Άρης: Κλειδώνει θέση στα πλέι οφ - Καθάρισε (0-3) τον ΟΦΗ στην Κρήτη (VIDEO)

Εύκολη επικράτηση για τον Άρη

Με πρωτοστάτες τους Ρουπ και Νταρίντα που πραγματοποίησαν εξαιρετική εμφάνιση και αμφότεροι πέτυχαν από ένα γκολ, ο Άρης έφυγε με το “τρίποντο” από το Ηράκλειο απέναντι στον ΟΦΗ, κερδίζοντάς τον με 0-3 για την 23η αγωνιστική της Superleague, με τον Ιτούρμπε να βάζει το…κερασάκι στην τούρτα στο 90.

Οι κιτρινόμαυροι ήταν ανώτεροι σε όλη τη διάρκεια του πρώτου ημιχρόνου, πέτυχαν δύο τέρματα στο 10′, το 31′ ενώ στο δεύτερο έκαναν περισσότερο διαχείριση. Παρόλα αυτά δεν άφησαν την ευκαιρία για ένα τρίτο τέρμα ανεκμετάλλευτη, με τον Ιτούρμπε να βάζει τη δική του υπογραφή στο 90.

ΜΕ 4-3-3 ΚΑΙ ΒΑΣΙΚΟ ΤΟΝ ΡΟΥΠ

Με μια… αναμενόμενη έκπληξη επέλεξε να ξεκινήσει το παιχνίδι ο Τόλης Τερζής, καθώς για πρώτη φορά έδωσε φανέλα βασικού στον Ρουπ. Αναλυτικότερα, ο Κουέστα ήταν κάτω απο τα δοκάρια, με τετράδα μπροστά του στην άμυνα τους Οντουμπάτζιο, Ενκουλού, Μπράμπετς, Πίρσμαν. Μπροστά τους οι Ετέμπο, Νταρίντα, Ρουπ και τριάδα στην επιθετική γραμμή του Άρη οι Πάλμα, Ματέο Γκαρσία και Καμαρά.

ΠΡΟΕΙΔΟΠΟΙΗΣΕ Ο ΚΑΜΑΡΑ, ΣΚΟΡΑΡΕ Ο ΡΟΥΠ

Ο ΟΦΗ ήταν αυτός που είχε την πρώτη καλή στιγμή στο ματς, όταν το σουτ του Λάρσον στο 4ο λεπτό πέρασε δίπλα απο την εστία του Κουέστα. Από εκεί και πέρα οι κιτρινόμαυροι πήραν την πρωτοβουλία και είχαν δύο προειδοποιητικά μηνύματα με τον Καμαρά στο 8ο και 9ο λεπτό. Ο Μαυριτανός σε δύο πανομοιότυπες φάσεις σούταρε με τον τερματοφύλακα του ΟΦΗ να απομακρύνει σε κόρνερ και στις δύο. Και αν στο πρώτο κόρνερ οι αμυντικοί των Κρητικών κατάφεραν να διώξουν δε συνέβη το ίδιο και στο δεύτερο. Ο Ματέο εκτέλεσε, ο Πίρσμαν είχε πρώτη επαφή με την μπάλα και ο Ρουπ που ήταν στο δεύτερο δοκάρι έστειλε με προβολή τη μπάλα στα δίχτυα δίνοντας προβάδισμα στους κιτρινόμαυρους.

ΣΤΟ ΔΟΚΑΡΙ Η ΒΟΛΙΔΑ ΤΟΥ ΝΤΑΡΙΝΤΑ

Στο 24′ ο Άρης είχε ακόμη μια ευκαιρία με τον Νταρίντα αυτή τη φορά. Ο Πάλμα εκτέλεσε το φάουλ και η μπάλα έφτασε στον Τσέχο, ο οποίος εξαπέλυσε ένα σουτ-βολίδα μέσα απο την μεγάλη περιοχή με τη μπάλα να καταλήγει στη συμβολή των δοκών του Μανδά και να καταλήγει άουτ.

ΡΟΥΠ ΣΕΡΒΙΡΕΙ, ΝΤΑΡΙΝΤΑ ΣΚΟΡΑΡΕΙ

Ότι δεν κατάφερε ο Νταρίντα στο 24′ το πέτυχε λίγα λεπτά αργότερα και συγκεκριμένα στο 31′. Ο Άρης έκανε ωραία επίθεση από τα δεξιά, μετά από κλέψιμο του Ετέμπο, ο Ρουπ άδειασε τον Βούρο και πάσαρε στον Τσέχο μεσοεπιθετικό που έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα του Μανδά για το 0-2.

ΕΠΕΣΕ Ο ΡΥΘΜΟΣ ΤΟΥ ΑΡΗ ΣΤΟ ΔΕΥΤΕΡΟ ΜΕΡΟΣ
Στο δεύτερο ημίχρονο και με τη… δουλειά να έχει γίνει από το πρώτο μέρος ο Άρης ασχολήθηκε κυρίως με τα μεσοαμυντικά του καθήκοντα. Ο ΟΦΗ είχε κάποιες καλές στιγμές χωρίς όμως  οι Κρητικοί να καταφέρουν να απειλήσουν τον Κουέστα.

ΚΑΙ ΠΑΛΙ ΣΤΟΠ ΤΟΥ ΜΑΝΔΑ ΣΕ ΚΑΜΑΡΑ ΚΑΙ ΝΤΑΡΙΝΤΑ

Στο 64ο λεπτό ο Άρης έχασε ακόμη μια ευκαιρία με τον Καμαρά, όταν το σουτ του από πλάγια θέση μετά από ωραία ατομική ενέργεια απέκρουσε για ακόμη μια φορά ο Μανδάς. Ο νεαρός τερματοφύλακας του ΟΦΗ ήταν ο κορυφαίος της ομάδας του, ενώ στο 75 έβγαλε ακόμη μια φάση κρατώντας το 0-2 για την ομάδα του όταν ο Νταρίντα επιχείρησε σουτ με τον Μανδά να αποκρούει εκ νέου.

ΤΟ… ΣΦΡΑΓΙΣΕ Ο ΙΤΟΥΡΜΠΕ

Στο 90 και ακριβώς πριν μπει το παιχνίδι στα… χασομέρια ο Ιτούρμπε πέτυχε και άλλο γκολ. O Παραγουανός έκλεψε τη μπάλα, άφησε πίσω τον Βούρο και εκτέλεσε με το αριστερό νικώντας τον Μανδά για το 0-3.

Οι συνθέσεις:

ΟΦΗ (Νταμπράουσκας): Μανδάς, Βούρος, Γιαννούλης, Θοράρινσον, Λάρσον, Μεγιάδο, Ντιουσέ (Φελίπε 46′, Μοσκέρα 52′), Μπαλογιάννης (Τσιλιανίδης 46′), Μπάκιτς, Τοράλ, Ντίκο

ΑΡΗΣ (Τερζής): Κουέστα, Οντουμπάτζο, Πίρσμαν, Ενκουλού, Μπράμπετς, Ετέμπο, Νταρίντα (79′ Χριστοδουλόπουλος), Πάλμα (59′ Ιτούρμπε), Γκαρσία (79′ Εμπακατά), Ρουπ (59 Ντουκουρέ), Καμαρά (88′ Νταμπό)

Διαιτητής: Καραντώνης

Βοηθοί: Β.Μωυσιάδης, Διαμαντής

Τέταρτος: Τσέτσιλας

VAR: Τσακαλίδης, Κόλλιας