Φωνάζει για τη διαιτησία ο Άρης: Άδικη ήττα με 2-1 από Ολυμπιακό

Πολλά παράπονα οι κίτρινοι από το διαιτητή του αγώνα

Φωνάζει για τη διαιτησία στο Καραϊσκάκης ο Άρης, που υποχρεώθηκε σε ήττα με 2-1, με πέναλτι φάντασμα.

Ένας Άρης άριστα στημένος στο χορτάρι με ψυχή και πάθος, άξιζε πολλά παραπάνω, αλλά γνώρισε την ήττα για την πρώτη αγωνιστική των πλέι οφς.

ΧΩΡΙΣ ΕΚΠΛΗΞΕΙΣ ΚΑΙ ΜΕ ΓΚΑΜΑ

Ο Χερμάν Μπούργος όπως αναμενόταν, δεν προχώρησε σε ουσιαστικές αλλαγές στο αρχικό σχήμα του Άρη απέναντι στον Ολυμπιακό στο Καραϊσκάκη. Η μία αναμενόμενη από τις δύο αλλαγές του Αργεντίνου τεχνικού είναι αυτή της επιστροφής του Ντάνιελ Σούντγκρεν στο δεξί άκρο της άμυνας καθώς ο Σουηδός ποδοσφαιριστές εξέτισε την ποινή μίας αγωνιστικής. Αριστερά ξεκίνησε ο Κριστιάν Γκάνεα ενώ Φαμπιάνο-Μπράμπετς έγραψαν ένα ακόμη παιχνίδι στο κέντρο της άμυνας. Λούκας Σάσα και Ματίγια στον άξονα της μεσαίας γραμμής, ενώ ο Μπαντού Εντιαγέ έχει ρόλο επιτελικού μέσου. Ο Καμαρά προωθημένος με τους Γκάμα και Ιτούρμπε στις πτέρυγες.

ΑΠΕΙΛΗΤΙΚΟΣ ΑΡΗΣ, ΧΑΜΕΝΟ ΠΕΝΑΛΤΙ ΚΑΙ 1-0

Ο Άρης μπήκε πιο… φρέσκος στον αγωνιστικό χώρο και ήταν σίγουρα πιο απειλητικός! Πάτησαν στην περιοχή του Ολυμπιακού,, ζήτησαν το γκολ με πιο χαρακτηριστική στιγμή στ0 28′, όταν ο Ιτούρμπε σε θέση βολής δεν κατάφερε να “εκτελέσει” τον Βάτσλικ. Κόντρα στη ροή του αγώνα, ο Ολυμπιακός κέρδισε πέναλτι (από μαρκάρισμα του Γκάνεα στον Ροντρίγκες), το οποίο απόκρουσε ο Κουέστα στο 40′, μετά το σουτ του Ελ Αραμπί. Η κιτρινόμαυρη άμυνα σε μια στιγμή αδράνειας στις καθυστερήσεις τελικά δέχθηκε το γκολ. Ότι δεν κατάφερε ο Ελ Αραμπί το κατάφερε ο Σισέ στην εκπνοή του ημιχρόνου με κεφαλιά έπειτα από εκτέλεση κόρνερ του Καρβάλιο.

ΔΟΚΑΡΙ ΚΑΙ ΠΕΝΑΛΤΙ ΠΟΥ ΠΗΡΕ “ΠΙΣΩ”

Ο Ολυμπιακός με το ξεκίνημα του β’ μέρος έφτασε κοντά στο δεύτερο γκολ. Συγκεκριμένα είχε δοκάρι στι 47′ με κεφαλιά του Εμβιλά και μετά μεγάλη χαμένη φάση με σουτ του Γάλλου με τον Σισέ να φωνάζει πως η μπάλα πέρασε τη γραμμή πριν αποκρούσει ο Κουέστα, αν και ο Ισπανός μάζεψε την μπάλα ξεκάθαρα χωρίς να υπάρχει γκολ. Ο Άρης έφτασε κοντά στην ισοφάριση στο 49′, όταν ο Καμαρά ανατράπηκε από τον Βάτσλικ, ο Μανούχος έδωσε πέναλτι, αλλά ο… Καραντώνης στο VAR είχε διαφορετική άποψη, με αποτέλεσμα να μην πάει ο Άρης στην άσπρη βούλα.

ΓΚΟΛΑΡΑ ΕΝΤΙΑΓΕ ΚΑΙ 1-1

Οι κιτρινόμαυροι έδειξαν ότι είναι πολύ σκληροί για να πεθάνουν! Στο 61′ ο Εντιαγέ εκμεταλλεύτηκε την κάθετη πάσα του Καμαρά και έστειλε την μπάλα στα δίχτυα, ισοφαρίζοντας σε 1-1. Γκολ για… highlights! Ο Μπούργος έπαιξε τα… ρέστα του στο 70′ ρίχνοντας στη μάχη τους Πάλμα και Χαΐροβιτς αντί των Γκάμα και Ιτούρμπε.

ΠΕΝΑΛΤΙ ΦΑΝΤΑΣΜΑ

Ο Άρης “εξαναγκάστηκε” στην ήττα με πέναλτι… φάντασμα!  Στο 85′  οΕλ  Αραμπί ευστόχησε από την άσπρη βούλα μετά από μια απόφαση για… γέλια και πέτυχε ό,τι δεν κατάφερε στο πρώτο ημίχρονο από τα έντεκα βήματα. O Μαροκινός έφτασε τα 17 γκολ στη σεζόν και τα έντεκα στο πρωτάθλημα. Στα πέντε λεπτά καθυστερήσεων που δόθηκαν, δεν άλλαξε κάτι. Στην τελευταία φάση του αγώνα ο Βατσλίκ έπεσε και μπλόκαρε μετά την κεφαλιά που προσπάθησε να πάρει ο Μπράμπετς.

Διαιτητής: Ευάγγελος Μανούχος (Αργολίδας), Βοηθοί: Κωνσταντίνος Ψαρρής (Ζακύνθου), Ιορδάνης Δημητριάδης (Καστοριάς), 4ος: Βασίλης Φωτιάς (Πέλλας) VAR: Δημήτρης Καραντώνης (Ημαθίας) AVAR: Κωνσταντίνος Τριανταφύλλου (Αρκαδίας). Παρατηρητής: Νικόλας Ιωσηφόγλου (Αθηνών).

Οι συνθέσεις:

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Πέδρο Μαρτίνς): Βατσλίκ, Μανωλάς, Σισέ, Ρέαμπτσουκ, Λαλά (81′ Βρουσάι), Εμβιλά, Μπουχαλάκης (63′ Μ. Καμαρά), Καρβάλιο (63′ Βαλμπουενά), Μασούρας (46′ Α. Καμαρά), Ροντρίγκες (64′ Τικίνιο), Αραμπί.

ΑΡΗΣ (Χερμάν Μπούργος): Κουέστα, Φαμπιάνο, Μπράμπετς, Σούντγκρεν, Γκάνεα (76′ Λούμορ), Σάσα, Ματίγια, Ντιαγέ, Γκάμα (69′ Πάλμα), Ιτούρμπε (69′ Χαΐροβιτς), Καμαρά.

Πηγή: pressaris