Οι Χιτ έσπασαν την έδρα των Μπακς - Χτύπησε ο Γιάννης Αντετοκούνμπο (VIDEO)

Ήττα για τους Μπακς 117 - 130

Λένε ότι ενός κακού, μύρια... έπονται. Και αυτό ακριβώς αποδείχθηκε στο Game 1 των play-offs μεταξύ του Μιλγουόκι και του Μαϊάμι, με τους Χιτ να επικρατούν τελικά.

Οι Μπακς είδαν τον Γιάννη Αντετοκούνμπο να αποχωρεί από το ματς στην πρώτη περίοδο με πρόβλημα στη μέση ύστερα από ένα άτσαλο, όσο και επικίνδυνο, πέσιμο στο παρκέ. Έκτοτε έχασαν τα πατήματά τους, προσπαθούσαν να βρουν εναλλακτικές λύσεις, αλλά οι Μαϊάμι Χιτ είχαν φροντίσει να πάρουν τα ηνία του αγώνα και να γίνουν «αφεντικά» στο «Fiserv Forum» στη μεγαλύτερη διάρκεια του ματς. Αν και είδαν και εκείνοι με τη σειρά τους τον Τάιλερ Χίρο να τραυματίζεται σοβαρά στο δεξί του χέρι ο οποίος είναι απίθανο να επιστρέψει ξανά στα παρκέ τη φετινή σεζόν.

Ο Τζίμι Μπάτλερ ήταν εκείνος που πήρε την κατάσταση στα χέρια του έχοντας 35 πόντους με 15/26 δίποντα, 0/1 τρίποντο, 5/8 βολές, 11 ασίστ και 5 ριμπάουντ. Βέβαια δεν ήταν και μόνος του καθώς είδε τον Μπαμ Αντεμπάγιο να συμπληρώνει 22 πόντους, 9 ριμπάουντ και 7 ασίστ ενώ ο Κέβιν Λοβ ήταν ο «κρυφός άσος» των Χιτ με 18 πόντους και 8 ριμπάουντ. Συνολικά το Μαϊάμι μέτρησε 15/25 τρίποντα, ενώ οι Μπακς έμειναν σε χαμηλά επίπεδα με μόλις 11/45 σουτ έξω από τα 7.25 μέτρα.

Άλλωστε χωρίς τον Γιάννη η ομάδα του Μιλγουόκι παρουσίασε κακό πρόσωπο στο πρώτο ματς των φετινών play-offs. Ο Μίντλετον είχε 33 πόντους με 12/20 σουτ, 9 ριμπάουντ και 4 ασίστ, ενώ ο Μπόμπι Πόρτις πρόσθεσε 21 πόντους με 9/15 σουτ (σ.σ. 9/10 δίποντα, 0/5 τρίποντα) και 8 ριμπάουντ. Ο Χόλιντεϊ ναι μεν είχε 16 πόντους και 16 ασίστ αλλά ήταν άστοχος με 6/18.

Δείτε τα highlights του αγώνα:

Προβάδισμα από νωρίς το Μαϊάμι

Οι Μπακς δεν ξεκίνησαν καθόλου καλά το ματς και εκτός από αμυντικά προβλήματα είχαν σοβαρά θέματα στην επίθεση, χωρίς φαντασία, χωρίς συνεργασίες και χωρίς συγκεκριμένο πλάνο απέναντι στην άρτια άμυνα των Χιτ.

Ύστερα από έξι λεπτά είχαν πάρει διψήφια διαφορά στο ματς (22-12) η οποία έφτασε και στο +14 (29-15). Ο Στρους με τα τρίποντα και ο Μπάτλερ με τα συνεχόμενα καλάθια ήταν εκείνοι που προβλημάτιζαν έως εκείνο το σημείο την ομάδα του Μπουντενχόλζερ.

Και σαν να μην έφταναν όλα αυτά, ήρθε να προστεθεί και ο τραυματισμός του Γιάννη Αντετοκούνμπο. Ο Έλληνας σούπερ σταρ έπεσε άτσαλα στο παρκέ σε μια προσπάθειά του να σκοράρει με layup, έδειχνε να πονάει ωστόσο συνέχισε κανονικά το παιχνίδι. Όμως όχι για πολύ. Αρχικά κατευθύνθηκε στα αποδυτήρια για να διαπιστώσει το μέγεθος του προβλήματος και όλοι πίστεψαν ότι δεν ήταν κάτι το ανησυχητικό. Και αυτό διότι επέστρεψε ύστερα από λίγα λεπτά στο παρκέ για λογαριασμό των Μπακς.

Βέβαια δεν έμεινε για περισσότερο από ένα λεπτό. Οι πόνοι τον οδήγησαν και πάλι στα αποδυτήρια και η ομάδα του Μιλγουόκι ανακοίνωσε ότι δεν ήταν σε θέση να συνεχίσει στο παιχνίδι. Οπότε το βάρος έπεσε στους υπόλοιπους συμπαίκτες του και δη σε Πόρτις και Μίντλετον οι οποίοι τα πήγαν περίφημα μειώνοντας στον πόντο (43-42) στα μέσα της 2ης περιόδου.

Ο Τζίμι Μπάτλερ πήρε την σκυτάλη στα χέρια του και με συνεχόμενους πόντους επανέφερε την διαφορά στο +10 για λογαριασμό της ομάδας του (58-48) λίγο πριν από το τέλος του ημιχρόνου, το οποίο έκλεισε στο +13 (55-68) και με σχεδόν... 70 πόντους μέσα στην έδρα των Μπακς. Βέβαια τα άσχημα νέα ήρθαν από τον Τάιλερ Χϊρο ο οποίος σε μια προσπάθεια να κλέψει τη μπάλα υπέστη κάταγμα στο δεξί του χέρι. Κάτι που ενδεχομένως να του στοιχίσει το υπόλοιπο της φετινής σεζόν.

Ο «Jimmy Buckets» είχε πραγματοποιήσει φοβερό ημίχρονο με 24 πόντους (11/18 σουτ, 2/3 βολές), 4 ασίστ, 3 κλεψίματα και 2 ριμπάουντ ενώ τον ακολούθησε ο Χίρο με άλλους 12 πόντους και 5/9 εντός παιδιάς. Για τους Μπακς που προσπαθούσαν να συνέλθουν χωρίς τον Αντετοκούνμπο, ο Μίντλετον είχε 14 πόντους στο πρώτο μισό του αγώνα, ενώ ο Πόρτις ήταν ο παίκτης-κλειδί με 15 πόντους και 6 ριμπάουντ.

Από τη στιγμή που το Μαϊάμι είχε επαναφέρει την διαφορά σε διψήφιο νούμερο, το μόνο που έπρεπε να κάνει ήταν να την διατηρήσει. Μάλιστα ισοφάρισε την μεγαλύτερη τιμή της στο +14 (78-64) και αυτό χάρη στον Μπαμ Αντεμπάγιο, ο οποίος είχε κάνει την διαφορά για λογαριασμό των Χιτ. Συγκεκριμένα είχε πάρει μέρος σε... όλα τα καλάθια της ομάδας του έως εκείνο το σημείο έχοντας την αμέριστη συμπαράσταση του Κέβιν Λοβ, ο οποίος αποτελούσε τον παίκτη-κλειδί για τον Έρικ Σποέλστρα.

Και πάλι. Πόρτις, Μίντλετον συνέχισαν να παίζουν για τον Γιάννη και έφεραν και πάλι τους Μπακς σε απόσταση μίας κατοχής (78-75) πέντε λεπτά πριν από το τέλος της 3ης περιόδου. Όμως η εικόνα του αγώνα συνέχισε να ήταν όπως και σε όλο το προηγούμενο διάστημα του ματς. Οι Χιτ έβρισκαν τον τρόπο να επαναφέρουν την διαφορά με διψήφιες διαφορές φτάνοντας εκ νέου στο +14 (88-102) με τη λήξη της 4ης περιόδου.

Το Μαϊάμι διατήρησε τη διαφορά και έφτασε στο «break»

Η διαφορά έφτασε για πρώτη φορά και στους +15 πόντους για λογαριασμό του Μαϊάμι στο ξεκίνημα της τελευταίας περιόδου (105-90). Αν μη τι άλλο ήταν η ομάδα που είχε το πάνω χέρι στο ματς έχοντας κυριαρχήσει και στα τέσσερα δωδεκάλεπτα! Οι Μπακς προσπαθούσαν να «ψαλιδίσουν» το σκορ με... τραβηγμένες προσπάθειες και επιθέσεις χωρίς δεύτερη πάσα. Λογικό και επόμενο οι πιθανότητες επιτυχίας να ήταν μηδαμινές στρώνοντας στους φιλοξενούμενους τον δρόμο της νίκης.

Ο Τζίμι Μπάτλερ ήταν εκπληκτικός στο Μιλγουόκι ενώ ο Αντεμπάγιο είχε ανεβάσει κατακόρυφα την απόδοσή του. Και χάρη σε αυτούς οι Χιτ διατήρησαν την διαφορά σε υψηλά επίπεδα (117-105 τέσσερα λεπτά πριν από το τέλος) χωρίς να κινδυνεύσουν έως το τέλος μέχρι την τελική επικράτηση και το break της έδρας. Φυσικά όλο το ενδιαφέρον έχει στραφεί στην κατάσταση του Γιάννη Αντετοκούνμπο και το αν θα προλάβει το δέυτερο ματς της σειράς, το οποίο θα διεξαχθεί ξανά στο Μιλγουόκι τα ξημερώματα της Πέμπτης (20/4, 04:00).

Τα δωδεκάλεπτα: 24-33, 55-68, 88-102, 117-130.

ΜΠΑΚΣ – ΧΙΤ 0-1

• 16/4: Μπακς – Χιτ 117-130
  • 29/4: Μπακς – Χιτ
  • 22/4: Χιτ – Μπακς
  • 24/4: Χιτ – Μπακς
  • 26/4: Μπακς – Χιτ *
  • 28/4: Χιτ – Μπακς *