Ήταν κανονικός… ΠΑΟΚ στο Καραϊσκάκης: Στο 1-1 με Ολυμπιακό, μπορούσε και νίκη

Καλή εμφάνιση ειδικά στο πρώτο ημίχρονο για τον «Δικέφαλο του Βορρά»

Ο ΠΑΟΚ προηγήθηκε γρήγορα με τον Σοάρες, αλλά ο Ολυμπιακός ισοφάρισε πριν το ημίχρονο με τον Καρβάλιο και έβαλε... συγκάτοικο του Δικεφάλου στη 2η θέση τον Παναθηναϊκό στη βραδιά φιέστας (1-1).

Χωρίς νικητή ολοκληρώθηκε το ντέρμπι της 9ης αγωνιστικής των πλέι-οφ της Super League στο Καραϊσκάκη, αφού Ολυμπιακός και ΠΑΟΚ έμειναν στο 1-1. Το συγκεκριμένο αποτέλεσμα είναι αδιάφορο για τους ήδη πρωταθλητές «ερυθρόλευκους», ωστόσο είναι εξαιρετικά σημαντικό για τον Δικέφαλο του Βορρά, αφού όπως εξελίχθηκε η σεζόν, το χρειαζόταν για να μην πέσει στην 3η θέση της βαθμολογίας. Πλέον, η ομάδα του Ραζβάν Λουτσέσκου ισοβαθμεί στους 61 με τον Παναθηναϊκό και τον φιλοξενεί την τελευταία αγωνιστική σε ένα ματς που θα κρίνει και την τελική κατάταξη. Οι φιλοξενούμενοι ήταν αυτοί που άνοιξαν το σκορ στο 2ο λεπτό με τον Σοάρες και οι γηπεδούχοι ισοφάρισαν στο 41' με τον Καρβάλιο. Έντονες διαμαρτυρίες του ΠΑΟΚ για ανατροπή του Μιτρίτσα από τον Κανέ στο 17' με τον διαιτητή Ευαγγέλου να δείχνει «παίζετε».

Όσον αφορά στην εικόνα και την εξέλιξη του αγώνα, ο ρυθμός ήταν πολύ καλός στο πρώτο ημίχρονο, με τον ΠΑΟΚ να αιφνιδιάζει τον Ολυμπιακό και να προηγείται στην πρώτη φάση του αγώνα στο 2ο λεπτό. Ο Ζίβκοβιτς ήταν αυτός που έκανε τη σέντρα από δεξιά, με τον Σοάρες να προλαβαίνει την κακή έξοδο του Τζολάκη και να σκοράρει με κεφαλιά για το 0-1. Μετά το γκολ του ΠΑΟΚ, ο Ολυμπιακός πίεσε και πήρε την κατοχή της μπάλας, είχε καλή και γρήγορη κυκλοφορία και έφτιαξε φάσεις, την ώρα που ο ΠΑΟΚ δυσκολευόταν να βγάλει σωστά τη μπάλα από την περιοχή του και να αναπτυχθεί σωστά.

Για πολλή ώρα, η κατοχή μπάλας ήταν σταθερά πάνω από το 60% για τους Πειραιώτες που έβγαιναν μεθοδικά στην επίθεση με το σύνηθες πλάνο της εποχής Μαρτίνς. Ο Πασχαλάκης έσωσε την πολύ καλή σέντρα του Γκάρι στο 5' αλλά και το φάουλ του Κούντε στο 10. Για τον ΠΑΟΚ, ο Σβαμπ απείλησε στο 16' όμως ο Τζουλάκης απέκρουσε, ενώ το σουτ του Ζίβκοβιτς στην κόντρα στο 18', πέρασε άουτ. Η μεγαλύτερη ευκαιρία των «ερυθρόλευκων» μέχρι αυτό το σημείο ήρθε στο 25', όμως η κεφαλιά του Ροντρίγκες από καλή θέση μετά από σέντρα του Ανδρούτσου πέρασε ελάχιστα άουτ. Τελικά, το γκολ της ισοφάρισης ήρθε μετά από ένα τέταρτο που το ματς είχε ισορροπήσει κάπως. Στο 41', μετά από γέμισμα του Τζολάκη η μπάλα έφτασε δεξιά στον Ανδρούτσο, αυτός έκανε σωστό γύρισμα για τον Καρβάλιο και ο Πορτογάλος με πολύ ωραίο συρτό πλασέ στην κίνηση, νίκησε τον Πασχαλάκη για το 1-1. Το πρώτο μέρος ολοκληρώθηκε με μεγάλη ευκαιρία του ΠΑΟΚ στο 45', όμως η κεφαλιά του Σβαμπ μετά από σέντρα του Ζίβκοβιτς πέρασε άουτ.

Πιο αργό ήταν το τέμπο στο δεύτερο ημίχρονο και για τις δύο ομάδες, με πρώτη φάση μια κεφαλιά του Παπασταθόπουλου, άουτ, στο 59ο λεπτό. Στο 65' ο ΠΑΟΚ χάνει σημαντική ευκαιρία όταν ο Τζολάκης απέκρουσε το σουτ του Μιτρίτσα, ενώ άστοχη ήταν και η κεφαλιά του Παπασταθόπουλου στο 73'. Δύο ακόμη τελικές για τον ΠΑΟΚ ακολούθησαν στο 73' και το 76', όμως Άκπομ και Κούρτιτς αστόχησαν. Ο δεύτερος σούταρε άουτ και στο 80' ενώ οι επόμενες τρεις και τελευταίες φάσεις ήταν για τους «ερυθρόλευκους», επίσης άστοχες. Ο Ελ Αραμπί οριακά δεν πρόλαβε να σπρώξει τη μπάλα στα δίχτυα στο 86' μετά από γύρισμα του Λόπες, αυτός σούταρε στο 91' αλλά είδε τον Πασχαλάκη να μπλοκάρει και τέλος, άστοχη ήταν και η κεφαλιά του Ελ Αραμπί στο 92'. Τίποτα δεν άλλαξε ως το τελικό σφύριγμα, με τις δύο ομάδες να δείχνουν μάλλον ικανοποιημένες με το αποτέλεσμα, το οποίο έμεινε και ως το φινάλε, με τον ΠΑΟΚ να διατηρείται δεύτερος αλλά στην ισοβαθμία πλέον με τον Παναθηναϊκό.

Οι συνθέσεις των ομάδων:

Ολυμπιακός (Πέδρο Μαρτίνς): Τζολάκης, Ανδρούτσος, Μπαγκαλιάνης (46' Μανωλάς), Παπασταθόπουλος, Ρέαμπτσιουκ, Κανέ, Κούντε (71' Εμβιλά), Ροντρίγκες (84' Βαλμπουενά), Καρβάλιο, Φαντιγκά (58' Λόπες), Τικίνιο (71' Ελ Αραμπί).

ΠΑΟΚ (Ραζβάν Λουτσέσκου): Πασχαλάκης, Σάστρε (87' Τέιλορ), Κρέσπο, Ίνγκασον, Τσαούσης, Κούρτιτς, Σβαμπ, Σοάρες (71' Ελ Καντουρί), Μιτρίτσα (76' Μπίσεσβαρ), Ζίβκοβιτς, Τσόλακ (71' Άκπομ).

Διαιτητής: Άγγελος Ευαγγέλου (Αθηνών)

Βοηθοί: Μιχαήλ Παπαδάκης (Ηρακλείου), Αντώνιος Σινιοράκης (Χανίων)

Τέταρτος: Κωνσταντίνος Περράκης (Αθηνών)

VAR: Αλιγιάρ Αγκάγιεφ (Αζερμπαϊτζάν)

AVAR: Ηλίας Κωνσταντίνου (Πρέβεζας/Λευκάδας)