Απίστευτος άθλος από την Πυλαία: Υπέταξε την ΑΕΚ και πήρε το πρώτο της Κύπελλο!

Το πρώτο Κύπελλο της ιστορίας της γιορτάζει απόψε η Πυλαία μετά την επικράτηση 21-20 επί της ΑΕΚ στον τελικό του χάντμπολ

Η Πυλαία έζησε ασύλληπτες στιγμές στο κλειστό της Κοζάνης πέτυχε έναν άθλο επικρατώντας της ΑΕΚ 21-20 και κατάκτησε για πρώτη φορά στην ιστορία της το Κύπελλο Ελλάδας χάντμπολ.

Η Πυλαία για πρώτη φορά στην ιστορία της κατέκτησε το Κύπελλο Ελλάδας χάντμπολ και έζησε μεγάλες στιγμές στο κλειστό της Κοζάνης. Μετά τη νίκη στον ημιτελικό Final Four επί του ΠΑΟΚ, επικράτησε της ΑΕΚ 21-20, η οποία την περσινή χρονιά είχε κατακτήσει το τρεμπλ. Η ομάδα της Θεσσαλονίκης, η οποία απαρτίζεται από ερασιτέχνες και φοιτητές, πέτυχε έναν άθλο, ο οποίος πανηγυρίστηκε δεόντως από τους νεαρούς παίκτες, αλλά και τους φιλάθλους.

Όπως αναφέρει το sport24.gr, η Πυλαία έβαλε πίεση στην ΑΕΚ από τα πρώτα λεπτά. Οι δύο ομάδες πήγαιναν χέρι-χέρι μέχρι και το 19ο λεπτό. Τότε, η ομάδα της Θεσσαλονίκης άρχιζε να παίρνει διαφορά, η οποία κυμαινόταν στα 2-3 γκολ.

Η Πυλαία έπαιζε καταπληκτική άμυνα, είχε σε πολύ καλή μέρα τον τερματοφύλακά της, ενώ ήταν αποτελεσματική στην επίθεση. Έτσι, έκλεισε το πρώτο μέρος μπροστά στο σκορ με 12-9.

Στο δεύτερο μέρος η Πυλαία μπήκε πάλι δυνατά και αύξησε τον δείκτη του σκορ στο 14-9. Η ΑΕΚ θέλησε να αντιδράσει για να μειώσει, όμως οι Θεσσαλονικείς άντεξαν στην πίεση και φρόντιζαν να απαντούν. Στο 15ο λεπτό του β' μέρους μετά από ώρα η Ένωση με δύο γκολ του Καλόμοιρου μείωσε στο 15-17.

Η Πυλαία είχε κολλήσει για αρκετά λεπτά στα 17 γκολ και στο 48' η ΑΕΚ έχασε πέναλτι με τον Τζηρά και δεν μπόρεσε να φτάσει στο γκολ. Οι Θεσσαλονικείς έμειναν και με λιγότερους παίκτες λόγω δύο δίλεπτων αποβολών, ωστόσο διατήρησαν το +2.

Στο 54ο λεπτό η ΑΕΚ μείωσε τελικά στο γκολ με τον Τζήρα, ωστόσο ο Ελευθεριάδης αντέδρασε και ανέβασε ξανά τη διαφορά. Η Πυλαία μέχρι και το τέλος ανταποκρινόταν στην πίεση της ΑΕΚ και απαντούσε στα γκολ της. Η Ένωση μέχρι το φινάλε μείωσε στο γκολ, αλλά η Πυλαία πήρε τη νίκη με 21-20.

Δείτε το μυθικό γκολ της Πυλαίας που έγραψε το 21-18 και ουσιαστικά χάρισε το τρόπαιο.

Δείτε το βίντεο με τους τρελούς πανηγυρισμούς!