Μεγάλη νίκη ο Άρης 0-1 τον ΠΑΟΚ: Αμαυρώθηκε από τα επεισόδια το ντέρμπι

Σκόρερ ο Μαντσίνι

Σπουδαία νίκη (0-1) πανηγύρισε ο Άρης στην Τούμπα με αντίπαλο τον ΠΑΟΚ σε μία αναμέτρηση που αμαυρώθηκε από τα σοβαρά επεισόδια λίγο πριν τη λήξη της αναμέτρησης με εισβολή των οπαδών στον αγωνιστικό χώρο και διακοπή για 40 λεπτά.

Σκόρερ της αναμέτρησης ο Μαντσίνι στο 41' μετά από ασίστ του Εντιαγέ, με τον Άρη να πατά καλύτερα στο γήπεδο στο μεγαλύτερο κομμάτι του αγώνα, αλλά με χαμένες ευκαιρίες και για τις δύο ομάδες.

Ο Άρης απείλησε με σουτ του Μαντσίνι στο 5' που ανάγκασε τον Πασχαλάκη σε εκτίναξη και απόκρουση στη γωνία του. Στο 8' ο Κούρτιτς προσπάθησε να απειλήσει με συρτό σουτ, χωρίς να ανησυχήσει ιδιαίτερα τον Κουέστα. Στο 13' νέο σουτ από τον Σφιντέρσκι με τον Κουέστα να μπλοκάρει με δεύτερη προσπάθεια.

Ο Σάσα στο 16' σούταρε από μακρινή απόσταση και ο Πασχαλάκης μπλόκαρε και στο 17' ο Καμαρά έχασε σπουδαία ευκαιρία, όταν μετά από ασίστ του Σάσα πλάσαρε με το δεξί από το ύψος του πέναλτι όμως, είδε την μπάλα να καταλήγει στην εξωτερική πλευρά των διχτύων. Στο επόμενο λεπτό ο Σφιντέρσκι κέρδισε φάουλ στην γραμμή της μεγάλης περιοχής και ο Κούρτιτς έστειλε την μπάλα στο κάθετο δοκάρι!

Στο 31ο λεπτό ο Σούντγκρεν μοίρασε στον Εντιαγέ, ο οποίος προσποιήθηκε, σούταρε, όμως, δεν βρήκε στόχο και Στο 38' ο Καμαρά έστειλε συστημένη σέντρα για το κεφάλι του Γκαρσία, ο Αργεντινός σημάδεψε σωστά, όμως, ο Πασχαλάκης απέκρουσε ενστικτωδώς και κράτησε το 0-0.

Τρία λεπτά μετά την σπουδαία χαμένη ευκαιρία ο Άρης βρήκε, τελικά, το γκολ. Ο Εντιαγέ πήρε την μπάλα στη μεσαία γραμμή, προχώρησε, μοίρασε αριστερά για τον Μαντσίνι, ο οποίος βγήκε απέναντι από τον Πασχαλάκη και πλάσαρε στη γωνία, ανοίγοντας το σκορ. Μέχρι το φινάλε του ημιχρόνου ο ΠΑΟΚ δεν κατάφερε να βρει αντίδραση και έτσι οι κίτρινοι πήγαν στα αποδυτήρια έχοντας το ψυχολογικό αβαντάζ.

Η πρώτη αξιόλογη φάση του δευτέρου ημιχρόνου δημιουργήθηκε από τον ΠΑΟΚ και συγκεκριμένα από τον Ζίβκοβιτς. Ο Σέρβος επιχείρησε σέντρα σουτ, η μπάλα παίρνει περίεργη τροχιά, χτύπησε στην πάνω πλευρά του οριζόντιο δοκαριού και έφυγε έξω. Στο 57' ο Καμαρά μπήκε στην περιοχή, έφερε την μπάλα στο δεξί, σούταρε, αλλά η μπάλα έφυγε πάνω από την εστία, στην πρώτη τελική των φιλοξενούμενων στο δεύτερο μέρος.

Ο ΠΑΟΚ είχε πάρει τον έλεγχο του ματς και στο 68' έχασε μεγάλη ευκαιρία για την ισοφάριση. Ο Ζίβκοβιτς σέντραρε από δεξιά, ο Κούρτιτς έπιασε την σκαστή κεφαλιά στο δεύτερο δοκάρι, αλλά ο Κουέστα του είπε «όχι» με δύσκολη απόκρουση. Ο Άρης ήταν καλά οργανωμένος στα μετόπισθεν και ο Δικέφαλος παρότι πίεζε δεν έβρισκε ανοιχτούς διαδρόμους, παρά μόνο από δεξιά με ενέργειες του Ζίβκοβιτς.

Μέχρι το φινάλε ο ΠΑΟΚ δεν είχε ψυχολογία και προσπαθούσε με επιθέσεις απελπισίας να βρει κάποιο γκολ. Δεν τα κατάφερε και στις καθυστερήσεις έπεσαν στον αγωνιστικό χώρο φωτοβολίδες και έγινε είσοδος μερίδας οπαδών, με αποτέλεσμα οι περισσότεροι παίκτες να φύγουν για τα αποδυτήρια. Σύμφωνα με πληροφορίες η Αστυνομία προχώρησε σε 4 συλλήψεις. Τελικά, το παιχνίδι συνεχίστηκε αφού άδειασαν οι κερκίδες χωρίς να αλλάξει κάτι στο αποτέλεσμα.

Οι συνθέσεις των δύο ομάδων:

ΠΑΟΚ: Πασχαλάκης, Τέιλορ (82' Λύρατζης), Βαρέλα, Μιχαηλίδης, Σίντκλεϊ, Κούρτιτς, Σβαμπ (61' Μιτρίτσα), Μουργκ (46' Ελ Καντουρί), Μπίσεσβαρ, Ζίβκοβιτς, Σφιντέρσκι (61' Άκπομ)

Άρης: Κουέστα, Σούντγκρεν, Γκάνεα, Φαμπιάνο, Μπράμπετς, Τζέγκο, Εντιαγέ (74' Ματίγια), Σάσα, Μαντσίνι (67' Γκάμα), Γκαρσία (90+ Ιτούρμπε), Καμαρά (74' Μάνος)