπαϊκή Συνομοσπονδία να κάνει αποδεκτό το αίτημά τους, αν και αρχικά είχε ανακοινώσει την οριστική διακοπή της αναμέτρησης.

Μάλιστα κατά την είσοδο των παικτών της Δανίας στον αγωνιστικό χώρο για την επανέναρξη του αγώνα οι παίκτες και το τεχνικό τιμ της Φινλανδίας τους χειροκρότησαν, θέλοντας έτσι να εκφράσουν την συμπαράστασή τους τόσο στους ίδιους όσο και στον ίδιο τον Έρικσεν.

Δείτε τη στιγμή που οι Φινλανδοί χειροκροτούν τους Δανούς:

Όσον αφορά το παιχνίδι η Φινλανδία, «πρωτάρα» στη διοργάνωση, με γκολ του Πογιάνπαλο στο 60ό λεπτό νίκησε με 1-0 τη Δανία στο Πάρκεν Στάντιον της Κοπεγχάγης, μπαίνοντας με το… δεξί στη διοργάνωση.

Ήταν μόλις η δεύτερη νίκη των Φινλανδών επί των Δανών στα τελευταία 23 ματς που έχουν δώσει, καθώς και η πρώτη για την ομάδα του Κανέρβα μετά από 6 διεθνή ματς που δεν είχε γευτεί την χαρά της επιτυχίας (2 ισοπαλίες, 4 ήττες).

Για τους Δανούς ήταν μόλις η 3η ήττα στα τελευταία 29 διεθνή ματς που έχουν δώσει, με τις δύο προηγούμενες να προήλθαν από το Βέλγιο.

Απόλυτος πρωταγωνιστής του αγώνα ήταν ο γκολκίπερ των Φινλανδών, Λούκας Ραντέτσκι, ο οποίος έκανε τρεις σπουδαίες επεμβάσεις στα πρώτα 19 λεπτά, ενώ η κορυφαία στιγμή του στον αγώνα ήταν η απόκρουση πέναλτι του Χόιμπγιερκ στο 74ο λεπτό.

Στις στιγμές που θα μείνουν χαραγμένες για πάντα στη μνήμη των φιλάθλων αλλά και στην ιστορία του EURO είναι αυτή με τους συμπαίκτες του Κρίστιαν Έρικσεν να σχηματίζουν μία "ασπίδα" γύρω του την ώρα που ο ίδιος έδινε μάχη να κρατηθεί στη ζωή.