Super League: Τεράστια νίκη Άρη (2-1) με Ολυμπιακό - Διπλό του ΠΑΟΚ στη Λαμία

gkama-aris

Μεγάλη νίκη του Άρη με ανατροπή απέναντι στον Ολυμπιακό που του έσπασε το αήττητο - Νίκη του ΠΑΟΚ πριν την Ευρώπη - "Σφαγή" για την 3η θέση - Στα play off ο ΟΦΗ

Ο Άρης με ανατροπή επικράτησε 2-1 του Ολυμπιακού και την τελευταία αγωνιστική της κανονικής περιόδου του έσπασε το αήττητο με γκολ των Καμαρά και Γκάμα ενώ είχε προηγηθεί ο Ολυμπιακός με τον Ελ Αραμπί. Οι "κίτρινοι" κέρδισαν τους "ερυθρόλευκους" μετά από σχεδόν 12 χρόνια όντας η πρώτη ομάδα φέτος που το καταφέρνει αυτό.

Παρά το εκτεταμένο rotation, ο ΠΑΟΚ πέρασε και από τη Λαμία, έβγαλε την υποχρέωση (0-2), διευρύνοντας το αήττητο σερί του και τώρα βλέπει... Ευρώπη και Γάνδη.

Η ΑΕΚ κατάφερε να κερδίσει τον Αστέρα Τρίπολης με 2-1 ενώ και ο Παναθηναϊκός κέρδισε με 0-2 μέσα στον Ατρόμητο με πρωταγωνιστή τον Παλάσιος.

Στην βαθμολογία ο Ολυμπιακός τερμάτισε πρώτος στην κανονική διάρκεια του πρωταθλήματος και μπαίνει στα play off με σαφές προβάδισμα ενώ ο ΠΑΟΚ βρίσκεται στη 2η θέση με 53 βαθμούς και είναι το φαβορί για να βρίσκεται σε αυτή τη θέση και μετά το τέλος των play off. Η ΑΕΚ μετά τη νίκη της σήμερα έφτασε στους 46 βαθμούς και είναι στην 3η θέση, ο Άρης ένα βαθμό πίσω της στην 4η θέση με 45 βαθμούς και ο Παναθηναϊκός στην 5η θέση με 42 βαθμούς. Στην 6η θέση βρίσκεται ο ΟΦΗ με 37.

ΑΡΗΣ - ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (2-1)

Η περίοδος της ξηρασίας στους αγώνες με τον Ολυμπιακό πέρασε για τον Άρη καθώς οι «κίτρινοι» κέρδισαν έπειτα από σχεδόν 12 χρόνια και μετά από 24 αγώνες στους οποίους στην καλύτερη περίπτωση περιορίζονταν στον βαθμό της ισοπαλίας. Παράλληλα οι Θεσσαλονικείς έγιναν η πρώτη ομάδα που κέρδισε φέτος τον Ολυμπιακό, διακόπτοντας ένα σερί που κρατούσε από την περσινή χρονιά. Και το κατάφεραν σ’ ένα παιχνίδι έντονων συναισθημάτων καθώς οι Πειραιώτες προηγήθηκαν με τον Ελ Αραμπί για να έρθει η ανατροπή του Άρη με τα γκολ των Καμαρά, Μπρούνο Γκάμα.

Οι εκτιμήσεις που βασίστηκαν στο +15 του Ολυμπιακού και προέβλεπαν συντριπτικές αλλαγές του Πέδρο Μαρτίνς στο αρχικό σχήμα διαψεύστηκαν πανηγυρικά καθώς ο Πορτογάλος προπονητής απέφυγε τις δοκιμές επιλέγοντας την 11αδα που είχε χρησιμοποιήσει και στην εντός έδρας νίκη επί του ΟΦΗ. Κάτι αντίστοιχο ίσχυσε και για τον Χερμάν Μπούργος καθώς πλην της αναγκαστικής αντικατάστασης του τιμωρημένου Ντάνιελ Σούντγκρεν δεν προχώρησε σε αλλαγές, στη μεσοεπιθετική γραμμή εξάλλου δεν είχε επιλογές.

Αφού απορρόφησε την αρχική πίεση του Άρη, ο Ολυμπιακός άρχισε να ισορροπεί το παιχνίδι μετά τα πρώτα 7-8 αγωνιστικά λεπτά και ευτύχησε να βρει γκολ στην πρώτη (ουσιαστικά) επίθεσή του σε μία φάση που άρχισε από τα πόδια του Ελ Αραμπί και τελείωσε από το κεφάλι του ίδιου παίκτη. Μεσολάβησε μια τρομερή μπαλιά από τον Εμβιλά αλλά και η κακή εκτίμηση της φάσης από τον Χουλιάν Κουέστα. Έτσι ο Ολυμπιακός απέκτησε το προβάδισμα (0-1, 14’) και ελέγχοντας την επιθετικότητα του Άρη, δεν είχε πρόβλημα στη διαχείριση του αγώνα.

Ο Άρης είχε την κατοχή μπάλας στο πρώτο ημίχρονο αλλά ήταν δυσλειτουργικός. Δεν είχε τρόπο έκφρασης από τον άξονα, βασίστηκε περισσότερο στα ανεβάσματα του Κριστιαν Γκάνεα, λιγότερο στην τριάδα της μεσοεπιθετικής γραμμής (Ιτούρμπε, Ντιαγέ, Μαντσίνι) και στα κλεψίματα που έκανε στον άξονα για να χτυπήσει στην transition επίθεση. Συν τοις άλλοις, οι «κίτρινοι» έψαξαν το εξεζητημένο και όχι το απλό σε φάσεις όπου αυτή του 23ου λεπτού όπου ο Αμπουμπακάρ Καμαρά είχε μια εύκολη πάσα στον Ντιαγέ για να βγει τετ α τετ ο Σενεγαζέλος αλλά προσπάθησε να περάσει τον… μισό Ολυμπιακό.

Αυτή ήρθε στο 40’ όταν ο Γιάκουμπ Μπράμπετς έδωσε την μπάλα στον Ελ Αραμπί αλλά ο Χουλιάν Κουέστα είχε αστραπιαία αντίδραση, κάλυψε τον χώρο και δεν άφησες τον επιθετικό του Ολυμπιακού να εκτελέσει. Κι έτσι πέρασε ανεκμετάλλευτη μια σημαντική στιγμή για τους φιλοξενούμενους. Ο Άρης ανέβασε ρυθμό στα τελευταία 5-6 λεπτά, έψαξε τελικές προσπάθειες πέρα από μία εκτέλεση φάουλ του Χαβιέρ Ματίγια και μια ακίνδυνη κεφαλιά από τον Λούκας Σάσα και βρήκε το γκολ με τον Αμπουμπακάρ Καμαρα το οποίο όμως σωστά ακυρώθηκε καθώς ο Μαυριτανός επιθετικός ήταν εκτεθειμένος στο ξεκίνημα της προσπάθειας του. Λίγο πριν το τέλος του ημιχρόνου ο Πέδρο Μαρτίνς λειτούργησε έξυπνα με την περίπτωση του Καρβάλιο ο οποίος θα μπορούσε να αποβληθεί με δεύτερη κίτρινη κάρτα και τον αντικατέστησε με τον Μαντί Καμαρα για να προστατεύσει τον ίδιο και την ομάδα του καθώς ο Καρβάλιο ήταν είχε χάσει τη συγκέντρωσή του.

Ο Άρης είχε ένταση στο παιχνίδι του από τα πρώτα λεπτά του δεύτερου μέρους και μετά την πρώτη απειλή με τον Ντάνιελ Μαντσίνι βρήκε το γκολ της ισοφάρισης σε μία φάση όπου η άμυνα του Ολυμπιακού πήγε περίπατο και η οποία άρχισε από την ποιότητα των Φαμπιάνο, Λούκας Σάσα και κατέληξε στην εκτέλεση του Αμπουμπακάρ Καμαρά μετά από ασίστ του Ντιαγέ (1-1, 53’).

Οι γηπεδούχοι είχαν τον έλεγχο του αγώνα, διατήρησε το υψηλό ποσοστό κατοχής μπάλας (60-40) αλλά ο Ολυμπιακός έχασε σπουδαία ευκαιρία για την ανάκτηση του προβαδίσματος όταν στο 72’, μετά από εκτέλεση φάουλ, ο Καμαρά κατάφερε» να στείλει την μπάλα ψηλά πάνω από την εστία του Κουέστα βρισκόμενος μέσα από το σημείο του πέναλτι.

Οι Θεσσαλονικείς επιβραβεύτηκαν για την κυριαρχία τους στο παιχνίδι μέσα από την εκτέλεση φάουλ ενός ποδοσφαιρικού αρτίστα. Οκτώ λεπτά μετά την είσοδό του στο παιχνίδι, ο Μπρούνο Γκάμα άφησε άγαλμα τον Βάλτσικ με εκτέλεση φάουλ (εντός του ημικυκλίου της περιοχής) ολοκληρώνοντας την προσπάθεια ανατροπής της ομάδας του (2-1, 79’). Μάλιστα ο Πορτογάλος επιθετικός σήκωσε τη φανέλα του Ματέο Γκαρσία αφιερώνοντας το γκολ στον Αργεντίνο ο οποίος βρίσκεται στην πατρίδα του για να παραστεί στην κηδεία του πατέρα του.

Βλέποντας πλέον την πλάτη του Άρη, ο Ολυμπιακός έψαξε το γκολ της ισοφάρισης και μέσα σε τρία αγωνιστικά λεπτά βρήκε δύο φάσεις με τους Καμαρά, Μασούρα όπου στην πρώτη η μπάλα πέρασε εκτός εστίας και στη δεύτερη ο Χουλιάν Κουέστα την μπλόκαρε. Εκεί ο Χερμάν Μπούργος χρησιμοποίησε τη συνταγή… Τρίπολης καθώς έριξε στο παιχνίδι τρίτο στόπερ (Μπεναλουάν) και τον Ντουκουρέ αντί των Καμαρά, Ιτούρμπε δείχνοντας πολύ ξεκάθαρα την πρόθεση διαφύλαξης του αποτελέσματος. Έτσι ο Ολυμπιακός ανέβασε ακόμη περισσότερο την πίεσή του, στο 89’ ο Φατιγκά δε βρήκε στόχο με σουτ εκτός περιοχής. Ωστόσο δεν έφτασε ποτέ σε τελική προσπάθεια καθώς ο Άρης τον κράτησε μακριά από την περιοχή του.

ΟΙ ΣΥΝΘΕΣΕΙΣ:

Άρης (Χερμάν Μπούργος / 4-2-3-1): Κουέστα, Σάκιτς, Γκανέα, Φαμπιάνο, Μπράμπετς, Ματίγια (92' Χαΐροβιτς), Μαντσίνι, Εντιαγέ (71' Γκάμα), Ιτούρμπε (86' Ντουκουρέ), Μαντσίνι (71' Πάλμα), Καμαρά (86' Μπεναλουάν).

Ολυμπιακός (Πέδρο Μαρτίνς / 4-2-3-1): Βατσλίκ, Λαλά (83' Βρουσάι), Σισέ, Μπα, Κίτσος (83' Ανδρούτσος), Εμβιλά, Μπουχαλάκης (83' Φαντιγκά), Καρβάλιο (42' Μ. Καμαρά), Μασούρας, Ροντρίγκες (66' Βαλμπουενά), Ελ Αραμπί.

ΛΑΜΙΑ - ΠΑΟΚ (0-2)

Παιχνίδι ειδικών συνθηκών στη Λαμία καθώς η τελευταία αγωνιστική της κανονικής περιόδου διεξήχθη υπό καταρρακτώδη βροχή, δημιουργώντας ένα ιδιαίτερα βαρύ τερέν που θα αποτελούσε τροχοπέδη σε όποιες βλέψεις υπήρχαν για ποδόσφαιρο και θέαμα... Κάτι που αντιλήφθηκε καλά ο Δικέφαλος δεδομένης της επιθυμίας να κυριαρχήσει με το... καλημέρα και να πιέσει ψηλά τη Λαμία  προκειμένου να βάλει τις βάσεις της νίκης.

Κόντρα στις συνθήκες του αγώνα, οι Θεσσαλονικείς βρήκαν αυτό που έψαχναν σε μία κόντρα επίθεση που εκδηλώθηκε από τον Σβαμπ, ο οποίος βρήκε ωραία τον Ζαμπά, με τον Βραζιλιάνο να... αφήνει πίσω του τον Προβυδάκη σε μία τρομερή κούρσα και με δυνατό σουτ να ανοίγει το σκορ στο ΔΑΚ Λαμίας στο 37΄ (0-1).

Μάλιστα, οι ασπρόμαυροι μπορούσαν να πάρουν και αέρα δύο τερμάτων πριν την εκπνοή του ημιχρόνου, ωστόσο, η συνεργασία του Ελ Καντουρί που είχε οργανωτικό ρόλο στην επίθεση του ΠΑΟΚ με τον Ζαμπά δεν είχε το επιθυμητό αποτέλεσμα, με το 0-1 να συνοδεύει τις δύο ομάδες στα αποδυτήρια.

Σε ένα ημίχρονο που η Λαμία δεν έχει να θυμάται το... παραμικρό μπροστά από την εστία του Πασχαλάκη, δείχνοντας σε ένα ακόμη παιχνίδι στην έδρα της, ένα αρκετά προβληματικό πρόσωπο. Ενδεικτικό είναι το γεγονός πως η ομάδα του Τζιανλούκα Φέστα έχει στο σπίτι της τη χειρότερη συγκομιδή, εννέα βαθμούς, όσους και ο Απόλλων Σμύρνης, μετρώντας επτά ήττες εντός, κοινώς τις περισσότερες από κάθε άλλη.

Καλύτερες καιρικές συνθήκες στο β΄ημίχρονο, με τον Ραζβάν Λουτσέσκου να επιστρατεύει τον Βιεϊρίνια στη θέση του Σίντκλεϊ και τους Θεσσαλονικείς να... απλοποιούν την υπόθεση - τρίποντο άμεσα μέσω στατικής φάσης στο 52' όταν ο Μουργκ εκτέλεσε φάουλ από τα αριστερά και ο Μιχαηλίδης, προ του Προβυδάκη, με κεφαλιά έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα του Γκαραβέλη για το 0-2. Ακολούθησε σωρεία ευκαιριών για τους φιλοξενούμενους που έδειχναν να πατούν καλά στο γήπεδο, να διατηρούν ένα υψηλό τέμπο στο παιχνίδι τους, με τον Έλληνα πορτιέρε της Λαμίας να έχει αρκετή δουλειά μπροστά του...

Η Λαμία προσπάθησε να μπει στο ματς και να μειώσει στο 67΄αλλά η κεφαλιά του Ελευθεριάδη σταμάτησε στο δεξί κάθετο δοκάρι του Πασχαλάκη. Και όλα αυτά σε ένα μομέντουμ που ο Ραζβάν Λουτσέσκου έκανε περισσότερο διαχείριση δυναμικού, έχοντας σαφώς στο μυαλό του το επερχόμενο παιχνίδι με τη Γάνδη στην Τούμπα.

Μέχρι το φινάλε της αναμέτρησης, η Λαμία ήταν η ομάδα που δημιούργησε τις προϋποθέσεις, έψαξε κάτι καλύτερο από το ματς αλλά ο ΠΑΟΚ δεν της άφησε περιθώρια, αποδεικνύοντας σε ένα ακόμη παιχνίδι πως είναι ο κακός της δαίμονας.