Το πάλεψε ο Άρης: Ήττα με παράπονα 1-0 από τον Ολυμπιακό

Φωνάζει για πέναλτι που δεν του δόθηκε ο Άρης

Ο μέτριος Άρης έφυγε με άδεια χέρια από το Καραϊσκάκη και πικρή ήττα (1-0), έβαλε το… χεράκι του κι ο Μανούχος

ΧΩΡΙΣ ΚΛΑΣΣΙΚΟ ΦΟΡ Ο ΑΡΗΣ

Με 4-3-3 κατέβηκε ο Άρης στο «Γ. Καραϊσκάκης» για το ματς με τον Ολυμπιακό. Λόγω της έλλειψης του Καμαρά, ο Άκης Μάντζιος έπαιξε χωρίς κλασικό φορ, έχοντας επιθετική τριάδα τους Γκαρσία, Μαντσίνι, Μπερτόγλιο. Το πρώτο ημίχρονο ήταν κακό. Ο Ολυμπιακός έδειξε να του λείπει ενέργεια και δεν ανησύχησε ιδιαίτερα τον Άρη ο οποίος επίσης εμφανίστηκε ελάχιστα δημιουργικός.

ΦΩΝΑΖΕΙ Ο ΑΡΗΣ…

Ο Άρης δικαιούται να γκρινιάζει για τις αποφάσεις των διαιτητών τόσο στο χέρι του Λαλά στο 2ο λεπτό όσο και στο σπρώξιμο του ίδιου παίκτη στον Τζέγκο (εντός της περιοχής) στο 8′. Με αυτά και με αυτά ο Άρης έφυγε με το 0-0 στα αποδυτήρια.

ΜΠΛΑΚ ΑΟΥΤ, ΔΟΚΑΡΙ ΚΑΙ ΓΚΟΛ

Με το ξεκίνημα του β΄μέρους, ο Ολυμπιακός κυριάρχησε καθώς ο Άρης όχι μόνο δεν μπορούσε να χτίσει μια επίθεση αλλά δεν έβγαζε την μπάλα, μοιάζοντας να είναι σε… μπλακ άουτ.Το ίδιο είχε γίνει στο ίδιο διάστημα και στο ντέρμπι της Τούμπας όπου πέρασε ένα εφιαλτικό 20λεπτο. Αποκορύφωμα το δοκάρι του Αγκιμπού (53′) έπειτα από λάθος του Τζέγκο. Ο Άρης τη γλίτωσε σε εκείνο το σημείο αλλά όχι στο κόρνερ που ακολούθησε αμέσως μετά, με τον Σισέ με καρφωτή κεφαλιά να ανοίγει το σκορ στο 54′ (1-0).

ΑΛΛΑΓΕΣ ΑΠΟ ΜΑΝΤΖΙΟ

Το γκολ του Σισε άλλαξε τις ισορροπίες και έφερε την πρώτη αντίδραση από τον πάγκο, με την είσοδο των Γκάμα-Μάνου. Ο Άρης πήρε μέτρα, αλλά δεν “έβγαινε” η τελική πάσα. Στο 71′ πάντως καταγράφηκε το πρώτο σουτ της ομάδας από τον Μάνο, που δεν ανησύχησε τον Βάτσλικ.

Ιτούρμπε, και Λόπεθ ήρθαν επίσης στην πορεία από τον πάγκο, ενώ στο τελευταίο δεκάλεπτο επιστρατεύτηκε και ο Χαβιέ Ματίγια. Ο Άρης αύξησε την πίεση αλλά η έλλειψη ουσίας παρέμενε ίδια, το γκολ της ισοφάρισης δεν ήρθε και το τέλος του αγώνα βρήκε τον Άρη να γνωρίζει την ήττα με 1-0.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Πέδρο Μαρτίνς): Βάτσλικ – Λαλά, Ρέαμπτσιουκ, Παπασταθόπουλος, Σισέ – Εμβιλά, Μπουχαλάκης, Α. Καμαρά (90’+1′ Ροντρίγκεζ) –  Ρόνι Λόπεζ (82′ Μαντί Καμαρά), Μασούρας (82′ Oνιεκούρου), Ελ Αράμπι (84′ Τικίνιο)

ΑΡΗΣ (Άκης Μάντζιος): Ντένις – Σάκιτς, Φαμπιάνο, Μπράμπετς, Γκάνεα – Τζέγκο (82′ Ματίγια), Σάσα – Μπερτόγλιο (58′ Μάνος), Εντιαγέ (58′ Γκάμα), Γκαρσία (74′ Λόπεθ) – Μαντσίνι (74′ Ιτούρμπε)

Πηγή: pressaris