Άρης και ΠΑΟΚ έμειναν στο 0-0 στο ντέρμπι της Θεσσαλονίκης

Χωρίς νικητή το μεγάλο ντέρμπι της πόλης

Χωρίς νικητή έληξε το μεγάλο ντέρμπι της Θεσσαλονίκης στο Κλεάνθης Βικελίδης ανάμεσα σε Άρη και ΠΑΟΚ. Οι δύο ομάδες έμειναν στο 0-0 σε έναν αγώνα που διεξήχθη στη σκιά της δολοφονίας του 19χρονου Άλκη.

Με τον κόσμο να επιστρέφει στις κερκίδες έστω και με πληρότητα στο 50%, ο αγώνας είχε παλμό και ένταση με τους παίχτες Άρη και ΠΑΟΚ ωστόσο να μη βρίσκουν δίχτυα.

Δύο ήταν οι σημαντικότερες στιγμές στο πρώτο ημίχρονο.

Η πρώτη μόλις στο 3′ με διπλή φάση Καμαρά-Εντιαγέ και η δεύτερη στο 25′ όταν ο Γκαρσία έπιασε δυνατό σουτ έξω από την περιοχή, όμως ο Πασχαλάκης έκανε εντυπωσιακή απόκρουση, διώχνοντας τη μπάλα σε κόρνερ.

Ο ΠΑΟΚ είχε ευκαιρία στο 13′ όταν ο Άκπομ σούταρε άουτ από πλεονεκτική θέση.

Χωρίς πολλές φάσεις και το δεύτερο ημίχρονο, με τον διαιτητή της αναμέτρησης, Φέλιξ Μπριχ, να σφυρίζει τη λήξη με μόλις 2 λεπτά καθυστερήσεων.

Μόλις στο 47ο λεπτό σημειώθηκε η πρώτη φάση για τον Άρη, όταν ο Καμαρά έγινε αποδέκτης της μπάλας μέσα στην περιοχή και πλάσαρε άστοχα.

Πρώτη σημαντική ευκαιρία για τον ΠΑΟΚ στο δεύτερο ημίχρονο στο 58΄, ο Μπίσεσβαρ συνδυάστηκε με τον Ζίβκοβιτς και πατώντας περιοχή εκτέλεσε δυνατά με το αριστερό όμως η μπάλα έφυγε δίπλα από το δεξί δοκάρι του Κουέστα.

Καλή φάση για τον Άρη στο 65ο λεπτό, μετά από εκτέλεση κόρνερ του Ματίγια, ο Σάσα ήταν αφύλακτος και προ του Μιχαηλίδη έπιασε κεφαλιά όμως η μπάλα πέρασε πάνω από το οριζόντιο δοκάρι του Πασχαλάκη.

Στο 68΄ τελική για τον Άρη, με τον Μπερτόγλιο να βγάζει τη σέντρα και τον Φαμπιάνο να πιάνει την κεφαλιά όμως ο Πασχαλάκης μπλόκαρε τη μπάλα.

Στο 79ο λεπτό ο δικέφαλος είχε την ευκαιρία με τον Ζίβκοβιτς να εκτελεί αλλά ο Κουέστα έσωσε στην εστία του και τελικώς ο Τσόλακ δεν κατάφερε να πάρει το ριμπάουντ.

Άρης: Κουέστα, Σάκιτς, Φαμπιάνο, Μπράμπετς, Γκάνεα, Ματίγια, Σάσα, Μαντσίνι (85' Μάνος), Εντιαγέ (63' Μπερτόγλιο), Γκαρσία (63' Ιτούρμπε), Καμαρά.

ΠΑΟK: Πασχαλάκης, Σάστρε, Ίνγκασον, Μιχαηλίδης, Βιεϊρίνια (76' Σίντκλεϊ), Τσιγγάρας (81' Κούρτιτς), Σοάρες (65' Αουγκούστο), Μπίσεσβαρ, Ζαμπά (66' Ελ Καντουρί), Ζίβκοβιτς, Άκπομ (75' Τσόλακ).