Τεράστια νίκη ΠΑΟΚ μέσα στο Καραϊσκάκης - Νίκησε 1-2 τον Ολυμπιακό

paok

Αυτή ήταν η πρώτη εκτός έδρας νίκη για τον ΠΑΟΚ στο φετινό πρωτάθλημα

Ο ΠΑΟΚ επιβλήθηκε με 2-1 του Ολυμπιακού στον Πειραιά στο ντέρμπι της 8ης αγωνιστικής της Superleague. Αυτή ήταν η πρώτη εκτός έδρας νίκη του ΠΑΟΚ στο φετινό πρωτάθλημα.

Η ομάδα του Λουτσέσκου έφτασε τους 15 βαθμούς. Οι Πειραιώτες έμειναν στους 14, δέκα λιγότερους από τον πρωτοπόρο Παναθηναϊκό.

Ο ΠΑΟΚ απείλησε μόλις στο πρώτο λεπτό αλλά το σουτ του Ελ Καντουρί κόντραρε και κατέληξε κόρνερ. Οι φιλοξενούμενοι άνοιξαν το σκορ στο 8ο λεπτό με αυτογκόλ του Παπασταθόπουλου μετά από εκτέλεση κόρνερ του Τσαούση.

Στο 15′ ο Γκάρι Ροντρίγκεζ έκανε το σουτ αλλά ήταν πολύ άστοχο. Οι Πειραιώτες απείλησαν ξανά με τον ίδιο παίκτη στο 23ο λεπτό και είχαν νέα καλή στιγμή στο 34′ με τον Χουάνγκ.

Η ομάδα του Μίτσελ ισοφάρισε στο 37′ με τρομερή κεφαλιά του Χάμες Ροντρίγκες. Αυτό ήταν το πρώτο γκολ του Κολομβιανού με τη φανέλα των Πειραιωτών. Πριν το τέλος του πρώτου ημιχρόνου, ο Ολυμπιακός είχε δύο ακόμη καλές στιγμές.

Στο 52’ ο Χουάνγκ ευνοήθηκε από ένα διώξιμο του Κοτάρσκι αλλά το σουτ του ήταν εξαιρετικά άστοχο. Στο 56ο λεπτό η ομάδα της Θεσσαλονίκης βρήκε δεύτερο γκολ. Ο Λύρατζης πλαγιοκόπησε, έβγαλε ωραία μπαλιά στον Νάρεϊ και ο τελευταίος δεν δυσκολεύθηκε να νικήσει τον Τζολάκη.

Στο 58’ ο Γκάρι βρέθηκε απέναντι από τον Κοτάρσκι, τον πέρασε αλλά το πλασέ του ήταν άστοχο. Στο 61ο λεπτό ο Τρεϊμάνις έδωσε πέναλτι υπέρ του ΠΑΟΚ σε μαρκάρισμα του Μπα πάνω στον Ολιβέιρα, απόφαση που πήρε πίσω μέσω του VAR.

Στο 74’ ο Παπασταθόπουλος πήρε την κεφαλιά μετά από εκτέλεση κόρνερ του Βαλμπουενά αλλά ήταν άστοχη. Τέσσερα λεπτά αργότερα, ο Μπακαμπού απείλησε με το κεφάλι μετά από μπαλιά του Χουάνγκ αλλά και πάλι δεν βρήκε στόχο. Ο ΠΑΟΚ βρήκε χώρους αφού οι Πειραιώτες κυνηγούσαν το γκολ της ισοφάρισης.

Στο 82’ ο Ολιβέιρα βγήκε μπροστά με καλές προϋποθέσεις αλλά η προσπάθειά του ήταν εξαιρετικά άστοχη. Λίγες στιγμές αργότερα, ο Βρουσάι σούταρε με τη μία μετά από μπαλιά του Βαλμπουενά αλλά ο Κοτάρσκι ήταν σε ετοιμότητα. Στο 88’ ο Ολυμπιακός έφτασε κοντά στο 2-2 με τον Ελ Αραμπί αλλά ο Μαροκινός δεν ολοκλήρωσε την προσπάθειά του.

Πηγή: kathimerini.gr