Πάλεψε ο Άρης: Μπορούσε την πρόκριση με Μακάμπι - Έμεινε στο 2-1

Πολλές χαμένες ευκαιρίες για τους κίτρινους που δέχθηκαν γκολ από λάθος στην άμυνα

Πάλεψε με ψυχή, άγγιξε την υπέρβαση (2-1), αλλά είπε αντίο στην Ευρώπη με ψηλά το κεφάλι, γνωρίζοντας τον αποκλεισμό από την Μακάμπι Τελ Αβίβ, η οποία είναι αυτή που πέρασε στα πλέι οφ του Europa Conference League.

Ο Άρης αν και ήταν σήμερα καθολικά ανώτερος των Ισραηλινών, πλήρωσε ένα τραγικό λάθος του Μπράμπετς, κόντρα στην ροή του αγώνα και παρά την νίκη του, έμεινε εκτός από την Ευρωπαϊκή συνέχεια.

Ο Άρης που πλήρωσε το κακό πρόσωπο στο πρώτο ματς, αλλά και την μοναδική ευκαιρία που έχασε ο Καμάτσο από το ένα μέτρο μέσα στο Ισραήλ…

Εκπληκτική ατμόσφαιρα από τους χιλιάδες φιλάθλους του Άρη που είδαν για τριτη σεζόν, την ιστορία να επαναλαμβάνεται με αρνητικό τρόπο, μια και η ομάδα δεν ανέτρεψε το σκορ του πρώτου αγώνα, όπως με Μόλντε και Αστάνα.

ΜΕ ΠΑΛΜΑ – ΟΝΤΟΥΜΠΑΓΙΟ Η ΕΝΔΕΚΑΔΑ ΚΑΙ… ΡΟΝΤΕΟ

Με δυο αλλαγές ξεκίνησε το παιχνίδι ο Χερμάν Μπούργος ρίχνοντας στη μάχη τους Πάλμα και Οντουμπάγιο. Ο Αργεντίνος προπονητής ξεκίνησε με 4-2-3-1 και τους: Κουέστα, Οντουμπάγιο, Πίρσμαν, Φαμπιάνο, Μπράμπετς, Ντουκουρέ, Νταμπό, Μαντσίνι, Ιτούρμπε, Πάλμα και Γκρέι.

Το παιχνίδι έμοιαζε ροντέο στα πρώτα λεπτά με τον Άρη να ανεβάζει πολύ τις γραμμές του με σκοπό να στριμώξει τη Μακάμπι, αλλά να του λείπει η ηρεμία, με αποτέλεσμα να βρεθεί ανοιχτός στα μετ’ όπισθεν. ‘Ηταν φανερή η νευρικότητα των κιτρινόμαυρων στα πρώτα λεπτά, με την φοβερή κερκίδα να δίνει συνεχώς το σύνθημα και ρυθμό…

ΔΟΚΑΡΙ Ο ΠΑΛΜΑ KAI ΠΟΛΙΟΡΚΙΑ!

Στο 25′ χάθηκε τεράστια ευκαιρία για τον Άρη να κάνει το 1-0. Ο Πάλμα με φοβερό φάουλ έστειλε την μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι της Μακάμπι, για να ακολουθήσει ένας επιθετικό μονόλογος των κιτρινόμαυρων που πολιόρκησε την άμυνα των Ισραηλινών. Η Μακάμπι επιστράτευσε το σκληρό παιχνίδι και τα φάουλ για να σταματήσει τον Άρη. Χαρακτηριστικό στατιστικό ότι με το κλείσιμο του πρώτου μέρους μέρους η Μακάμπι έκανε σχεδόν τα πενταπλάσια φάουλ (4-15) σε σχέση με τον Άρη! Ξεκάθαρα καλύτεροι στα πρώτα… 46′ λεπτά οι κιτρινόμαυροι, με το 0-0 να τους αδικεί. 6(4)-2(1) οι τελικές (στον στόχο) για Άρη και Μακάμπι, αντίστοιχα.

ΠΕΝΑΛΤΙ, ΚΟΚΚΙΝΗ ΚΑΙ ΓΚΡΕΪ 1-0!

Το ίδιο σκηνικό στο β΄ μέρος. Ο Άρης μπήκε δυνατά και πίεσε για να βρει τον δρόμο προς τα δίχτυα, με την Μακάμπι να προσπαθεί να “σκοτώσει” τον ρυθμό του αγώνα. Στο 55΄το παιχνίδι πήρε φωτιά! Ο Ιτούρμπε “γκρεμίστηκε” μέσα στην περιοχή, πεντακάθαρο πέναλτι, το οποίο όμως χρειάστηκε η παρέμβαση του επόπτη για να δοθεί! Ακολούθησε σύρραξη και διαμαρτυρίες από τους Ισραηλινούς. Ο Σκωτσέζος ρέφερι έδειξε στην ίδια φάση αρχικά κόκκινη στον Μπίτον, αλλά ο βοηθός του του είπε να την δώσει στον Γκλάζερ και έτσι άλλαξε απόφαση. Το παιχνίδι διακόπηκε για πέντε και στο 60′ ο Γκρέι “βομβάρδισε” τα δίχτυα κάνοντας το 1-0!

ΑΛΛΑΓΕΣ ΣΤΗ “ΣΚΑΚΙΕΡΑ”

Ο Ίβιτς άλλαξε στο 67′ τους δύο επιθετικούς του περνώντας στο παιχνίδι τον Ζάχαβι και τον Γκολάσα, με τον Άρη να έχει το αριθμητικό πλεονέκτημα. Την ίδια ώρα, ο Μπούργος έριξε στη “μάχη” Καμάτσο αντί Νταμπό και Μανού Γκαρθία αντί Ιτούρμπε, με τον Ισπανό να παίζει δίπλα στον Ντουκουρέ.

TΡΑΓΙΚΟ ΛΑΘΟΣ ΜΠΡΑΜΠΕΤΣ (1-1)

Κόντρα στην ροή του αγώνα η Μακάμπι κατάφερε να εκμεταλλευτεί ένα τραγικό λάθος του Μπράμπετς και να ισοφαρίσει στο 74′. Ο Μπράμπετς έδιωξε πολύ άσχημα, ο Ζάχαβι πήρε την ασίστ από τον Κανιχόφσκι, βρέθηκε τετ α τετ με τον Κουέστα και έκανε το 1-1. Το γκολ ήρθε στο χειρότερο σημείο, με τον Άρη να χάνει το ψυχολογικό αποτέλεσμα, ενώ έμοιασε θέμα χρόνου το δεύτερο γκολ.

ΚΟΝΤΡΑΣΤ ΜΕ ΓΚΡΕΪ ΚΑΙ ΝΤΟΥΚΟΥΡΕ 2-1

Στο 80′ τεράστια ευκαιρία για τον Άρη με τον Γκρέι να βγαίνει τετ α τετ με τον τερματοφύλακα της Μακάμπι και αυτός να τον νικάει. Όμως ένα λεπτό αργότερα εξιλεώθηκε. Στο 81′ ο Γκρέι βρήκε ωραία μέσα στην περιοχή τον Ντουκουρέ με φοβερό τακουνάκι και αυτός με σουτ έκανε το 2-1. Η “φωτιά” στο Βικελίδης… αναζωπυρώθηκε.

ΕΣΠΑΣΑΝ ΚΑΡΔΙΕΣ

Έσπασαν καρδιές στα τελευταία λεπτά. Τεράστια ευκαιρία στο 85′ με τον Πάλμα για να στείλει το ματς στην παράταση. Έπιασε δυνατό σουτ αλλά η μπάλα πέρασε άουτ. Τρία λεπτά αργότερα, κεφαλιά του Γκρέι από κοντά, με τον πορτιέρο της Μακάμπι να μπλοκάρει.

Πηγή: pressaris