Ούτε τώρα η Αγγλία: It went to Rome - Πρωταθλήτρια Ευρώπης η Ιταλία (VIDEO)

Στα πέναλτι κρίθηκε ο τελικός του Euro

Μετά από ένα συγκλονιστικό παιχνίδι που κρίθηκε στα πέναλτι η Ιταλία αναδείχθηκε πρωταθλήτρια Ευρώπης για το 2021.

Όλα ξεκίνησαν ιδανικά για την Αγγλία στον τελικό του Γουέμπλεϊ, με γκολ μόλις στο 2ο λεπτό της αναμέτρησης από τον Σο.

Με τους οιωνούς να είναι με το μέρος του και όλοι να θεωρούν πως επιτέλους η Αγγλία θα σπάσει την κατάρα και θα κατακτήσει το τρόπαιο, οι δύο ομάδες πήγαν με το 1-0 στα αποδυτήρια.

Η κυριαρχία όμως της Ιταλίας ήταν απόλυτη με συντριπτική υπεροχή στην κατοχή, αν και χωρίς τις κλασσικές ευκαιρίες.

Το 1-1 από τον Μπονούτσι (67’) έφερε τον αγώνα στα ίσα και παρά τις όποιες προσπάθειες κυρίως από την Ιταλία να τελειώσει το παιχνίδι χωρίς να χρειαστούν πέναλτι, αυτό δεν ήταν εφικτό.

Η έμπνευση του Σάουθγκεϊτ να ρίξει μέσα στο 119ο λεπτό Ράσφορντ, Σάντσο για την εκτέλεση εκτελεστές αποδείχθηκε καταστροφική. Και οι δύο αστόχησαν και αν και ο Πικφορντ έδωσε στο Σακα την ευκαιρία να ισοφαρίσει τη διαδικασία ο Ντοναρούμα έστειλε το τρόπαιο στη Ρώμη.