Το σήκωσε ο ΠΑΟΚ - Κυπελλούχος βόλεϊ 2022 ο δικέφαλος

Άνετα 3-0 το Φοίνικα Σύρου στον τελικό

Ο ΠΑΟΚ σήκωσε το Κύπελλο στο βόλεϊ, επικρατώντας με 3-0 στον τελικό του Φοίνικα Σύρου και όπως και στον ημιτελικό με τον Ολυμπιακό, έδειξε ότι όταν είναι πλήρης είναι άλλη ομάδα από εκείνη που είδαμε τις τελευταίες αγωνιστικές στο πρωτάθλημα όπου έκανε τρεις σερί ήττες κι έμεινε πίσω στη βαθμολογία. Η ομάδα της Θεσσαλονίκης είχε σπουδαία απόδοση από την γραμμή του σερβίς, πήρε κρίσιμους πόντους από τον Κουμεντάκη με τον Ουόλς να κάνει ακόμη ένα μεγάλο ματς και κατέκτησε το Κύπελλο για τέταρτη φορά στην ιστορία του και τρίτη σερί αφού η διοργάνωση δεν έγινε το 2020 και το 2021.

Ο Φοίνικας από την άλλη, που μπήκε στον τελικό ως η πιο φορμαρισμένη ομάδα αυτή την στιγμή, πληγώθηκε από την κακή υποδοχή. Αυτό είχε ως αποτέλεσμα να μην βρει εύκολους πόντους ενώ και ο Μιχάλοβιτς ήταν σε κακό βράδυ.

Για τον τυπικά γηπεδούχο Φοίνικα Σύρου επέστρεψε ο Δημήτρης Τζούριτς. Ο πολύπειρος κεντρικός δεν αγωνίστηκε στον ημιτελικό με αντίπαλο τον Πήγασο Πολίχνης λόγω ίωσης. Ο Γιόσκο Μιλενκόσκι επέλεξε στην αρχική σύνθεση της ομάδας του τους Ιερεθουέλο στην πάσα, Μιχάλοβιτς στη διαγώνιο, Στερν - Φράγκο στα άκρα, Τζούριτς - Κόστα στο κέντρο και λίμπερο τον Καρασαββίδη.

Όπως και στον ημιτελικό με τον Ολυμπιακό, έτσι και στον τελικό ο Γιάννης Καλμαζίδης επέλεξε τον Μπαρνς αντί του Κουκλίνσκι λόγω του περιορισμού στη χρησιμοποίηση των ξένων. Ο ΠΑΟΚ ξεκίνησε τον τελικό με τους Ουόλς στην πάσα, Ούντρις στη διαγώνιο, Μπαρνς - Κουμεντάκη στα άκρα, Μπράουν - Πετρέα στο κέντρο και λίμπερο τον Κοκκινάκη.

Με όπλο το σερβίς στο πρώτο σετ ο ΠΑΟΚ

Ο ΠΑΟΚ μπήκε στον τελικό με κεκτημένη ταχύτητα και με άσο του Κουμεντάκη προηγήθηκε με 0-3 και με 1-6 με τον Ούντρις αναγκάζοντας τον Γιόσκο Μιλενκόσκι να καλέσει τάιμ άουτ. Οι Θεσσαλονικείς έφτασαν στο +6 (3-9) με μπλοκ του Ουόλς με τους Συριανούς να μειώνουν σε 9-11 με επίθεση του Μιχάλοβιτς έχοντας στο σερβίς τον Φράγκο.

Ο Φοίνικας μείωσε ακόμη περισσότερο (11-12) με άσο του Κόστα και ισοφάρισε τελικά σε 13-13 μετά από χαμένη επίθεση του Ούντρις. Οι Θεσσαλονικείς προηγήθηκαν ξανά με 14-17 με μπλοκ του Μπράουν και επίθεση του Ούντρις και προσπέρασαν με τέσσερις πόντους (15-19) με άσο του Μπράουν. Η διαφορά έφτασε πάλι τους πέντε πόντους (16-21) μετά από κακή επίθεση του Μιχάλοβιτς με τον δικέφαλο να κατακτά το σετ με άσο του Πετρέα.

Φουριόζος ο Φοίνικας, αντίδραση ΠΑΟΚ σε σετ «θρίλερ»

Με τον Φράγκο να βάζει δύσκολα στην υποδοχή του ΠΑΟΚ με δύο σερί άσους ο Φοίνικας προηγήθηκε με 5-0 στο δεύτερο σετ με τον Κόστα. Η διαφορά έφτασε στους έξι πόντους (7-1) με τον Φράγκο με τους τυπικά φιλοξενούμενους να μειώνουν σε 9-6 με άσο του Μπαρνς.

Ο ΠΑΟΚ επέστρεψε στο σετ με τον Κουμεντάκη στη γραμμή του σερβίς ισοφαρίζοντας σε 12-12 με άσο του Έλληνα ακραίου. Οι Συριανοί προσπέρασαν με 14-12 με μπλοκ του Μιχάλοβιτς με την ομάδα του Καλμαζίδη να ισοφαρίζει ξανά με άσο του Πετρέα. Οι τυπικά φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν για πρώτη φορά στο δεύτερο σετ (15-16) με μπλοκ του Μπαρνς.

Το σετ είχε πολλές ισοπαλίες και εξελίχθηκε σε... μαραθώνιο. Ο ΠΑΟΚ προηγήθηκε και πάλι με δύο πόντους (21-23) μετά από λάθος του Ιερεθουέλο. Οι Συριανοί ισοφάρισαν ξανά με μπλοκ του Τζούριτς και οι τυπικά φιλοξενούμενοι έφτασαν στο πρώτο τους σετ μπολ με τον Μπαρνς που το έσβησε ο Στερν.

Ο Φοίνικας έχασε τρία σετ μπολ, ο ΠΑΟΚ έχασε τέσσερα για να φτάσει στο 31-32 με τον Ούντρις και την πέμπτη του ευκαιρία κάνει το 0-2. Ο Στερν έκανε επίθεση άουτ δίνοντας το σετ στον ΠΑΟΚ, σε μία φάση που χρειάστηκε το βίντεο τσεκ για να διαπιστωθεί ότι δεν υπήρχε παράβαση στο φιλέ σε ένα σετ που διήρκησε 41 λεπτά.

Έκλεισε τον τελικό στο τρίτο σετ ο ΠΑΟΚ

Οι Θεσσαλονικείς μπήκαν αποφασισμένοι να τελειώσουν τον τελικό στο τρίτο σετ. Με δύο άσους του Κουμεντάκη η ομάδα του Γιάννη Καλμαζίδη προηγήθηκε με 0-5 με τους Συριανούς να προσπαθούν να βρουν λύση στο κομμάτι της υποδοχής. Με μπλοκ του Μπράουν πάνω στον Κόστα η διαφορά έφτασε τους έξι πόντους (3-9) για την ομάδα της Θεσσαλονίκης με τους τυπικά γηπεδούχους να έχουν κακό ποσοστό στην επίθεση.

Ο ΠΑΟΚ προηγήθηκε με 6-13 και 8-14 με τον Κουμεντάκη με τους Συριανούς να ψάχνουν αντίδραση. Η ομάδα του Γιόσκο Μιλενκόσκι πίεσε από το σερβίς του Ιερεθουέλο και μείωσε σε 12-15 με μπλοκ άουτ του Φράγκου. Ο ΠΑΟΚ διαχειριζόταν το προβάδισμά του φτάνοντας στο 17-22 με μπλοκ άουτ του Μπαρνς. Ο Μιχάλοβιτς μείωσε σε 19-22 αλλά διαφορά ήταν μεγάλη με τον ΠΑΟΚ να κλείνει τον τελικό με τον Ούντρις.

Τα σετ 0-3 (18-25, 31-33, 19-25)