ΠΑΟΚ: Κόλλησε στο 0-0 με Ολυμπιακό στην Τούμπα - Ανοιχτή η πρόκριση στον τελικό

Δεν μπόρεσε να σκοράρει ο ΠΑΟΚ παρά τις ευκαιρίες που δημιούργησε

Ανοιχτούς λογαριασμούς άφησαν ΠΑΟΚ και Ολυμπιακός με το 0-0 στον πρώτο ημιτελικό του Κυπέλλου στην Τούμπα.

Ο δικέφαλος δημιούργησε λίγες ευκαιρίες για γκολ όμως είτε λόγω του Βατσλίκ είτε λόγω της αστοχίας των παιχτών του, το σκορ έμεινε στο 0-0 και όλα πλέον θα κριθούν στον επαναληπτικό στο Γ. Καραϊσκάκης.

Αναλυτικότερα στο 10ο λεπτό της αναμέτρησης ο Μασούρας έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα του Πασχαλάκη αλλά το γκολ ορθώς ακυρώθηκε ως οφσάιτ κατόπιν υπόδειξης του VAR. Αντιλαμβανόμενος δε την ευκολία με την οποία ο Ολυμπιακός εφορμά από τα δεξιά και «τρυπά» την άμυνα του ΠΑΟΚ με σέντρες χαμηλά, ο Ραζβάν Λουτσέσκου προχώρησε στην αλλαγή των εξτρέμ του, φέρνοντας τον Αντρίγια στο μεσοδιάστημα από την πλευρά του Σίντκλεϊ, με τον Ζαμπά στα δεξιά...

Μετά το πρώτο 20λεπτο του αγώνα, ο ΠΑΟΚ φάνηκε να πατά καλύτερα στο γήπεδο, οργανώθηκε στα μετόπισθεν, πίεσε ψηλά και έβγαλε συνεργασίες μεσοεπιθετικά ενώ κατέγραψε τη δική του μεγάλη στιγμή στο α΄μέρος με τον Αντρίγια Ζίβκοβιτς, ο οποίος δοκίμασε τα αντανακλαστικά του Βάτσλικ στο 32΄, αποσοβώντας τον κίνδυνο για την ομάδα του με το δεξί χέρι. Με το δείκτη του σκορ στο 0-0 και σε ένα πρώτο 45λεπτο με πολλές μονομαχίες και αρκετή ένταση, ΠΑΟΚ και Ολυμπιακός οδηγήθηκαν στην ανάπαυλα του ημιχρόνου.

Στο β΄μέρος, ο ΠΑΟΚ είχε τον πρώτο λόγο ως προς την πρωτοβουλία των κινήσεων αλλά αμφότεροι έδειχναν να κινούνται σε ρηχά νερά επιθετικά με το ενδιαφέρον να μετατοπίζεται στους πάγκους των δύο ομάδων. Και η πρώτη κίνηση ήρθε από τους γηπεδούχους με την επιστράτευση του Μιτρίτσα και την ενεργοποίηση Ολιβέιρα, με τον Πέδρο Μαρτινς να απαντά με Καρβάλιο και Ελ Αραμπί, σε μία ξεκάθαρη κίνηση τακτικής να τονώσουν επιθετικά τις δύο ομάδες και να βρουν φάσεις μέσα στο παιχνίδι.

Οι φάσεις που σημειώθηκαν και θα μπορούσαν να δώσουν το κάτι παραπάνω -ωστόσο- ήταν ελάχιστες, για την ακρίβεια με το σταγονόμετρο, με τον με ΠΑΟΚ να απειλεί με ένα σουτ του Μπίσεσβαρ που πέρασε ελάχιστα άουτ και τον δε Ολυμπιακό να δείχνει αδυναμία σε αυτό που μέχρι πρότινος έμοιαζε να είναι και το δυνατό του σημείο, τα στημένα.

Ως εκ τούτου, παρά τις όποιες προσπάθειες και κινήσεις τακτικής για να έρθει το γκολ, κοινώς το αποτέλεσμα, το... ποδοσφαιρικό ξύλο μονοπώλησε στο γήπεδο της Τούμπας και αφήνει ανοιχτούς λογαριασμούς ενόψει της ρεβάνς στο Γ.Καραϊσκάκης. Εκεί που θα κριθούν όλα σε μία εβδομάδα από τώρα.

ΠΑΟΚ (Ρ. Λουτσέσκου): Πασχαλάκης, Λύρατζης, Ίνγκασον, Κρέσπο, Σίντκλεϊ, Κούρτιτς, Αουγκούστο, Μπίσεσβαρ, Ζαμπά (66' Μιτρίτσα), Α. Ζίβκοβιτς, Άκπομ (79' Ολιβέιρα).

Ολυμπιακός (Π. Μαρτίνς): Βατσλίκ, Λαλά, Παπασταθόπουλος, Μανωλάς, Ρέαμπτσιουκ, Εμβιλά, Μπουχαλάκης, Μ. Καμαρά (88' Κούντε), Γκάρι Ροντρίγκες (79' Καρβάλιο), Μασούρας (90'+3 Βρουσάι), Τικίνιο (79' Ελ Αραμπί).