Νίκη ΠΑΟΚ με 2-0 απέναντι στον Παναιτωλικό στο πρώτο παιχνίδι του 2022

Επανεμφάνιση με γκολ του Ζαμπά

Σε ματς πολλών ελλείψεων, ο ΠΑΟΚ στο πρώτο παιχνίδι του 2022 δεν είχε ρυθμό, αλλά ουσία απέναντι στον Παναιτωλικό. Ο Δικέφαλος πήρε αυτό που ήθελε με καθαρό σκορ 2-0 και κερασάκι στην τούρτα την επανεμφάνιση με γκολ του Ζαμπά!

Όσο έχεις Κούρτιτς, διάβαινε... Μπορεί ο Μελίσσας να του έβαλε προσωρινά φρένο αλλά ο Σλοβένος χαφ «ξαναχτύπησε» και ηγείται της κούρσας του πρώτου σκόρερ για τον ΠΑΟΚ (σ.σ. δέκα γκολ), βάζοντας τις βάσεις για τη νίκη επί του Παναιτωλικού (2-0) που κινήθηκε συντηρητικά στο α΄ αλλά «ξύπνησε» στο β'.  Επανεμφάνιση Ζαμπά - Τσόλακ για τους Θεσσαλονικείς και γκολ κερασάκι από τον Βραζιλιάνο που έριξε τον Λουτσέσκου κάτω στους πανηγυρισμούς!

ΠΑΟΚ και Παναιτωλικός ανανέωσαν το ραντεβού τους για το εξ αναβολής παιχνίδι της 16ης αγωνιστικής μία εβδομάδα αργότερα από το προγραμματισμένο δεδομένου πως αμφότερες «υπέφεραν» από την πανδημία του κορωνοϊού, μετρώντας διαρκώς απώλειες ποδοσφαιριστών. Με τα... κουκιά να είναι μετρημένα όσον αφορά την ετοιμότητα των πρωταγωνιστών, ο ΠΑΟΚ ήταν -αναμενόμενα- η ομάδα που είχε τα ηνία του παιχνιδιού στο γήπεδο της Τούμπας, αναγκάζοντας τους Αγρινιώτες σε έναν πιο παθητικό ρόλο.

Μόλις στο 9ο λεπτό της αναμέτρησης, ο ΠΑΟΚ δεν «τσίμπησε» το δώρο του Παναιτωλικού όταν ο Μελίσσας ανέτρεψε τον Σφιντέρσκι εντός περιοχής και ο ρέφερι υπέδειξε πέναλτι. Ο πορτιέρε των φιλοξενούμενων φρόντισε -όμως- να διορθώσει το λάθος του και από μοιραίος έγινε ωραίος, αποκρούοντας το πέναλτι του Κούρτιτς. Από την άλλη, ο Σλοβένος πήρε το... αίμα του πίσω στο 29', ευστοχώντας από την άσπρη βούλα μετά από υπόδειξη νέου πέναλτι σε χέρι του Ντουάρτε (σ.σ. με τη συμβολή του VAR) που έφερε και το 1-0 του ΠΑΟΚ.

Ένας ΠΑΟΚ που είχε στο α΄ημίχρονο για περισσότερη ώρα τη μπάλα στην κατοχή του, θα μπορούσε να διεκδικήσει κάτι καλύτερο από τις επιθέσεις του, με τον Ραζβάν Λουτσέσκου να μην κρύβει τον εκνευρισμό του για τις επιλογές των πλάγιων μεσοεπιθετικών του, ζητώντας πιο γρήγορη ανάπτυξη και καλύτερες συνεργασίες. Από την άλλη, ο Παναιτωλικός έδειξε μεγαλύτερη προσήλωση στα μετόπισθεν, κινήθηκε πολύ συντηρητικά στην επίθεσή του, καταγράφοντας μόλις μία τελική -και αυτή εκτός εστίας- σε ένα 45λεπτο.

Με την έναρξη του β΄μέρους, οι Αγρινιώτες έδειξαν ένα πιο επιθετικό πρόσωπο, κατέγραψαν μια σπουδαία ευκαιρία με το δοκάρι του Βέργου στο 52' , στοχεύοντας τον ΠΑΟΚ στα αριστερά του ενώ όπως φάνηκε και από τις πινελιές του Αναστασίου από τον πάγκο, δεν φοβήθηκαν να πάρουν το ρίσκο, ψάχνοντας το γκολ της ισοφάρισης. Από την άλλη, από τις αλλαγές του Λουτσέσκου για τη διαχείριση και το «φρεσκάρισμα» του συνόλου, ξεχώρισε η επιστροφή του Λέο Ζαμπά στη σύνθεση του ΠΑΟΚ στο 70' , κάνοντας εκ νέου την εμφάνισή του με τα ασπρόμαυρα από τον Σεπτέμβριο του 2020 καθώς και αυτή του Αντόνιο Τσόλακ...

Στα αγωνιστικά του δευτέρου μέρους, ο ΠΑΟΚ απώλεσε σπουδαία ευκαιρία να... τελειώσει την υπόθεση τρίποντο μετά από στατική φάση με τον συνήθη ύποπτο, Κούρτιτς, ενώ οι Αγρινιώτες λίγο έλειψαν να «σκοτώσουν» τους Θεσσαλονικείς στο 82' μετά από γύρισμα της μπάλας του Καρέλη για τον Βέργο, με τον Λύρατζη να διώχνει σωτήρια σε κόρνερ.

Απίστευτο φινάλε στο γήπεδο της Τούμπας, με τον Λέο Ζαμπά να σφραγίζει στις καθυστερήσεις του ματς τη νίκη του Δικεφάλου και να πανηγυρίζει στην αγκαλιά του Λουτσέσκου, ρίχνοντας κάτω τον προπονητή του ΠΑΟΚ για το τελικό 2-0!

ΠΑΟΚ (Λουτσέσκου): Πασχαλάκης, Λύρατζης, Ίνγκασον, Μιχαηλίδης, Ροντρίγκο (62' Βιεϊρίνια), Τσιγγάρας (Σβαμπ), Κούρτιτς, Μουργκ (69' Ζαμπά), Μιτρίτσα (77' Σίντκλεϊ), Αουγκούστο, Σφιντέρσκι (77' Τσόλακ).

Παναιτωλικός (Αναστασίου): Μελίσσας, Λούι, Μαλής, Βργκοτς, Κορνέλιους, Τσιγγάρας (86' Μπελεβώνης), Φλόρες, Ντουάρτε (75' Καρέλης), Μπαρμπόσα (86' Μόρσεϊ), Μεντόσα (75' Μάρτενσον). Βέργος.

Πηγή: sdna.gr