Τεράστια πρόκριση ΠΑΟΚ μέσα στο «Καραϊσκάκης» - Στον τελικό με ΠΑΟ! (VIDEO)

paok

Το "χρυσό" γκολ της ισοφάρισης ο Τσόλακ στο 108' - Είχε προηγηθεί ο Ολυμπιακός με πέναλτι του Ελ Αραμπί

Μεγάλη πρόκριση του ΠΑΟΚ μέσα στο "Γεώργιος Καραϊσκάκης", ο οποίος με το «χρυσό» γκολ του Τσόλακ και το 1-1 κόντρα στον Ολυμπιακό πήρε στην παράταση το εισιτήριο για τον τελικό του Κυπέλλου Ελλάδος όπου θα αντιμετωπίσει τον Παναθηναϊκό στις 21/5!

Ο Ελ Αραμπί έκανε το 1-0 στο 105' με πέναλτι, ο Τσόλακ ισοφάρισε σε 1-1 στο 108' και μ' αυτό το σκορ ο ΠΑΟΚ απέκλεισε τον Ολυμπιακό (0-0 το πρώτο παιχνίδι), εξασφαλίζοντας την πρόκριση στον τελικό του Κυπέλλου για τη σεζόν 2021-2022. Αντίπαλός του ο Παναθηναϊκός την 21η Μαΐου.

Ο Πέδρο Μαρτίνς παρέταξε τον Ολυμπιακό με 4-3-3. Κάτω από τα γκολπόστ ήταν ο Βατσλίκ. Δεξιός μπακ ο Λαλά, αριστερός ο Ρέαμπτσιουκ, ενώ στο κέντρο της άμυνας αγωνίστηκαν οι Σισέ και Παπασταθόπουλος. Η μεσαία γραμμή απαρτίστηκε από τους Μαντί Καμαρά, Εμβιλά και Μπουχαλάκη, ενώ η επιθετική από Ροντρίγκες, Μασούρα και Τικίνιο.

Ο Ραζβάν Λουτσέκου παρέταξε τον ΠΑΟΚ με το αναμενόμενο «4-2-3-1». Ο Πασχαλάκης ήταν κάτω από τα δοκάρια, με τους Λύρατζη, Ίνγκασον, Κρέσπο και Σίντκλεϊ να αποτελούν την τετράδα στην άμυνα από δεξιά προς τα αριστερά. Το δίδυμο Αουγκούστο - Κούρτιτς ήταν οι δύο εσωτερικοί μέσοι, ενώ στο τρίτο κομμάτι του γηπέδου κινούνταν οι Α. Ζίβκοβιτς (αριστερά), Μπίσεσβαρ, Μουργκ (δεξιά) και Άκπομ.

Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε δυναμικά το παιχνίδι με πρέσινγκ ψηλά. Ιδίως με τον Μαντί Καμαρά, ο οποίος βρισκόταν στο πλευρό του Τικίνιο και προσπαθούσε να κλέψει μπάλες. Ύστερα από τα πρώτα δέκα λεπτά, κόπασε η ένταση την οποία επέδειξαν οι «ερυθρόλευκοι», αν και στο 11' θα μπορούσαν να προηγηθούν, όταν ο Τικίνιο δεν εκμεταλλεύτηκε τη σέντρα του Ροντρίγκες από δεξιά. Η πρώτη φορά που πάτησε την περιοχή των γηπεδούχων ο ΠΑΟΚ ήταν στο 16', όταν το γύρισμα του Μουργκ από δεξιά απομάκρυνε ο Λαλά κοντά στο σημείο του πέναλτι.

Ο Εμβιλά ο οποίος έπαιρνε την πρώτη μπάλα από τον Βατσλίκ, πραγματοποίησε φοβερή μπαλιά στον Λαλά, τη σέντρα του οποίου απομάκρυνε ο Πασχαλάκης. Η πρώτη άξια αναφοράς τελική του ΠΑΟΚ καταγράφηκε στο 24', όταν το συρτό σουτ του Σίντκλεϊ πέρασε δίπλα από το αριστερό δοκάρι, ενώ είχε προηγηθεί λάθος του Μπουχαλάκη. Ο Παπασταθόπουλος έβγαινε νικητής σχεδόν σε όλες τις μονομαχίες, ενώ ο Μπίσεσβαρ δεχόταν δυνατά μαρκαρίσματα στη μεσαία γραμμή, ώστε να του αποσπάσουν τη μπάλα. Στο τρίλεπτο 26' - 28' οι «ερυθρόλευκοι» απείλησαν δύο φορές τον ΠΑΟΚ, αρχικά με το καλοτραβηγμένο σουτ του Μπουχαλάκη που πέρασε δίπλα από το δεξί δοκάρι και ακολούθως με το άστοχο πλασέ του Μαντί Καμαρά.

Στο ημίωρο η κατοχή ήταν 62% υπέρ του ΠΑΟΚ, ο οποίος στο 35' έκανε την καλύτερή του ευκαιρία στο 45λεπτο, όταν το πλασέ του Αουγκούστο έξω από την περιοχή πέρασε δίπλα από το δεξί δοκάρι. Η ομάδα του Μαρτίνς εξαπέλυε τις επιθέσεις του κυρίως από δεξιά, με τον Ροντρίγκες αλλά και με τα ανεβάσματα του Λαλά. Η δεύτερη σπουδαία μπαλιά του Εμβιλά στο πρώτο μισό έφερε και τη μεγάλη φάση του ματς. Ίσως και των δύο αγώνων μέχρι εκείνο το σημείο. Ήταν στο 41' όταν ο Γάλλος βρήκε τον Μασούρα, ο οποίος πανέξυπνα βγήκε μπροστά από τον Λύρατζη που αδράνησε, αλλά το κοντινό του πλασέ «έβγαλε» ο Πασχαλάκης! Λίγο πριν ολοκληρωθεί το πρώτο ημίχρονο, ο Ραζβάν Λουτσέσκου ζήτησε τη δεύτερη κίτρινη του Σισέ (νωρίτερα δέχτηκε την πρώτη για μαρκάρισμα στον Μπίσεσβαρ), όταν εμπόδισε τον Ζίβκοβιτς να επαναφέρει γρήγορα από πλάγιο. Επικράτησε ένταση για λίγο, αλλά με την παρέμβαση των ψύχραιμων ηρέμησε η κατάσταση. Κίτρινη τελικά είδε ο Ζίβκοβιτς, ο οποίος είχε σπρώξει τον Σενεγαλέζο.

Με την έναρξη του δεύτερου ημιχρόνου, ο Λουτσέσκου προχώρησε σε αναγκαστική αλλαγή, περνώντας στο ματς τον Σοάρες αντί του τραυματία Μπίσεσβαρ. Στο 62' έκανε και δεύτερη κίνηση ο Ρουμάνος, αντικαθιστώντας τον Μουργκ με τον Μιτρίτσα, ο οποίος ανέβασε κατακόρυφα την απόδοση του ΠΑΟΚ και τέσσερα λεπτά μετά την είσοδό του απείλησε τον Βατσλίκ. Το σουτ που έκανε έξω από την περιοχή υποχρέωσε τον Τσέχο σε δύσκολη απόκρουση, στέλνοντας τη μπάλα σε κόρνερ, το οποίο ήταν το πρώτο του αγώνα μετά από 66 λεπτά! Από αυτό το σημείο και μετά το παιχνίδι απέκτησε τρελό ρυθμό. Η μεσαία γραμμή και των δύο ομάδων ήταν ανύπαρκτη. Στο 72' ο Ζίβκοβιτς έκλεψε τη μπάλα από τον Σισέ, έδωσε στον Λύρατζη, το σουτ του οποίου απέκρουσε ο Βατσλίκ. Στο αμέσως επόμενο λεπτό ήταν η σειρά του Ολυμπιακού να σπαταλήσει δύο μεγάλες ευκαιρίες, αρχικά με το αδύναμο πλασέ του Μασούρα και εν συνεχεία με το δυνατό σουτ του Ροντρίγκες, το οποίο απέκρουσε ο Πασχαλάκης. Στο 75' ο Μαρτίνς έβαλε στο ματς Αραμπί (καταχειροκροτήθηκε κατά την είσοδό του) και Αγκιμπού, ενώ νωρίτερα έκανε το ίδιο με Καρβάλιο. Άλλαξε δηλαδή τη μεσοεπιθετική του γραμμή, με τον Καρβάλιο να πηγαίνει στα άκρα και τον Αγκιμπού να παίρνει θέση πίσω από τον Αραμπί.

Στο 81' το σουτ του Λαλά έβγαλε δύσκολα ο Πασχαλάκης, ενώ στο 83' ο Σοάρες πήγε να βάλει το γκολ της χρονιάς, όταν σχεδόν από τη μεσαία γραμμή πήγε να κρεμάσει τον Βατσλίκ (προηγήθηκε κακή παράλληλη πάσα του Καρβάλιο), όμως ο Τσέχος λειτούργησε καταπληκτικά και πρόλαβε να αγγίξει τη μπάλα, στέλνοντάς την κόρνερ. Ήταν το σημείο που το παιχνίδι είχε απίθανο ρυθμό και δεν είχε καμία σχέση με το πρώτο μισό. Στο 86' το σουτ του Μιτρίτσα έδιωξε σε κόρνερ ο Βατσλίκ, ενώ ο Ολυμπιακός κέρδισε το πρώτο του κόρνερ στο παιχνίδι στο 88'! Από την εκτέλεση του Βαλμπουενά, ούτε ο Σισέ ούτε ο Εμβιλά κατάφεραν να μπουν στην πορεία της μπάλας. Ο Παπασταθόπουλος έδινε ρεσιτάλ στην άμυνα, με φοβερό κλέψιμο στο 88' και καίρια επέμβαση στο 90'+2' προ του Ολιβέιρα. Καίριο όμως ήταν και το μαρκάρισμα του Ρέαμπτσιουκ, ο οποίος σταμάτησε την κούρσα του Σίντκλεϊ προς τον Βατσλίκ. Οι δύο ομάδες έμειναν στο 0-0 στην κανονική διάρκεια και το παιχνίδι οδηγήθηκε στην παράταση.

Η πρώτη ομάδα που απείλησε στο πρώτο ημίχρονο της παράτασης ήταν ο ΠΑΟΚ. Ο Λούκας Τέιλορ έκανε σουτ που πέρασε άουτ. Η απάντηση από τον Ολυμπιακό ήρθε στο 101' όταν ο Αγκιμπού αιφνιδιάστηκε, δεν περίμενε ότι θα φτάσει σ' αυτόν η μπάλα, και το πλασέ που έκανε από κοντά ήταν αδύναμο, μετά τη σέντρα του Λαλά από δεξιά. Στο ίδιο λεπτό ο Αραμπί βρέθηκε πεσμένος στην περιοχή του Δικεφάλου από μαρκάρισμα του Πασχαλάκη. Ο Ισπανός διαιτητής Βαλεντίν Γκόμεθ δεν καταλόγισε παράβαση, αλλά ακολούθως πήγε να τσεκάρει τη φάση στο μόνιτορ. Στο 103' υπέδειξε την εσχάτη των ποινών και στο 105' ο Αραμπί την άσπρη βούλα με χτύπημα α λα Μπενζεμά, δηλαδή Πανένκα (έτσι σκόραρε ο Γάλλος στο Σίτι - Ρεάλ το βράδυ της Τρίτης 26/4), έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα για το 1-0 του Ολυμπιακού! Στο 105'+3' ζήτησε πέναλτι και ο ΠΑΟΚ, για μαρκάρισμα του Ρέαμπτσιουκ στον Τέιλορ, αλλά ο Ισπανός έκρινε πως δεν υπήρξε αντικανονικό μαρκάρισμα.

Ο ΠΑΟΚ κατάφερε να βρει γκολ στο 108' και να φτάσει στο 1-1! Ο Λύρατζης πέρασε τη μπάλα στον Σβαμπ, αυτός με το εξωτερικό βρήκε τον Ολιβέιρα, ο οποίος μέσα από την περιοχή και αριστερά έκανε το γύρισμα. Ο Τσόλακ πετάχτηκε στην πορεία της μπάλας και με προβολή έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα!

Ο διαιτητής αμέσως μετά το γκολ έδειξε κόκκινη κάρτα στον Αουγκούστο που βρισκόταν στον πάγκο, ενώ το ίδιο έγινε στο 115', με τον Καρυπίδη, τον υπεύθυνο λειτουργίας ποδοσφαιρικού τμήματος του Δικεφάλου, μετά το μαρκάρισμα του Εμβιλά στον Ζίβκοβιτς, που προκάλεσε ένταση στους δύο πάγκους.

Στα τελευταία λεπτά της αναμέτρησης ο Ολυμπιακός όπως ήταν λογικό πίεσε για το 2-1 που θα τον έστελνε στον τελικό, το οποίο όμως δεν ήρθε. Ο ΠΑΟΚ με το τελικό 1-1 πέρασε εκείνος στον τελικό.