Ανυπέρβλητο εμπόδιο η Ισπανία: Τέλος οι ελπίδες της Εθνικής για πρόκριση

Ήττα 0-1 για την Εθνική

Η υπόθεση της δεύτερης θέσης ήταν εξαρχής δύσκολη για την Ελλάδα και αποδείχτηκε απέναντι στην Ισπανία που έφυγε με μεγάλη νίκη από το ΟΑΚΑ (0-1).

Το εθνικό αντιπροσωπευτικό συγκρότημα τα έδωσε όλα, αλλά πλήρωσε μια φάση απροσεξίας (26΄ πεν. Σαράμπια) που της στέρησε τη δυνατότητα να κυνηγήσει τη νίκη μέχρι το φινάλε. Πάντως, το σύνολο του Τζον Φαν΄τ Σχιπ ηττήθηκε με το κεφάλι ψηλά, έχοντας μια πολύ καλή τακτική αντιμετώπιση απέναντι στους Ισπανούς. Ωστόσο αυτό δεν ήταν αρκετό.

Το ματς

Στο 16΄, ο Ραούλ ντε Τομάς βρέθηκε απέναντι από τον Βλαχοδήμο, αλλά πριν προλάβει να πλασάρει, ο Γούτας έβαλε σωτήρια το πόδι «φούρια ρόχα».

Στο 20΄ ο Μασούρας πέτυχε γκολ, αλλά ήταν εκτεθειμένος. Αυτή ήταν και η τελευταία επίσκεψη της εθνικής μας στα «καρέ» των Ισπανών. Στο 23ο λεπτό ήρθε το καμπανάκι και λίγο αργότερα το γκολ από τη «φούρια ρόχα».

Ο δραστήριος Ντε Τομάς σούταρε, με την μπάλα να κοντράρει στο σώμα του Τζαβέλλα. Από το κόρνερ όμως προήλθε το πέναλτι. Ο Μαρτίνεθ, που είχε προωθηθεί, ανατράπηκε από τον Γιαννούλη και ο Πολωνός Μαρτσίνιακ έδειξε τη λευκή βούλα.

Ο Πάμπλο Σαράμπια «ξεκλείδωσε» την άμυνα της «γαλανόλευκης» με όμορφη εκτέλεση, βάζοντας το σύνολο του Λουίς Ενρίκε μπροστά στο σκορ (26΄).

Το προβάδισμα των φιλοξενούμενων παραλίγο να αυξηθεί, όμως ο Βλαχοδήμος είπε «όχι» στο πλασέ του Μοράτα μέσα από τη μικρή περιοχή (35΄). Το ημίχρονο έληξε με την Ελλάδα να πρέπει να ανατρέψει το εις βάρος της 0-1.

Άμυνα δέκα, επίθεση μηδέν

Στο δεύτερο ημίχρονο, ο Τζον Φαν΄τ Σχιπ προσπάθησε να δώσει ενέργεια στο πρέσινγκ και γι’αυτό χρησιμοποίησε τους Τζόλη και Δουβίκα. Στο ανασταλτικό κομμάτι, η Ελλάδα τα πήγε περίφημα, αλλά στην επίθεση δεν μπορούσε να παράξει φάσεις.

Τα λεπτά κυλούσαν και τίποτα δεν άλλαζε, με τη «φούρια ρόχα» να κρατά το «διπλό».

Το τελικό σφύριγμα από τον Ζιμόν Μαρτσίνιακ βρήκε τους Ισπανούς στην πρώτη θέση, στους 16 βαθμούς, έναν πάνω από τη Σουηδία.

Έτσι, η ομάδα του Λουίς Ενρίκε θα έχει το πάνω χέρι ακόμα και με ισοπαλία στο ματς της Σεβίλλης για να σφραγίσει το εισιτήριο για το Κατάρ.

Όσο για την εθνική, το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα αποχαιρέτησε τις όποιες πιθανότητες για πρόκριση στα πλέι – οφ με μια σχετικά καλή εμφάνιση, η οποία όμως δεν ήταν αρκετή.