Με το δεξί ο ΠΑΟΚ: 1-0 τον Παναιτωλικό με σκόρερ τον Τόμας

Νίκη χωρίς να απειληθεί ο δικέφαλος στην 1η αγωνιστική της φετινής Super League

Κάθε άλλο παρά εκπλήξεις έκρυβε η πρεμιέρα του πρωταθλήματος για τον ΠΑΟΚ απέναντι στον Παναιτωλικό καθώς ο Ραζβάν Λουτσέσκου φρόντισε να αποτυπώσει στο γήπεδο της Τούμπας ό,τι ακριβώς δοκίμασε στις προπονήσεις των προηγούμενων ημερών, κινούμενος με παιδιά των ακαδημιών στην άμυνά του και συγκεκριμένα τους Τσαούση, Λύρατζη καθώς και τον Κουλιεράκη ως παρτενέρ του Ίνγκασον ενώ στην κορυφή της επίθεσης επιστράτευσε τον Μπράντον Τόμας.

Ο Ισπανός αποτελεί και το σημείο αναφοράς για τους Θεσσαλονικείς στο α΄ημίχρονο καθώς άνοιξε το σκορ στο 7ο λεπτό της αναμέτρησης ενώ φρόντισε να κάνει διαρκώς αίσθηση στα καρέ των φιλοξενούμενων, απειλώντας και στο 30' με κεφαλιά, αναγκάζοντας τον Ανέστη σε ενστικτώδη επέμβαση.

Επί της ουσίας, ο ΠΑΟΚ μετουσίωσε την ορμή που είχε στο πρώτο διάστημα του 45λεπτου σε γκολ, έχοντας σε εξαιρετικό βράδυ τη δεξιά πτέρυγα και τους Λύρατζη - Νάρεϊ, με τον Τονγκολέζο να πιστώνεται και την ασίστ του τέρματος μετά από εξαιρετική συνεργασία με τον Έλληνα οπισθοφύλακα, πατώντας περιοχή για να κάνει την παράλληλη πάσα προς τον Μπράντον Τόμας που με προβολή πέτυχε το πρώτο γκολ του ΠΑΟΚ στο πρωτάθλημα. Γκολ - επιτομή της συνεργασίας για τους Θεσσαλονικείς, εκδηλώνοντας επίθεση με 9 πάσες σε 19 δευτερόλεπτα!

Ο τρόπος με τον οποίον κινούνταν ο Νάρεϊ στο γήπεδο και οι συνδυασμοί που έβγαζε ο ΠΑΟΚ από την πλευρά του, θορύβησαν τον Γιάννη Αναστασίου που κινήθηκε με μεγαλύτερη συνέπεια στα μετόπισθεν, απέφυγε να πάρει ρίσκα στο παιχνίδι του και επί της ουσίας έδωσε μπάλα και γήπεδο στον ΠΑΟΚ, θέλοντας να ψάξει με μεγαλύτερη ηρεμία τις στιγμές του στο ματς. Κόντρα στις εφτά τελικές (σ.σ. έξι στον στόχο) του Δικεφάλου, ο Παναιτωλικός ολοκλήρωσε το α΄μέρος με μόλις τρεις και μία στον στόχο, σε ένα ήσυχο -σε γενικές γραμμές- βράδυ για τον Κοτάρσκι.

Το β΄ημίχρονο ξεκίνησε με τον ΠΑΟΚ να έχει σταθερά τον πρώτο λόγο μέσα στο γήπεδο, ωστόσο, οι Αγρινιώτες έδειξαν διάθεση να απειλήσουν, είχαν κλεψίματα της μπάλας που δεν εκμεταλλεύτηκαν όμως αποτελεσματικά στην κόντρα επίθεση, με το ενδιαφέρον να μετατοπίζεται στην σκακιέρα των δύο προπονητών. Ο μεν Λουτσέσκου έψαχνε ένα δεύτερο γκολ για να «κλειδώσει» το ματς και ο δε Αναστασίου μία τονωτική ένεση μεσοεπιθετικά καθώς ο ρυθμός του παιχνιδιού και η εικόνα δεν βοηθούσε καμία από τις δύο ομάδες.

Όπως και έγινε, με τους δύο προπονητές να κλείνουν στο 80΄τις αλλαγές τους. Κόντρα στο χαμηλό τέμπο του παιχνιδιού στο μεγαλύτερο διάστημα του β΄μέρους, ΠΑΟΚ και Παναιτωλικός «ξύπνησα» στο φινάλε, με τους μεν γηπεδούχους να χάνουν ανεπανάληπτη ευκαιρία με τον Αουγκούστο και τους γηπεδούχους να απαντούν στην κόντρα επίθεση με τον Σενγκέλια. Το 1-0 παρέμεινε μέχρι το φινάλε, σφραγίζοντας τις προσπάθειες των δύο ομάδων, σε ένα ματς που ο Δικέφαλος άξιζε κάτι παραπάνω επιθετικά!

Αναμφίβολα κρατά το αποτέλεσμα καθώς είναι σαφές πως σε αυτήν την φάση θέλει χρόνο για να φανεί περισσότερο πειστικός αλλά όσο κερδίζει, θα πατά καλύτερα στα πόδια του. Από την άλλη, ο Παναιτωλικός δείχνει και φέτος πως δεν θα χαριστεί εύκολα...

ΣΥΝΘΕΣΕΙΣ:

ΠΑΟΚ (Ρ. Λουτσέσκου): Κοτάρσκι, Λύρατζης (Σάστρε), Ίνγκασον, Κουλιεράκης, Τσαούσης, Κούρτιτς, Ντάντας (71' Φ. Σοάρες), Αουγκούστο, Νάρεϊ (80' Κωνσταντέλιας), Μπίσεσβαρ (65' Ελ Καντουρί), Μπράντον (71' Ολιβέιρα).

Παναιτωλικός (Γ. Αναστασίου): Ανέστης, Αποστολάκης, Χουχούμης, Μλάντεν (80' Βαρόνε), Λάρσον, Κορνέλιους, Φλόρες, Ντουάρτε (80' Ξενιτίδης), Ντίας (71' Σενγκέλια), Χατζηθεοδωρίδης (58' Νταγκό), Καρέλης (80' Πέδρο).