Βαριά «ασθενής» ο ΠΑΟΚ: Ήττα με 3-2 από τον Ιωνικό – Δείτε όλα τα γκολ (VIDEO)

Νέα ήττα για τον Δικέφαλο του Βορρά

Η πρώτη συνάντηση του Ιωνικού με τον ΠΑΟΚ μετά από περίπου 15 χρόνια ανέδειξε θριαμβευτές τους Νικαιώτες με 3-2, αποτέλεσμα βαθαίνει την κρίση που μαίνεται στον Δικέφαλο του Βορρά.

Τεράστια νίκη για το συγκρότημα του Δημήτρη Σπανού, που ενώ βρέθηκε πίσω στο σκορ «απάντησε» με τρία γκολ κι όταν ο ΠΑΟΚ «ξύπνησε» οι γηπεδούχοι με μαζική άμυνα και τον Χουτεσιώτη «παρών» εκεί που έπρεπε πανηγύρισαν την 2η εντός έδρας νίκη τους και πρώτη μετά τις 23/10 και το 2-0 στο Περιστέρι (ακολούθησαν δύο ισοπαλίες και ισάριθμες ήττες).

Η τρίτη σερί ήττα του ΠΑΟΚ στο πρωτάθλημα (προηγήθηκαν αυτές από τον Ατρόμητο και τον Άρη) αφήνει τους «ασπρόμαυρους» 13 βαθμούς πίσω από τον Ολυμπιακό.

Ο ΠΑΟΚ ενώ μπήκε δυνατά στο ματς και προηγήθηκε γρήγορα στη συνέχεια και μέχρι το 3-1... απουσίαζε από το γήπεδο, ιδιαίτερα στα πρώτα 10 λεπτά της επανάληψης.

Στην πρώτη του οργανωμένη επιθετική προσπάθεια στο ματς ο ΠΑΟΚ άνοιξε το σκορ με την εξαιρετική κεφαλιά του Σφιντέρσκι (τρίτο γκολ στο πρωτάθλημα), μετά τη σέντρα του Λούκας Τέιλορ.

Η χαρά των «ασπρόμαυρων» δεν κράτησε παρά μόνο δύο λεπτά, καθώς στο 20΄ ο Ιωνικός ισοφάρισε με δυνατό σουτ μέσα από τη μικρή περιοχή του πρώην παίκτη του «Δικεφάλου», Χοσέ Κάνιας, ο οποίος δεν πανηγύρισε το τέρμα που σημείωσε λόγω του... παρελθόντος του στην Τούμπα.

Οι γηπεδούχοι μετά το γκολ της ισοφάρισης ανέβηκαν ψυχολογικά και στο 34΄ έφτασαν στην πλήρη ανατροπή του σκηνικού. Ο Πασχαλάκης στην έξοδο που επιχείρισε για να σταματήσει τον Λένις ανέτρεψε τον Κολομβιανό επιθετικό, ο διαιτητής Τζήλος έδειξε να συνεχιστεί το ματς, ωστόσο, ειδοποιήθηκε από το VAR να ξαναδεί την φάση. Αυτό συνέβη και υπέδειξε το πέναλτι, το οποίο μετέτρεψε σε γκολ ο Άοσμαν (2-1).

Οι παίκτες και οι άνθρωποι του πάγκου του ΠΑΟΚ διαμαρτυρήθηκαν έντονα στον Λαρισαίο ρέφερι, καθώς όπως φάνηκε από το ριπλέι ο Ντάρσιο είχε προλάβει να πλασάρει τον Πασχαλάκη (η μπάλα έφευγε άουτ) και με την φόρα που είχε ο τελευταίος έπεσε στα πόδια του επιθετικού του Ιωνικού.

Ο ΠΑΟΚ... δεν βγήκε στον αγωνιστικό χώρο στο β΄ μέρος, σε αντίθεση με τους παίκτες του Ιωνικού, που έκαναν ό,τι ήθελαν. Ο Λένις στο 49΄ πλάσαρε υποδειγματικά τον Πασχαλάκη ανεβάζοντας το δείκτη του σκορ στο 3-1, ενώ μέσα στα επόμενα 4 λεπτά, ο ίδιος παίκτης είχε σουτ στο δοκάρι και λίγο αργότερα επιχείρησε να «κρεμάσει» τον Έλληνα γκολκίπερ, αλλά ο τελευταίος έκανε σπουδαία επέμβαση.

Βλέποντας την ομάδα του να πελαγοδρομεί, ο Λουτσέσκου έκανε αμέσως δύο αλλαγές ρίχνοντας στο ματς τους Σβαμπ και Μουργκ αντί των «αόρατων» μέχρι το σημείο εκείνο Εσίτι και Μπίσεσβαρ. Ο Ρουμάνος τεχνικός δικαιώθηκε αμέσως, καθώς από σέντρα του Σίντκλεϊ στο 60΄ ο Μουργκ με άπιαστη καρφωτή κεφαλιά μείωσε για τον ΠΑΟΚ σε 3-2, δίνοντας νέο ενδιαφέρον στην αναμέτρηση.

Στο 65΄ ο Σίντκλεϊ έχασε τεράστια ευκαιρία για να κάνει το 3-3, όταν πλάσαρε από πλάγια μέσα από την περιοπχή στέλνοντας την μπάλα λίγο άουτ. Οι Θεσσαλονικείς είχαν «επιστρέψει» για τα καλά στο ματς και στο 66΄ έχασαν άλλη μία μεγάλη ευκαιρία, με την κεφαλιά του Ελ Καντουρί να διώχνει σωτήρια ο Χουτεσιώτης σε κόρνερ.

Νέα κλασική ευκαιρία έχασε ο ΠΑΟΚ στο 79΄ με τον Σβαμπ να αστοχεί με κεφαλιά εντελώς αμαρκάριστος μετά το κόρνερ του Μουργκ. Τρία λεπτά μετά ο Πασχαλάκης είπε «όχι» στον Μύγα, στην τελευταία σπουδαία φάση του αγώνα.

Διαιτητής: Αθανάσιος Τζήλος (Λάρισας)
Κίτρινες: Βαλεριάνος, Κιάκος - Εσίτι, Σβαμπ

Οι συνθέσεις:

ΙΩΝΙΚΟΣ (Δημήτρης Σπανός): Χουτεσιώτης, Μύγας, Ρομαό, Τσιγκρίνσκι, Σάντσεζ, Βαλεριάνος, Κάνιας (68΄ Ματσούκας), Ντάλσιο, Κιάκος (68΄ Γκοτσούλιας), Άοσμαν (77΄ Μάναλης), Λένις (88΄ Βαφέας)

ΠΑΟΚ (Ραζβάν Λουτσέσκου): Πασχαλάκης, Λούκας Τέιλορ (72΄ Ντόουγκλας Αουγκούστο), Βαρέλα, Μιχαηλίδης (85΄ Άκπομ), Σίντκλεϊ, Εσίτι (54΄ Σβαμπ), Κούρτιτς, Α.Ζίφκοβιτς, Σφιντέρσκι, Ελ Καντουρί, Μπίσεσβαρ (55΄ Μουργκ)