Αγκάλιασε το πρωτάθλημα η ΑΕΚ με νίκη στον Άρη - Μοιραία ήττα ΠΑΟ από Ολυμπιακό

Η ΑΕΚ χρειάζεται ένα μολις βαθμό στην τελευταία αγωνιστική με το Βόλο

Αγκάλιασε τον τίτλο η ΑΕΚ, μετά τη νίκη της με 1-2 στο Κλεάνθης Βικελίδης, την ώρα που ο ΠΑΟ έμεινε 3 βαθμούς πίσω στη μάχη του πρωταθλήματος, μία αγωνιστική πριν το τέλος με την ήττα από τον Ολυμπιακό με 1-0. Ο ΠΑΟΚ παράλληλα πέρασε με 0-2 από το Βόλο.

Νίκη τίτλου η ΑΕΚ

Έπειτα από ένα συναρπαστικό πρώτο ημίχρονο, ο Άρης προηγήθηκε με πέναλτι του Αντρέ Γκρέι (17'), όμως η ΑΕΚ έφτασε στην ανατροπή και τη νίκη-τίτλου με τα γκολ των Τομ φαν Βέερτ 23' και Στίβεν Τσούμπερ 43'.

Οι φιλοξενούμενοι ξεκίνησαν ορεξάτοι το ματς. Λίγο μετά τη συμπλήρωση του πρώτου λεπτού, ο Φαν Βέερτ έστρωσε στον Τσούμπερ, αλλά το σουτ του Ελβετού εξουδετέρωσε με διπλή προσπάθεια ο Χουλιάν Κουέστα στη γωνία του. Στο 7' ήταν η σειρά του Ορμπελίν Πινέδα να απειλήσει, όμως η μπάλα πέρασε ελάχιστα δίπλα από το δεξί δοκάρι της εστίας του Άρη. Στο 14ο λεπτό, όμως, από ασυνεννοησία στην άμυνα της ΑΕΚ, ο Ματέο Γκαρσία ανατράπηκε από τον Πινέδα. Ο VARίστας Αριστοτέλης Διαμαντόπουλος κάλεσε τον Βασίλη Φωτιά που είδε τη φάση και καταλόγισε πέναλτι. Την εσχάτη των ποινών ανέλαβε ο Γκρέι που νίκησε τον Γιώργο Αθανασιάδη για το 1-0.

Ο «Δικέφαλος» θέλησε  να απαντήσει άμεσα, αλλά το σουτ του Τσούμπερ στο 20' δε βρήκε στόχο. Τρία λεπτά αργότερα, όμως, ήρθε η ισοφάριση. Ο Μιγιάτ Γκατσίνοβιτς συνεργάστηκε με τον Πινέδα, αυτό βρήκε τον Φαν Βέερτ που άδειασε τον Μάρβιν Πίρσμαν για το 1-1. Στο ημίωρο,  έφυγαν στην αντεπίθεση τρεις της ΑΕΚ με δύο του Άρη, όμως η επιλογή του Τσούμπερ δεν ήταν καλή ενώ στο 34' ο Βλάντιμιρ Νταρίντα πλάσαρε πάνω στον Βίντα, χάνοντας μοναδική ευκαιρία. Δύο λεπτά αργότερα, ο ωραίος συνδυασμός των γηπεδούχων έφερε σε πλεονεκτική θέση τον Γκρέι, όμως το σουτ του Τζαμαϊκανού ήταν πολύ άστοχο.

Οι ευκαιρίες διαδέχονταν η μία την άλλη, με τον Κουέστα να διώχνει δύσκολα σε κόρνερ το διαγώνιο πλασέ του Φαν Βέερτ στο 38' και να μπλοκάρει αυτό του Τσούμπερ εκτός περιοχής δύο λεπτά μετά. Ο Ελβετός έψαχνε με... μανία το γκολ αλλά ούτε στο 41' του το επέτρεψε ο Ισπανός τερματοφύλακας του Άρη ενώ και στην επόμενη φάση η μπάλα πέρασε δίπλα από το δεξί δοκάρι. Η έκτη τελικά ήταν, τελικά, η... φαρμακερή, για το 1-2 στο 43', με ατομική ενέργεια και συρτό, διαγώνιο πλασέ.

Παρόμοιος ρυθμός και στο ξεκίνημα του β' ημιχρόνου, με τον Πίρσμαν παραλίγο να σκοράρει σε λάθος εστία στο 51' και το δυνατό σουτ του Εχσάν Χατζισαφί τρία λεπτά μετά να βρίσκει σε ετοιμότητα τον Κουέστα. Η ΑΕΚ έφτασε πολύ κοντά σε τρίτο γκολ στο 65', αλλά στο πλασέ του Φαν Βέερτ ο Κουέστα άγγιξε όσο χρειαζόταν την μπάλα για να τη στείλει στο δεξί του δοκάρι, με τον Νικολάς Ενκουλού να απομακρύνει στη συνέχεια.

Ήταν, ουσιαστικά, η τελευταία φάση της αναμέτρησης, με την ΑΕΚ να κάνει διαχείριση και τον Άρη να μην μπορεί να απειλήσει την εστία του Αθανασιάδη. Το 1-2 σφράγισε τη νίκη της ομάδας του Αλμέιδα και τη φέρνει μια ανάσα από την κατάκτηση του πρωταθλήματος, αλλά και κοντά στο νταμπλ μιας και εκκρεμεί κι ο τελικός του Κυπέλλου Ελλάδας με αντίπαλο τον ΠΑΟΚ.

Διαιτητής: Βασίλης Φωτιάς (Πέλλας)

Κίτρινες: Χριστοδουλόπουλος, Νταρίντα, Καμαρά - Τσούμπερ, Μάνταλος, Ρότα.

Οι συνθέσεις:

ΑΡΗΣ (Απόστολος Τερζής): Κουέστα, Εμπακατά, Πίρσμαν, Ενκουλού, Ντουκουρέ (59' Καμάτσο), Νταρίντα, Ρουπ, Ματέο, Χριστοδουλόπουλος (58' Ιτούρμπε), Γκρέι (86' Καμαρά).

ΑΕΚ (Ματίας Αλμέιδα): Αθανασιάδης, Ρότα, Μουκουντί, Βίντα, Χατζισαφί, Σιμάνσκι, Πινέδα (68' Γιόνσον), Γκατσίνοβιτς (84' Ζίνι), Ελίασον (59' Άμραμπατ), Τσούμπερ (67' Μάνταλος), Φαν Βέερτ (83' Φερνάντες).

Έσβησε τις ελπίδες του αίωνου αντιπάλου ο Ολυμπιακός - Έμεινε 2ος ο ΠΑΟ

Ο Ολυμπιακός ήταν ο μεγάλος νικητής στο ντέρμπι με τον Παναθηναϊκό για την 9η αγωνιστική των play off, επικρατώντας με 1-0 στο «Γ. Καραϊσκάκης».

Ένα αποτέλεσμα που κατά πολύ μεγάλο βαθμό κρίνει και τον εφετινό πρωταθλητή της Super League, καθώς την ίδια ώρα η ΑΕΚ με το δικό της πέρασμα απ’ το «Βικελίδης» (2-1) ανέβηκε στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα, αποκτώντας προβάδισμα 3 βαθμών, μία αγωνιστική πριν το φινάλε.

Ο Ρέαμπτσιουκ στο 68’ σημείωσε το γκολ της νίκης του Ολυμπιακού. Από ένα δοκάρι οι δύο ομάδες, ο Ολυμπιακός στο 50’ με τον Εμβιλά κι ο Παναθηναϊκός με τον Μπερνάρ στο 72’.

Ο Παναθηναϊκός ήταν εκείνος που απείλησε πρώτος στο 11ο λεπτό, όταν μετά από μία ωραία συνεργασία των Μπερνάρ και Σπόραρ, ο Βραζιλιάνος έβγαλε κάθετη πάσα στον Τσέριν, αλλά ο Τζολάκης βγήκε πολύ γρήγορα και μπλόκαρε την τελευταία στιγμή την μπάλα προς του Σλοβένου μέσου. Στο 12’ ο Μπακαμπού έκλεψε την μπάλα απ’ το λάθος γύρισμα του Σάντσες, ο Φορτούνης την «έσπασε» στη συνέχεια προς τα πίσω, όμως το σουτ του Χουάνγκ έφυγε πάνω απ’ τα δοκάρια του Μπρινιόλι.

Στο 17’ ο Μπερνάρ έκλεψε την μπάλα απ’ τον Σαμασέκου έξω απ’ την περιοχή και σούταρε με το αριστερό, όμως ο Τζολάκης είχε πλήρη αντίληψη της φάσης κι απ’ την στιγμή που η μπάλα πήγε κεντρικά, μπλόκαρε εύκολα ο γκολκίπερ του Ολυμπιακού. Έξι λεπτά αργότερα (23’), ο Χουάνγκ έκανε μία εξαιρετική κάθετη προς τον Μπακαμπού ο οποίος δεν πρόλαβε για λίγο να κάνει το κοντρόλ, δίνοντας την ευκαιρία στον Μπρινιόλι να μπλοκάρει, ενώ αντίστοιχα σταθερή επέμβαση έκανε ο Ιταλός γκολκίπερ και στο 25’ στο απευθείας σουτ του Ρέαμπτσιουκ απ’ τα αριστερά.

Στο 31’ ο Ολυμπιακός έχασε την πιο μεγάλη ευκαιρία του, όταν οι παίκτες του γύρισαν την μπάλα έξω απ’ την περιοχή του Παναθηναϊκού, με τον Χουάνγκ να δοκιμάζει απ’ το όριο της περιοχής, το οποίο κόντραρε στον Σάρλια κι έφυγε ελάχιστα άουτ-κόρνερ.

Ο Παναθηναϊκός ξεκίνησε στο β΄ ημίχρονο με διάθεση να πιέσει πιο ψηλά τον Ολυμπιακό με όσες δυνάμεις είχε, όμως οι Πειραιώτες είχαν την πρώτη καλή στιγμή του δευτέρου ημιχρόνου, με τη σέντρα-σουτ του Ρέαμπτσιουκ στο 48’ που πέρασε λίγο άουτ.

Στο 50’ ο Εμβιλά έπαιξε το ένα-δύο με τον Ελ Αραμπί και πλάσαρε στο αριστερό δοκάρι του Μπρινιόλι, σε μία σπουδαία ευκαιρία για τους Πειραιώτες. Στο 59’ είχε ο Παναθηναϊκός τη δική του καλή στιγμή, όταν από πάσα του Μπερνάρ προς τον Τσέριν, ο Σλοβένος δοκίμασε να απειλήσει μέσα απ’ την περιοχή, αλλά ο Ντόι έβαλε καθοριστική κόντρα κι έδιωξε σε κόρνερ.

Η πίεση που άρχισε να ασκεί ο Ολυμπιακός μετά το 60’ έφερε και το προβάδισμα για τους «ερυθρόλευκους». Οι γηπεδούχοι γύρισαν εξαιρετική την μπάλα έξω απ’ την περιοχή, ο Φορτούνης γύρισε προς τον Ροντινέι που έκανε μία χαμηλή σέντρα προς τον αμαρκάριστο Ρέαμπτσιουκ που έκανε το 1-0 για τον Ολυμπιακό στο 68’.

Στο 72’ ο Παναθηναϊκός έχασε τεράστια ευκαιρία για να φέρει το ματς στα ίσα, όταν από την ασίστ του Ιωαννίδη, ο Μπερνάρ κατέλαβε την μπάλα και πλάσαρε στο δεξί δοκάρι του Τζολάκη.

Στο 76’ ο Ολυμπιακός «ακούμπησε» το γκολ, όταν από το γύρισμα του Ραμόν, ο Μάγκνουσον στην προσπάθειά του να αποκρούσει λίγο έλειψε να τη στείλει στη γωνία του Μπρινιόλι, αλλά ο γκολκίπερ του Παναθηναϊκού απέκρουσε, ενώ στο 78’ ο Βρουσάι έκανε τακουνάκι στο οποίο έβγαλε στη γωνία του ο Μπρινιόλι.

Στο 80’ ο Τζολάκης μπλόκαρε το δεξί διαγώνιο σουτ του Κώτσιρα, στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων ο Μπριχ (με παρέμβαση του VAR) απέβαλλε με απευθείας κόκκινη τον Ραμόν για χτύπημα εκτός φάσης στον Σάρλια. Στο 5ο λεπτό ο Κλεϊνχέισλερ βρέθηκε σε θέση βολής απ’ τα αριστερά και πλάσαρε με το δεξί, με την μπάλα να περνάει ελάχιστα άουτ από το δοκάρι του Τζολάκη στην τελευταία ευκαιρία του Παναθηναϊκού στο ματς.

Διαιτητής: Φέλιξ Μπριχ (Γερμανία)
Κίτρινες: Ρέαμπτσιουκ, Σαμασέκου, Ελ Αραμπί - Μάγκνουσον
Αποβολές: Ραμόν (90’+3’ απευθείας κόκκινη)

Οι συνθέσεις των δύο ομάδων:

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Ζοσέ Ανιγκό): Τζολάκης, Ροντινέι, Παπασταθόπουλος, Ντόι, Ρέαμπτσιουκ, Εμβιλά, Σαμασέκου, Χουάνγκ (75’ Κασάμι), Φορτούνης (72’ Ραμόν), Μπιέλ (62’ Βρουσάι), Μπακαμπού (46’ Ελ Αραμπί).

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Ιβάν Γιοβάνοβιτς): Μπρινιόλι, Σάντσες (72’ Κώτσιρας), Σάρλια, Μάγκνουσον, Χουάνκαρ (78’ Πούχατς), Ρουμπέν (72’ Κλεϊνχέισλερ), Κουρμπέλης, Τσέριν, Παλάσιος (66’ Μαντσίνι), Μπερνάρ, Σπόραρ (66’ Ιωαννίδης)

«Επαγγελματική» νίκη ο ΠΑΟΚ στο Βόλο

Άνετο ήταν το πέρασμα του ΠΑΟΚ από τον Βόλο και το Πανθεσσαλικό στάδιο, με τους «ασπρόμαυρους» να επικρατούν των Θεσσαλών με 2-0, στο πλαίσιο της 9ης (προτελευταίας) αγωνιστικής των πλέι οφ.

Απέναντι σε μια ενδεκάδα με πολλές αλλαγές, εκείνη του Βόλου, ο ΠΑΟΚ δεν δυσκολεύτηκε να πάρει τον έλεγχο από την αρχή της αναμέτρησης, να πιέσει κι εν τέλει να ανοίξει το σκορ στο 28ο λεπτό, όταν ο Ντάντας βρήκε τον Ζίβκοβιτς και ο Σέρβος έγραψε το 0-1 με ωραίο διαγώνιο σουτ.

Στο 36΄ ο «Δικέφαλος» έχασε μεγάλη ευκαιρία για να διπλασιάσει, όταν ο Ζίβκοβιτς σέντραρε, ο Μπράντον Τόμας πήρε την κεφαλιά και η μπάλα χτύπησε στην εξωτερική πλευρά της δοκού.

Η κατάσταση για τους φιλοξενούμενους έγινε ακόμη πιο περίπλοκη στο 45΄, όταν ο διαιτητής Βεργέτης, με τη συνδρομή του VAR, πήρε πίσω την κίτρινη κάρτα που είχε δείξει στον Πιρές για σκληρό φάουλ στον Ζίβκοβιτς και τον απέβαλε με απευθείας κόκκινη.

Η ομάδα του Λουτσέσκου διπλασίασε στο 57ο λεπτό με τον Τόμας να βρίσκει στόχο αυτή τη φορά, πάλι με κεφαλιά, από σέντρα του Σβαμπ. Κάπου εκεί «έσβησε» και το παιχνίδι στη θεσσαλική πρωτεύουσα, εξαιρουμένου ενός σουτ του Σοάρες στο δοκάρι στο 84΄, αφού η νίκη είχε κλειδώσει για τον ΠΑΟΚ κι εκτός αυτού έπεται ο «τελικός» της τρίτης θέσης με τον Ολυμπιακό, την Κυριακή.

ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Χρήστος Βεργέτης

ΚΟΚΚΙΝΗ: 45΄+2 Πιρές

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Μεθκίδα

ΒΟΛΟΣ (Κώστας Μπράτσος): Αυγερινός, Τάχατος, Πίρινεν, Ασλανίδης, Σι, Μεταξάς, Κάτσε (87΄ Λούνα), Οικονομόπουλος (63΄ Τριανταφύλλου), Καρτάλης (75΄ Άλχο), Μεθκίδα (75΄ Τσοκάνης), Πιρές.

ΠΑΟΚ (Ραζβάν Λουτσέσκου): Κοτάρσκι, Βιεϊρίνια, Λύραντζης, Νασμπεργκ, Κεντζιόρα, Ντάντας, Σβαμπ (70΄ Σοάρες), Κωνσταντέλιας, Μπίσεσβαρ (79΄ Τζίμας), Α. Ζίβκοβιτς (70΄ Ελ Καντουρί), Μπράντον Τόμας (82΄ Ρικάρντο).

Πηγή: ΑΠΕ-ΜΠΕ