Νίκες για τη Θεσσαλονίκη: «Ζωντανός» για τίτλο ο ΠΑΟΚ – 5ος ο Άρης στα πλέι οφ

paok-aris

Ο ΠΑΟΚ επικράτησε του Βόλου με 0-1 με γκολ του Τόμας - Το "γύρισε" ο Άρης με τον ΠΑΣ Γιάννινα και επικράτησε 3-1 - Η βαθμολογία της Super League

ΒΟΛΟΣ ΝΠΣ - ΠΑΟΚ (0-1)

Το γκολ του Μπράντον Τόμας στο 30ο λεπτό ήταν αυτό που χάρισε στον ΠΑΟΚ τη νίκη με 1-0 επί του Βόλου στο Πανθεσσαλικό Στάδιο, σε ματς για την 26η αγωνιστική του πρωταθλήματος της Super League. Η ομάδα του Ραζβάν Λουτσέσκου πιστοποίησε την εξαιρετική κατάσταση στην οποία βρίσκεται, ελαχιστοποιώντας τους κινδύνους μπροστά στην εστία του Ντόμινικ Κοτάρσκι και χάνοντας ευκαιρίες, κυρίως στο πρώτο 45λεπτο, για περισσότερα γκολ.

Οι φιλοξενούμενοι πήραν εξ αρχής τα ηνία του αγώνα. Ο Ροντρίγκο Εσκοβάλ πρόλαβε την ύστατη ώρα τον Ράφα Σοάρες (3΄), ο Κάλεντ Νάρεϊ απέτυχε σε δύο (10΄, 16΄) ευνοϊκές περιπτώσεις, με τον Γιάννη Κωνσταντέλια (24΄, 25΄) να έχει τις δικές του στιγμές. Εν τέλει, το γκολ ήρθε για τον ΠΑΟΚ στο ημίωρο. Αντρίγια Ζίβκοβιτς, Ντάγκλας Αουγκούστο και Νάρεϊ συνδυάστηκαν, με τον Εσκοβάλ να αποτυγχάνει να διώξει και τον Τόμας να πετυχαίνει το 0-1.

Οι Θεσσαλοί περιορίστηκαν σε παθητικό ρόλο, χωρίς να καταφέρουν να απειλήσουν έστω και στο ελάχιστο την εστία του Κοτάρσκι στο πρώτο μέρος. Σαφώς πιο χαμηλός ο ρυθμός στο δεύτερο ημίχρονο, με τον Βόλο να πλησιάζει στην ισοφάριση στο 66΄, αλλά η ωραία ατομική ενέργεια του Ογκνιέν Οζέγκοβιτς σταμάτησε στον Κωνσταντίνο Κουλιεράκη.

Ήταν κι η μοναδική, ουσιαστικά, φάση μέχρι το τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων, όταν ο Νέλσον Ολιβέιρα πήρε όμορφα την μπάλα, αλλά η τελική προσπάθεια ήταν άστοχη. Οι φιλοξενούμενοι πήραν τους τρεις βαθμούς που τους διατηρούν στη διεκδίκηση του τίτλου, με την ομάδα του Κώστα Μπράτσου να πέφτει στην έκτη, αλλά να ελπίζει βάσιμα σε ένα ευρωπαϊκό εισιτήριο.

Διαιτητής: Δημήτριος Μαλούτας (Ημαθίας)

Κίτρινες: Ντέλετιτς - Σάστρε, Ράφα Σοάρες.

Οι συνθέσεις:

ΒΟΛΟΣ (Κώστας Μπράτσος): Κλέιμαν, Αλχο, Εσκοβάλ, Πίρινεν, Σι, Τσοκάνης (90' Καρτάλης), Λούνα, Ντέλετιτς, Πιρές (87' Κάτσε), Τσιρίνος (81' Τάχατος), Οζέγκοβιτς.

ΠΑΟΚ (Ραζβάν Λουτσέσκου): Κοτάρσκι, Σάστρε, Κάργας, Κουλιεράκης, Ράφα Σοάρες, Σβαμπ (76' Ντάντας), Αουγκούστο, Κωνσταντέλιας (66' Τάισον), Νάρεϊ (75' Ελ Καντουρί), Α. Ζίβκοβιτς, Τόμας (66' Ολιβέιρα).

ΑΡΗΣ - ΠΑΣ ΓΙΑΝΝΙΝΑ (3-1)

Με ανατροπή στο σκορ, ο Άρης επικράτησε με 3-1 του ΠΑΣ Γιάννινα στο «Κλεάνθης Βικελίδης», ολοκληρώνοντας με τον καλύτερο τρόπο τις υποχρεώσεις του στην κανονική διάρκεια του πρωταθλήματος της Super League. Βλάντιμιρ Νταρίντα (26΄), Ματέο Γκαρσία (43΄) και Αμπουμπακάρ Καμαρά (58΄) τα γκολ των γηπεδούχων, που είχαν βρεθεί πίσω στο σκορ από το τέρμα του Αγγελου Λιάσου (7΄).

Οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να «παγώσουν» το «Κλεάνθης Βικελίδης», με τον Λιάσο να ανοίγει το σκορ στο 7΄, στην πρώτη ουσιαστικά επίθεσή τους. Ο ΠΑΣ είχε και την τύχη με το μέρος του, καθώς τρία λεπτά μετά, έπειτα από προσπάθεια του Νταρίντα και επέμβαση του Παναγιώτη Τσιντώτα, η μπάλα βρήκε και στο δοκάρι. Θέλοντας να εκμεταλλευτούν το momentum, οι παίκτες του Θανάση Στάικου πλησίασαν και σε δεύτερο γκολ, αλλά το σουτ του Μορέιρα Μέντες πέρασε δίπλα από το δοκάρι της εστίας του Μάριου Σιαμπάνη.

Οι γηπεδούχοι μετά το 20λεπτο κατάφεραν να... συνέλθουν. Κι αφού η προσπάθεια του Ράφαελ Καμάτσο (20΄) δε βρήκε στόχο, έξι λεπτά αργότερα ήρθε η ισοφάριση, με το σουτ του Νταρίντα από το ύψος του πέναλτι -τρίτο γκολ του Τσέχου μέσου με τη φανέλα του Άρη. Οι «κίτρινοι» πήραν ψυχολογία, δημιούργησαν τις προϋποθέσεις, αλλά ο Τσιντώτας είχε «απάντηση» στο σουτ του Λουίς Πάλμα και την κεφαλιά του Σεϊκ Ντουκουρέ. Ο πρώην τερματοφύλακας της ΑΕΚ, όμως, δεν μπορούσε να κάνει κάτι στο 43΄, με τον Ματέο Γκαρσία να σκοράρει για το 2-1 και την ανατροπή.

Τα πάντα τελείωσαν λίγο πριν τη συμπλήρωση μιας ώρας παιχνιδιού, με τον Ράφαελ Καμάτσο να δίνει την ασίστ στον Καμαρά για το 3-1. Με Πάλμα και Καμάτσο οι γηπεδούχοι σπατάλησαν ευκαιρίες να φτάσουν και σε τέταρτο γκολ, ωστόσο τίποτα δεν άλλαξε ως το φινάλε.

Η ομάδα του Απόστολου Τερζή πήρε ψυχολογία ενόψει της έναρξης των Play Off έχοντας επιστρέψει στην πέμπτη θέση, με τον ΠΑΣ να χρειάζεται απαραίτητα βαθμούς για να μην κινδυνέψει η παραμονή του στην κατηγορία.

Διαιτητής: Κωνσταντίνος Κατοίκος (Αθηνών)

Κίτρινες: Πίρσμαν - Σόρια

ΑΡΗΣ (Απόστολος Τερζής): Σιαμπάνης, Εμπακατά, Φαμπιάνο, Ντουκουρέ (89' Σγούρος), Ματέο Γκαρσία, Μπράμπετς, Νταρίντα, Πάλμα (89' Νταμπό), Πίρσμαν (76' Μαζικού), Καμαρά (89' Γκρέι), Καμάτσο (76' Ιτούρμπε).

ΠΑΣ ΓΙΑΝΝΙΝΑ (Θανάσης Στάικος): Τσιντώντας, Σόρια, Μπιλμπάο, Μορέιρα, Εραμούσπε (75' Μπορταγκαράι), Τζίμας (81' Σταματελόπουλος), Ριένστρα (90' Κύρκος), Ράντου, Μπακαδήμας, Λιάσος, Μπαλάν.