ΠΑΟΚ: Γκέλα στην πρεμιέρα και ήττα από ΠΑΣ - Ολέθριο λάθος Ζίβκοβιτς (VIDEO)

Ήττα 0-1 για τον ΠΑΟΚ στην Τούμπα

Ο ΠΑΟΚ ξεκίνησε με το… αριστερό τη φετινή Superleague, αφού ηττήθηκε με 1-0 από τον ΠΑΣ Γιάννινα στην Τούμπα, για την πρώτη αγωνιστική του πρωταθλήματος.

Ο “Δικέφαλος του Βορρά” ήταν καλύτερος στη μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα, αλλά είχε πρόβλημα στη δημιουργία και το… πλήρωσε με ήττα, αφού ο Ζίβκοβιτς έκανε “δώρο” ένα γκολ στον Κόντε στο 87ο λεπτό της αναμέτρησης.

Ο Ραζβάν Λουτσέσκου είχε εκπλήξεις στην ενδεκάδα του, με τους Μουργκ και Καγκάβα να παίρνουν θέση βασικού στα πλάγια, αλλά να μην δικαιολογούν την παρουσία τους στο πρώτο μέρος.

Ο ΠΑΟΚ είχε την κατοχή της μπάλας από τα πρώτα λεπτά, αλλά δυσκολεύτηκε αρκετά να δημιουργήσει τελικές φάσεις, παρά την εξαιρετική εμφάνιση του Σβαμπ. Ο Αυστριακός είχε πολλές καλές πάσες που “χάλασαν” οι συμπαίκτες του, ενώ ο ίδιος δημιούργησε και την καλύτερη φάση της ομάδας του στο 23′, με μία κεφαλιά που απέκρουσε πάνω στη γραμμή ο Σάλιακας.

Ο Σβιντέρσκι είχε ακόμη δύο καλές στιγμές, με ένα άστοχο σουτ στο 5′ και ένα πάνω στον Λοντίγκιν στο 40′. Πιο κοντά στο γκολ έφθασε όμως ο ΠΑΣ Γιάννινα, με τον Σνάιντερ να βγαίνει απέναντι από τον Ζίβκοβιτς μετά από ασίστ του Κόντε, αλλά να μην μπορεί να νικήσει το τερματοφύλακα του “Δικεφάλου του Βορρά”. Οι Γιαννιώτες “πατούσαν” πάντως καλά στο γήπεδο και το 0-0 στο ημίχρονο ήταν μάλλον δίκαιο.

Στο δεύτερο μέρος, ο ΠΑΟΚ αύξησε την “πίεση” στην άμυνα των “παγουράδων” και στο 58′ ο Σβιντέρσκι έκανε καλό σουτ, το οποίο κόντραρε και κατέληξε στην εξωτερική πλευρά των δικτύων. Από το κόρνερ δε και νέες κόντρες, η μπάλα στρώθηκε στον Καγκάβα, ο οποίος αστόχησε από κοντά.

Ο “Δικέφαλος του Βορρά” ενισχύθηκε και από την είσοδο του Μιτρίτσα, ο οποίος ήταν ιδιαίτερα δραστήριος στο ντεμπούτο του, αλλά μόνο μία απευθείας εκτέλεση φάουλ του Σβαμπ στο 70′ “απείλησε” τους φιλοξενούμενους στη συνέχεια του αγώνα.

Οι Γιαννιώτες άρχισαν έτσι να “κυνηγούν” τις αντεπιθέσεις και προειδοποίησαν δύο φορές με τον Περέα και τον Κόντε. Στο 87′ όμως, ήρθε και το γκολ, από ένα απίθανο λάθος στην άμυνα των γηπεδούχων. Ο Κρέσπο έκαν την κεφαλιά προς τα πίσω, ο Ζίβκοβιτς έκανε… τσαφ και έχασε την μπάλα με τον Ιταλό επιθετικό του ΠΑΣ να επιστρέφει ως σκόρερ στη δεύτερη θητεία του στην ομάδα, αφού πλάσαρε σε κενή εστία για το 0-1.

Ο ΠΑΟΚ ξεκίνησε έτσι με μεγάλη γκέλα το φετινό πρωτάθλημα, αφού ηττήθηκε στην έδρα του, την ώρα που ο αντίπαλός του έδειξε για μία ακόμη σεζόν ότι θα αποτελέσει ένα δυσκολοκατάβλητο σύνολο για όλους.

ΠΑΟΚ (Ρασβάν Λουτσέσκου, 4-2-3-1): Ζ. Ζίβκοβιτς – Τέιλορ, Βαρέλα, Κρέσπο, Βιεϊρίνια (75′ Σίντκλεϊ) – Αουγκούστο (61’ Κούρτιτς), Σβαμπ – Μουργκ (75′ Άκπομ), Μπίσεσβαρ, Καγκάβα (61’ Μιτρίτσα) – Σφιντέρσκι.

ΠΑΣ Γιάννινα (Ηρακλής Μεταξάς, 4-4-2): Λοντίγκιν – Σάλιακας, Εραμούσπε, Κάργας, Πίρσμαν – Γκαρντάβσκι, Καραχάλιος, Ντομίνγκεθ, Σνάιντερ (89′ Λώλης) – Περέα (80′ Μορέιρα), Κόντε (90’+1′ Μιλτιτσεάνου).

Πηγή: newsit