Ξεκίνημα με νίκη στο 2022 για τη Σάκκαρη

Επικράτησε με 2-1 της Ταμάρα Ζίντανσεκ στο Adelaide International 1

Με το δεξί ξεκίνησε το 2022 η Μαρία Σάκκαρη. Η Ελληνίδα πρωταθλήτρια επικράτησε με 2-1 (6-2, 0-6, 6-4) της Ταμάρα Ζίντανσεκ στο Adelaide International 1 και πήρε την πρόκριση για τον δεύτερο γύρο της διοργάνωσης.

Η κορυφαία Ελληνίδα τενίστρια, σύμφωνα με το ΑΠΕ-ΜΠΕ, ξεκίνησε εντυπωσιακά, εκμεταλλεύτηκε το καλό της σερβίς κι έφτασε εύκολα στην κατάκτηση του πρώτου σετ. Στο δεύτερο σετ η Ζίντανσεκ ανέβασε πολύ την απόδοση της και ισοφάρισε με το επιβλητικό 6-0. Αυτό αφύπνισε την Σάκκαρη όπου στο τρίτο σετ έπαιξε πολύ καλύτερα και επικράτησε με 6-4. Πλέον η Ελληνίδα αθλήτρια περιμένει να μάθει την αντίπαλό της στον δεύτερο γύρο.

«Δεν έπαιξα καλά, αλλά βρήκα τον τρόπο να κερδίσω»

Ενθουσιασμένη από την πρόκριση αλλά όχι και ικανοποιημένη από την εμφάνισή της, παρουσιάστηκε η Μαρία Σάκκαρη, μετά τη νίκη της επί της Ταμάρα Ζίντανσεκ.

«Δεν ένιωσα υπέροχα για να είμαι θανάσιμα ειλικρινής, δεν ήταν καλός αγώνας από την πλευρά μου», είπε η Σάκκαρη. «Αλλά βρήκα έναν τρόπο να κερδίσω και μερικές φορές αυτό είναι αρκετό. Είμαι ενθουσιασμένη που βρίσκομαι στον δεύτερο γύρο», πρόσθεσε.

Αυτή είναι η δεύτερη παρουσία της Μαρία Σάκκαρη στο τουρνουά, καθώς είχε αγωνιστεί και το 2020, όπου είχε ηττηθεί στον 2ο γύρο από την Ντόνα Βέκιτς με 2-6, 7-5, 6-1, ενώ πέρσι δεν είχε αγωνίστηκε  λόγω καραντίνας.