Εφιάλτης για τον Άρη στο Καζακστάν: Ήττα 2-0 από την Αστάνα (VIDEO)

Κίνδυνος για τους κίτρινους να μείνουν από πολύ νωρίς εκτός ευρωπαϊκών διοργανώσεων

Με την πλάτη στον τοίχο φεύγει από την Αστάνα ο Άρης, καθώς προδόθηκε από τις γνωστές αμυντικές αδυναμίες του και την αναποτελεσματικότητα στη τελική προσπάθεια, ηττήθηκε με σκορ 2-0 και πλέον χρειάζεται υπέρβαση για να προκριθεί στον γ’ προκριματικό γύρο του Europa Conference League.

Ο Άρης μπήκε στο παιχνίδι με σκοπό να κρατήσει τη μπάλα και να δημιουργήσει στο δεύτερο μισό του γηπέδου. Το έκανε με σωστό τρόπο, αλλά η αναποτελεσματικότητά του στην τελική προσπάθεια δεν του επέτρεψε να σκοράρει.

Οι παίκτες του Άκη Μάντζιου είχαν τουλάχιστον τρεις κλασικές ευκαιρίες, επί της ουσίας τετ α τετ χωρίς να καταφέρουν να σκοράρουν.

Στο 6’ από λάθος στην άμυνα των Καζάκων έκλεψε ο Μαντσίνι και έδωσε στον Μπερτόγλιο, το σουτ του οποίου απέκρουσε ο Νεπογκόντοφ, κρατώντας το μηδέν στην εστία του.

Δύο λεπτά αργότερα, ο Γκάμα έκανε σέντρα από τα δεξιά, αλλά για ελάχιστα δεν πρόλαβαν τη μπάλα ούτε ο Μαντσίνι, ούτε ο Μπερτόγλιο.

Η άμυνα του Άρη δέχθηκε το πρώτο… καμπανάκι στο 9’ όταν ο Τομάσοφ από τα δεξιά εκμεταλλεύτηκε το λάθος των κίτρινων, αλλά το σουτ που επιχείρησε το απέκρουσε ο Ντένις.

Πέρασε ένα διάστημα 15 λεπτών χωρίς κάτι αξιόλογο μέχρι τη φάση του 25’ όταν η Αστάνα άνοιξε το σκορ με τον Τομάσοφ. Ο Κροάτης κινήθηκε στον άξονα αυτή τη φορά, δέχθηκε την ασίστ από τον Μπαρσεγκιάν και με σουτ έξω από την περιοχή έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα, εκμεταλλευόμενος την κακή εκτίμηση του Ντένις, που έχει ευθύνη για το γκολ.

Ο Άρης προσπάθησε να αντιδράσει και το έκανε, δίχως όμως να σκοράρει, που ήταν και το ζητούμενο. Στο 30’ ο Μαντσίνι από εξαιρετική κάθετη του Γκάμα βρέθηκε σε θέση βολής, αλλά αντί να σουτάρει, πάσαρε στον Ματέο, που δεν πρόλαβε να βάλει το πόδι του.

Στο 32’ από κλέψιμο του Μπερτόγλιο, ο Μαντσίνι βρέθηκε και πάλι σε θέση βολής, αυτή τη φορά πήγε να τελειώσει τη φάση, όμως ο Νεπογκόντοφ απέκρουσε!

Στο 36’ ο Ματέο Γκαρσία διαμαρτυρήθηκε για πέναλτι, αλλά ο Ντάνκερτ υπέδειξε άουτ και από εκεί και πέρα ως το φινάλε του ημιχρόνου οι κίτρινοι δεν απείλησαν.

Ο Μάντζιος έβγαλε τον Ματέο στο ημίχρονο, πέρασε τον Μπρούνο, αλλά είδε την Αστάνα να είναι αυτή που είχε την κατοχή της μπάλας στο ξεκίνημα του δεύτερου ημιχρόνου. Μάλιστα στο 54’ οι γηπεδούχοι έχασαν ευκαιρία για το δεύτερο γκολ, όταν από σέντρα του Τομάσοφ, ο Εουζένιο έπιασε την κεφαλιά, αλλά ο Ντένις με εξαιρετική απόκρουση διατήρησε το 1-0.

Η Αστάνα ήταν καλύτερη του Άρη και βρήκε δεύτερο γκολ στο 70’ όταν ο Τομάσοφ και πάλι – αυτή τη φορά με το κεφάλι – βρήκε δίχτυα, κινούμενος στην πλάτη του Δεληζήση.

Ο Μάντζιος έβγαλε τον Δεληζήση και πέρασε τον Τζέγκο, ενώ εκτός έμεινε και ο Σάκιτς για να μπει ο Χαϊροβιτς ώστε να γίνει ο Άρης πιο επιθετικός αφού έπαιζε με παίκτη περισσότερο.

Η σκέψη του Μάντζιου ήταν σωστή, στην πράξη όμως ο Έλληνας τεχνικός δεν πήρε αυτό αυτό που ήθελε, διότι η ομάδα του δεν κατάφερε να απειλήσει ουσιαστικά την εστία της Αστάνα, έχοντας στερέψει από ιδέες. Ο Μήτρογλου που μπήκε στο 62’ δεν τροφοδοτήθηκε σωστά και πολύ, έλειψαν οι εμπνεύσεις του Γκάμα και έτσι η Αστάνα κράτησε το υπέρ της 2-0 που της δίνει σαφές προβάδισμα πρόκρισης.

ΑΣΤΑΝΑ (Τιχόνοφ): Νεπογκόντοφ, Ρουκάβινα, Μπεϊσεμπέκοφ, Μπίτρι, Σιμούνοβιτς, Εμπόνγκ, Κουάτ (84’ Γκούρμαν) Τσουπέρκα, Τομάσοφ, Μπαρσεγκιάν (87’ Μπετσιράι), Εουζένιο (78’ Τομάσεβιτς)

ΑΡΗΣ (Μάντζιος): Ντένις, Σάκιτς (77’ Χαϊροβιτς), Γκάνεα, Δεληζήσης (77’ Τζέγκο), Μπεναλουάν, Σάσα, Ματίγια, Γκάμα (62’ Μήτρογλου), Μπερτόγλιο, Γκαρσία (46’ Μπρούνο), Μαντσίνι (87’ Μάνος)

Πηγή: pressaris