Ήττα του ΠΑΟΚ με 2-1 από τον Ολυμπιακό - Μοιραίος ο Εσίτι

paok-olympiakos

Ξύπνησε στο δεύτερο ημίχρονο ο ΠΑΟΚ αλλά δεν πρόλαβε

Ο Ολυμπιακός ήταν ο μεγάλος νικητής του ντέρμπι της 7ης αγωνιστικής στο Καραϊσκάκη, επικρατώντας 2-1 του ΠΑΟΚ για να ανέβει ξανά στην κορυφή της βαθμολογίας.

Οι «ερυθρόλευκοι» κυριάρχησαν στον αγωνιστικό χώρο στη μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα, διαχειρίστηκαν το υπέρ τους σκορ και έφτασαν δίκαια στην επικράτηση με τα γκολ από Αγκιμπού και Μασούρα στο πρώτο ημίχρονο, ενώ είχαν και ακόμη τρία δοκάρια.

Ένα δοκάρι ο ΠΑΟΚ στο δεύτερο ημίχρονο και μόλις μια τελική στο πρώτο, κάνοντας πολλά λάθη στην άμυνα και παρουσιάζοντας ξανά μια προβληματική εικόνα σε όλες τις γραμμές, μέχρι τις μαζεμένες αλλαγές του Λουτσέσκου στο δεύτερο μέρος, όταν και βελτιώθηκε αισθητά. Στο τελευταίο μισάωρο είχε τη μπάλα στα πόδια ο Δικέφαλος, ωστόσο πέρα από τη μείωση του σκορ στο 81' με τον Μουργκ δεν κατάφερε κάτι περισσότερο.

Όσον αφορά στην εικόνα του αγώνα, στο πρώτο αναγνωριστικό τέταρτο οι δύο ομάδες ουσιαστικά αλληλοεξουδετέρωσαν η μία την άλλη στο δημιουργικό κομμάτι, ωστόσο ο Ολυμπιακός στη συνέχεια πάτησε γκάζι και πήρε τον έλεγχο. Στο 21' οι «ερυθρόλευκοι» βρήκαν την πρώτη τους φάση με Ρέαμπτσιουκ και Μασούρα και ένα λεπτό μετά βρήκαν και το γκολ. Ρέαμπτσιουκ και Αγκιμπού έκαναν την παγίδα στον Εσίτι, ο δεύτερος έκλεψε, βρήκε χώρο και με δεξί πλασέ που κόντραρε και στον Βαρέλα, έγραψε το 1-0. Στο 28' ο Μαντί είχε καλό σουτ λίγο άουτ και ένα λεπτό αργότερα οι «ερυθρόλευκοι» χάνουν μοναδική ευκαιρία για το 2-0 σε μια υπέροχη αντεπίθεση, με τον Ελ Αραμπί να έχει διπλό δοκάρι.

Όλα έδειχναν ότι το δεύτερο γκολ ήταν θέμα χρόνο για τους Πειραιώτες που κυριαρχούσαν απέναντι σε έναν νωχελικό και προβληματικό σε όλες τις γραμμές ΠΑΟΚ και όντως αυτό συνέβη στο 31'. Ο Αγκιμπού και πάλι έκλεψε από τον Εσίτι, έβγαλε μια εύκολη διαγώνια πάσα για τον Μασούρα ο οποίος δεν λάθεψε στο τετ-α-τετ με τον Πασχαλάκη για το 2-0. Με το δεύτερο γκολ, ο Ολυμπιακός έριξε κάπως τον ρυθμό του στα τελευταία λεπτά του πρώτου μέρους, κάνοντας μια μάλλον απλή διαχείριση του ματς. Χαρακτηριστικό της εικόνας του ΠΑΟΚ στα πρώτα 45' ήταν ότι είχε μόλις μια τελική, αυτή του Σβαμπ άουτ στο 35'.

Ίδια εικόνα είχε και το δεύτερο ημίχρονο, με τον Ολυμπιακό να διατηρεί για ένα τέταρτο τον έλεγχο όσων συνέβαιναν και τον ΠΑΟΚ να προσπαθεί -χωρίς ουσία- να βρει κάτι καλό από τη μέση και μπροστά. Πρώτη η ομάδα του Μαρτίνς είχε μεγάλη ευκαιρία για το 3-0 με το τρίτο δοκάρι, από τον Αγκιμπού στο 51', ενώ ο Δικέφαλος απάντησε με δικό του δοκάρι στο 58' από τον Μιχαηλίδη μετά από εκτέλεση φάουλ του Μπίσεσβαρ. Από τη συμπλήρωση μιας ώρας και μετά, ο Ολυμπιακός επέλεξε να πάει πιο συντηρητικά το ματς, αφήνοντας χώρο στον ΠΑΟΚ ώστε να τον χτυπήσει και πάλι στην αντεπίθεση. Οι γηπεδούχοι απείλησαν ξανά με τον Τικίνιο στο 79' με το σουτ του Βραζιλιάνου από κοντά να κοντράρει, ωστόσο ο ΠΑΟΚ βελτιώθηκε αισθητά μετά τις αλλαγές του Λουτσέσκου. Οι φιλοξενούμενοι κέρδισαν μέτρα στο γήπεδο και βρήκαν απάντηση, όταν όμως ήταν μάλλον ήδη αργά, μειώνοντας σε 2-1 στο 81' με το δυνατό σουτ του Μουργκ σε μια γρήγορη φάση και σέντρα του Ελ Καντουρί που πέρασε από όλους. Παρότι ο ΠΑΟΚ έμεινε σε θέση επίθεσης ως το φινάλε, δεν βρήκε τίποτα περισσότερο, με τον Ολυμπιακό να κρατά το σκορ και να παίρνει την πολύτιμη νίκη, μένοντας αήττητος στο πρωτάθλημα.