Πάλεψε με Μαρσέιγ ο ΠΑΟΚ: Ήττα 2-1, χτυπάει την πρόκριση στην Τούμπα (VIDEO)

Έχασε αλλά δεν υποτάχθηκε ο ΠΑΟΚ του Λουτσέσκου

Ζωντανός στη μάχη για την πρόκριση στους 4 τους Europa Conference League, έμεινε μετά το δραματικό πρώτο προημιτελικό στη Μασσαλία, παρά την ήττα με 2-1 από τη Μαρσέιγ.

Η «μάχη» των δύο ομάδων είχε ξεκινήσει με επεισόδια από χθες το βράδυ στη Μασσαλία, δημιουργώντας μια εκρηκτική ατμόσφαιρα στη γαλλική πόλη, με τα επεισόδια να συνεχίζονται ακόμη και στις εξέδρες του Βελοντρόμ πριν τον αγώνα.

Ο δικέφαλος μπήκε μουδιασμένα στο πρώτο ημίχρονο και παρά την προσπάθεια να κρατήσει και να κυκλοφορήσει την μπάλα, δεν κατάφερε να γίνει απειλητικός.

Αντίθετα βρέθηκε πίσω στο σκορ νωρίς με το γκολ του Ζέρσον στο 13ο λεπτό, με τη φάση ωστόσο να σηκώνει συζήτηση καθώς ο σκόρερ φαίνεται να καλύπτεται οριακά.

Η άμυνα του ΠΑΟΚ κράτουσε το σκορ κι ενώ φαινόταν πως το 1-0 θα ήταν το σκορ του ημιχρόνου ο Παγιέ με εντυπωσιακό σουτ έδωσε αέρα δύο τερμάτων στη Μαρσέιγ.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο δικέφαλος ήταν άλλη ομάδα και με πίεση από το πρώτο δευτερόλεπτο κατάφερε να να μειώσει με ωραίο σουτ του Καντουρί σε 2-1 δημιουργώντας μάλιστα τις προϋποθέσεις και για 2ο γκολ που δυστυχώς δεν ήρθε.

Το παιχνίδι ήταν ανοιχτό μέχρι τη λήξη του με τις δύο ομάδες να προσέχουν τα νώτα τους αλλά να δημιουργούν και τις ευκαιρίες και για άλλα γκολ.

Το τελικό 2-1 κρατάει τον ΠΑΟΚ γερά μέσα στο παιχνίδι της πρόκρισης. Η Τούμπα στη ρεβάνς αναμένεται να πάρει φωτιά, με το δικέφαλο να καλείται να ανατρέψει το εις βάρος του σκορ και να γράψει την πιο λαμπρή στιγμή της ιστορίας του στην Ευρώπη.