Ήττα 2-1 από τον Ερυθρό Αστέρα στο πρώτο φιλικό για τον Άρη

Πρώτες δοκιμές για τους κίτρινους στο φιλικό με τον Αστέρα

Ο Άρης έδειξε καλά στοιχεία, έβγαλε αντίδραση, αλλά θέλει δουλειά και σίγουρα ενίσχυση. Γνώρισε την ήττα  με σκορ 2-1 στο πρώτο του φιλικό με τον Ερυθρό Αστέρα στην Αυστρία, απέναντι σε μια ομάδα πιο έτοιμη από τους κιτρινόμαυρους. Ο Άκης Μάντζιος έκανε πολλές αλλαγές στα δυο ημίχρονα, έριξε στα βαθιά νερά αρκετούς νεαρούς ποδοσφαιριστές, βγάζοντας χρήσιμα συμπεράσματα, έχοντας το πρώτο του αγωνιστικό “ταμείο”, με το βλέμμα στα παιχνίδια της Ευρώπης με την Αστάνα.

Καλύτερο διάστημα για τους κιτρινόμαυρους το δεύτερο μισό του δεύτερου 45λεπτου, όταν πίεσε ψηλά, κέρδισε μπάλες και δημιούργησε αρκετές επικίνδυνες καταστάσεις. Χαμένο πέναλτι από τον Ματέο Γκαρσία, πρώτο γκολ της σεζόν από τον Μπερτογλιο, θετικά μηνύματα από το νέο “αίμα” για τον Άρη. Σίγουρο ένα: η ομάδα έχει δρόμο, θέλει δουλειά, αλλά και μεταγραφική ενίσχυση.

Η ΑΡΧΙΚΗ ΕΝΔΕΚΑΔΑ ΜΕ ΝΕΟΥΣ

O Άκης Μάντζιος κατέβασε μια ενδεκάδα με αρκετούς νεαρούς, έχοντας ανακατέψει την… τράπουλα στο πρώτο παιχνίδι της σεζόν. Ξεκίνησε με τον Κουέστα κάτω από τα δοκάρια, Γκάνεα αριστερά και Μαρμαρίδη δεξιά. Ο νεαρός Ασλανίδης ντεμπουτάρησε δίπλα στον Δεληζήση. Ματίγια και Κριμιτζάς ήταν το δίδυμο στο χώρο του κέντρου. Αριστερά ο Τσαγκαλίδης, δεξιά ο Ματέο Γκαρσία και ο Γκάμα σε ρόλο “δεκαριού” πίσω από τον Μάνο.

Ο Ερυθρός Αστέρας έδειξε φανερά στο ξεκίνημα ότι είχε περισσότερα “χιλιόμετρα” προετοιμασίας στα… πόδια του, είχε την κατοχή, χωρίς πάντως να απειλήσει ιδιαίτερα στο πρώτο 20λεπτο. Ο Άρης επιχείρησε να γίνει επικίνδυνος από την αριστερή πλευρά και την συνεργασία Γκάμα, Γκάνεα, χωρίς να “πατήσει” περιοχή. Γενικότερα, ο ενθουσιασμός των νεαρών παικτών, σε συνδυασμός με το συνεχές τρέξιμο και την αλληλοκάλυψη σε όλους τους χώρους, δεν άφησε πολλά περιθώρια στους Σέρβους.

O Άρης απείλησε στο 15′ με τον Ματέο Γκαρσία, ενώ μοναδική καλή στιγμή για τους Σέρβους στο 21′ όταν σε τετ α τετ του Κρστόβιτς με τον Κουέστα, ο πορτιέρο του Άρη κέρδισε την μάχη. τη στιγμή που τα ατού του Ερυθρού Αστέρα οι Ίβανιτς, Κατάι και Μπεν δεν βρήκαν διαδρόμους για να γίνουν επικίνδυνοι.

ΑΛΛΑΓΕΣ ΚΑΤΑ 7/11

Στο δεύτερο ημίχρονο, ο Άρης κατέβηκε με αλλαγές στα 7/11 της ενδεκάδας. Συγκεκριμένα με τον Σιαμπάνη στο τέρμα, τους Σούντγκρεν, Δεληζήση, Μπεναλαουάν, Γκάνεα στην άμυνα από δεξιά προς τα αριστερά, τους Σάκιτς, Κριμιτζά στα χαφ,  τους Μαντσίνι, Ματεο Γκαρσία στα άκρα, τον Μπερτόλιο στο «10» και τον Μπρούνο φορ. Σε αντίθεση ο Στάνκοβιτς μόνο μια αλλαγή για τον Ερυθρό Αστέρα.

ΓΚΟΛ ΑΠΟ ΣΤΗΜΕΝΗ ΦΑΣΗ

Ο Άρης ζήτησε το γκολ στο 55′ όταν κεφαλιά του Μπερτόλιο, μπλόκαρε ο γκολκίπερ του Αστέρα, όμως δέχθηκε το γκολ στο 59′ (όπως και πέρσι σε πολλά ματς) από μια στημένη μπάλα. Ο Μπεν εκτέλεσε το φάουλ και ο Μπάμπιτς με κεφαλιά άνοιξε το σκορ (0-1). Ο Ερυθρός Αστέρας μετά το γκολ πήρε την πρωτοβουλία, έβγαλε συνεργασίες και απείλησε την εστία του Σιαμπάνη.

ΜΟΙΡΑΙΟΙ ΜΠΕΡΤΟΓΛΙΟ, ΜΑΤΕΟ!

Μετά το 66′ ο Ερυθρός Αστέρας έκανε οκτώ αλλαγές, το παιχνίδι παιζόταν πάνω-κάτω, οι Σέρβοι είχαν καλή στιγμή στο 68′ με τον Πάβκοφ, όμως ο Άρης έχασε απίστευτη ευκαιρία με τον Μπερτόγλιο στο 71′ ενώ στο 76′ ο Ματέο έχασε πέναλτι στέλνοντας την μπάλα απελπιστικά άουτ!

ΦΟΥΛ ΤΟΥ… ΠΕΝΑΛΤΙ

Ο Άρης σε όλο το διάστημα αυτό πίεσε ψηλά, έκλεψε μπάλες και στο 78′ κέρδισε δεύτερο πέναλτι πάνω σε χτύπημα πάνω στον Μπρούνο. Αυτήν την φορά ο Μπερτόγλιο ευστόχησε από την… άσπρη βούλα κάνοντας το 1-1! Με το ίδιο νόμισμα στο  82′ ο Ερυθρός Αστέρας με τον Κάνγκα ευστόχησε από το σημείο του πέναλτι, το τρίτο συνολικά, μόνο που δεν υπήρχε κανένα πέναλτι και διαμόρφωσε το τελικό 2-1! Ο διαιτητής έδωσε 3 πέναλτι σε 6-7 λεπτά!

ΑΡΗΣ: Η 11αδα του Άρη στο α’ ημίχρονο: Κουέστα, Γκάνεα, Μαρμαρίδης, Δεληζήσης, Ασλανίδης, Ματίγια, Κριμιτζάς, Γκάμα, Τσαγκαλίδης, Γκαρσία, Μάνος

Η 11αδα του Άρη στο β’ ημίχρονο: Σιαμπάνης, Σούντγκρεν, Γκάνεα (80’ Μαρτίνης), Δεληζήσης, Μπεναλουάν, Μπερτόγλιο, Σάκιτς, Κριμιτζάς (80’ Σάσα), Γκαρσία (82’ Χατζηπιρπιρίδης), Μπρούνο

ΕΡΥΘΡΟΣ ΑΣΤΕΡΑΣ: Πόποβιτς, Γκάγιτς (66’ Μπακαγιόκο), Μπάμπιτς (66’ Ντέγκενεκ), Ίβανιτς (66’ Εράκοβιτς), Πάνκοφ (66’ Σανόγκο), Κατάι (Κάνγκα), Πέτροβιτς (66’ Φάλκο), Νίκολιτς (66’ Σρνιτς), Ρόντιτς (46’ Γκόμπελιτς), Μπεν (66’ Γκάβριτς), Κρστόβιτς (66’ Πάβκοφ)

Πηγή: pressaris