Ήττα ΠΑΟΚ με ανατροπή μέσα στην Τούμπα: Πέρασε με 1-2 ο Ολυμπιακός

Μαθηματικά πρωταθλητής στέφθηκε ο Ολυμπιακός στην Τούμπα. Οι «ερυθρόλευκοι» νίκησαν 2-1 τον ΠΑΟΚ και τέσσερις αγωνιστικές πριν το τέλος των πλέι-οφ αύξησαν τη διαφορά τους από τον Δικέφαλο του Βορρά στους 16 βαθμούς, εξασφαλίζοντας έτσι τον 47ο τίτλο της ιστορίας του.

Την ίδια στιγμή ο Δικέφαλος παρέμεινε μακριά από την νίκη για όγδοο συνεχόμενο επίσημο ματς (τέταρτο πρωταθλήματος) και με 60 πόντους, βρίσκεται στο +6 από την τρίτη θέση, τέσσερις στροφές πριν το φινάλε.

O δικέφαλος αν και πήγε προηγούμενςο με 1-0 στα αποδυτήρια για το ημίχρονο, χάρη στο γκολ του Μουργκ στο 10ο λεπτό, είδε τους ερυθρόλευκους να παίρνουν τη νίκη με γκολ από τους Ρόνι Λόπες και Ρέαμπτσιουκ στο 51΄ και στο 62΄.

ΣΥΝΘΕΣΕΙΣ:

ΠΑΟΚ (Ρ. Λουτσέσκου): Πασχαλάκης, Λύρατζης, Ίνγκασον, Κρέσπο (46' Μιχάι), Σίντκλεϊ, Τσιγγάρας (60' Σβαμπ), Κούρτιτς, Μουργκ, Σοάρες (60' Α.Ζίβκοβιτς), Μιτρίτσα (75' Ολιβέιρα), Τσόλακ (63' Άκπομ).

Ολυμπιακός (Π. Μαρτίνς): Βατσλίκ, Λαλά, Σωκράτης, Μπα (64' Παπαδόπουλος), Ρεαμπτσούκ, Εμβιλά, Μπουχαλάκης (46' Α.Καμαρά), Μάντι Καμαρά, Μασούρας (46' Ροντρίγκες), Λόπες (78' Βρουσάι), Τικίνιο (46' Ελ Αραμπί).

Αναλυτικά η βαθμολογία των πλέι-οφ της Super League μετά την συμπλήρωση 6 αγωνιστικών έχει ως εξής:

1. Ολυμπιακός 32 76 56-21
2. ΠΑΟΚ 32 60 55-30
3. Παναθηναϊκός 32 54 46-23
4. Άρης 32 53 32-25
5, ΑΕΚ 32 52 49-36
6. ΠΑΣ Γιάννινα 32 43 33-32

Θεσσαλονίκη: Φυλάκιση για ρατσιστική δήλωση - «Θα θάψουμε τους Πακιστανούς»