Άρης - ΠΑΟΚ: Μοιρασιά (0-0) στο ντέρμπι της Θεσσαλονίκης - Έχασαν πέναλτι οι κίτρινοι

Μπλόκαρε το πέναλτι του Γκρέι ο Κοτάρσκι - Σύρραξη στο τέλος της αναμέτρησης

Στο 0-0 έμειναν σε ένα παιχνίδι γεμάτο ένταση Άρης και ΠΑΟΚ, με τους κίτρινους να χάνουν πέναλτι με τον Γκρέι και τον Κοτάρσκι να δηλώνει παρών όποτε χρειάστηκε. Στη λήξη της αναμέτρησης υπήρξε σύρραξη μεταξύ των παιχτών των δύο ομάδων που ολοκλήρωσαν την αναμέτρηση με 10 παίχτες μετά την αποβολή Νταμπό και Ελ Καντουρί.

Το πρώτο ημίχρονο είχε ένταση, πάθος, δυνατές μονομαχίες, όχι όμως και γκολ. Στις λιγοστές φάσεις του πρώτου μέρους, ο Άρης απείλησε στο 35' με το μακρινό σουτ του Μαντσίνι, που έδιωξε σε κόρνερ ο Κοτάρσκι και με το σουτ του Ντουκουρέ  ένα λεπτό αργότερα, που κατέληξε άουτ.

Η καλύτερη φάση των φιλοξενούμενων στο πρώτο μέρος ήταν στο 27' η γυριστή κεφαλιά του Ντόουγκλας, μετά από εκτέλεση κόρνερ, που όμως δεν βρήκε στόχο.

Στο β΄ ημίχρονο ο ΠΑΟΚ έχασε μεγάλη ευκαιρία για να σκοράρει στο 49' ,όταν ο Μπράντον Τόμας έκανε την προβολή από τη μικρή περιοχή, βλέποντας τον Κουέστα να διώχνει σωτήρια σε κόρνερ.

Δύο λεπτά αργότερα οι γηπεδούχοι κέρδισαν πέναλτι σε ανατροπή μέσα στην περιοχή του Εμπακατά από τον Κουλιεράκη. Πάντως ο Κοτάρσκι νίκησε κατά κράτος τον Γκρέι, που ανέλαβε την εκτέλεση, καθώς έπεσε σωστά και μπλόκαρε την μπάλα, κρατώντας ανέπαφη την εστία του.

Μάλιστα ο γκολκίπερ του ΠΑΟΚ είχε νέα μεγάλη επέμβαση στο 54΄, διώχνοντας την μπάλα με τα ακροδάχτυλα, μετά το φαλτσαριστό σουτ του Μαντσίνι από τα όρια της περιοχής.

Η βροχή και οι πολλές αλλαγές χάλασαν το ρυθμό του αγώνα, με το 0-0 να μένει μέχρι τέλους.

Σύρραξη στις καθυστερήσεις, με τον Λουίς Γκοντίνιο να αποβάλει τους Νταμπό και Ελ Καντουρί.

Άρης-ΠΑΟΚ 0-0

Άρης (Απόστολος Τερζής): Κουέστα – Εμπακατά, Φαμπιάνο, Μπράμπετς, Μαζικού – Ντουκουρέ, Ντιόπ (46' Νταμπό), Μαντσίνι (80' Ζερβινιό), Ματέο Γκαρσία (80' Καμάτσο), Μανου Γκαρσία (69' Ιτούρμπε), Γκρέι (64' Πάλμα)

ΠΑΟΚ (Ραζβάν Λουτσέσκου): Κοτάρσκι, Λύρατζης, Ίνγκασον, Κουλιεράκης, Τσαούσης (59' Βιεϊρίνια), Ντάντας (59' Μπίσεσβαρ), Κούρτιτς, Αουγκούστο, Νάρεϊ, Ζίβκοβιτς (74' Ελ Καντουρί), Μπράντον Τόμας (63' Ολιβέιρα)