Άρης: Μοιρασιά με ΠΑΟ στη Λεοφώρο (1-1) - Μπορούσε και τη νίκη

Σε ένα παιχνίδι στο οποίο ο Άρης θα μπορούσε να έχει πάρει τη νίκη, εν τέλει έμεινε στην ισοπαλία 1-1 με τον Παναθηναϊκό στο γήπεδο της Λεωφόρου για τη 10η και τελευταία αγωνιστική των play offs της Super League.

Οι κιτρινόμαυροι που δεν έκαναν πολλές φάσεις στο πρώτο ημίχρονο δέχτηκαν γκολ μόλις στο 6ο λεπτό, όμως κατάφεραν να φέρουν το παιχνίδι στα ίσια με γκολ του Ιτούρμπε μετά από εξαιρετική ατομική προσπάθεια και σουτ του Παραγουανού.

Στο δεύτερο μέρος και με τις αλλαγές των Πάλμα, Καμαρά και Ρουπ, οι κιτρινόμαυροι έγιναν πιο επιθετικοί. Ο Καμαρά απείλησε στο 60 και το 61 με δύο σουτ, όμως στο 76΄ ήταν ο μοιραίος παίκτης του Άρη καθώς έχασε πέναλτι.

ΜΕ ΑΡΚΕΤΕΣ ΑΛΛΑΓΕΣ Ο ΑΡΗΣ

Διαφορετικά πρόσωπα επέλεξε για το αρχικό σχήμα ο Τόλης Τερζής με τον Σγούρο να παίρνει για πρώτη φορά φανέλα βασικού. Ο Σιαμπάνης κάτω απο τα δοκάρια με τετράδα στην άμυνα τους Οντουμπάτζο, Ενκουλού, Πίρσμαν και Μαζικού. Στα χαφ Σγούρος, Ετέμπο και Νταρίντα και τριάδα μπροστά οι Λάζαρος, Ιτούρμπε και Γκρέι.

ΠΡΟΒΑΔΙΣΜΑ ΑΠΟ ΝΩΡΙΣ ΓΙΑ ΤΟΝ ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟ

Στο 6ο λεπτό ο Παναθηναϊκός άνοιξε το σκορ. Μετά την εκτέλεση του φάουλ από τον Μπερνάρ ο Κλεϊνχέισλερ πήρε την κεφαλιά και νίκησε τον Σιαμπάνη κάνοντας το 1-0!

ΥΠΕΡΟΧΟ ΓΚΟΛ ΑΠΟ ΤΟΝ ΙΤΟΥΡΜΠΕ ΚΑΙ 1-1

Παρότι ο Άρης δεν απείλησε ιδιαίτερα τον Παναθηναϊκό βρήκε τον τρόπο να ισοφαρίσει με τον Ιτούρμπε. Ο Παραγουανός έκλεψε τη μπάλα από τον Πέρεθ και με πολύ ωραία εκτέλεση νίκησε τον Λοντίγκιν, φέρνοντας το ματς στα ίσια.

ΜΕ ΤΡΕΙΣ ΑΛΛΑΓΕΣ ΣΤΟ ΔΕΥΤΕΡΟ ΜΕΡΟΣ

Ο Άρης ξεκίνησε το δεύτερο ημίχρονο με τρεις αλλαγές στη μεσοεπιθετική του γραμμή. Ο Τόλης Τερζής αντικατέστησε τους Σγούρο, Γκρέι, Λάζαρο με τους Ρουπ, Καμαρά και Πάλμα, θέλοντας να κάνει την ομάδα πιο επιθετική.

ΜΕΓΑΛΗ ΕΥΚΑΙΡΙΑ ΑΠΟ ΚΑΜΑΡΑ

Στο 61 ο Καμαρά έχασε μοναδική ευκαιρία να δώσει προβάδισμα στον Άρη όμως το πλασέ που επιχείρησε, έπεσε και μπλόκαρε ο Λοντίγκιν.

ΧΑΜΕΝΟ ΠΕΝΑΛΤΙ Ο ΚΑΜΑΡΑ

Στο 76′ ο Άρης κέρδισε πέναλτι. Στην αρχή φάνηκε ο Τζήλος να δίνει φάουλ ελάχιστα εκτός της περιοχής, αλλά εν τέλει έδειξε την άσπρη βούλα. Την εκτέλεση ανέλαβε ο Καμαρά, ο οποίος όμως μετά απο έναν κακό χτύπημα έδωσε την ευκαιρία στον Λοντίγκιν να πέσει και να αποκρούσει τη μπάλα κρατώντας το 1-1.

ΔΟΚΑΡΙ ΜΕ ΒΟΛΙΔΑ ΝΤΑΡΙΝΤΑ

Στο 84 ο Άρης είχε και νέα ευκαιρία να προηγηθεί όμως το σουτ-βολίδα του Νταρίντα σταμάτησε στο οριζόντιο δοκάρι του Λοντίγκιν.

Παναθηναϊκός (Ιβάν Γιοβάνοβιτς): Λοντίγκιν, Χουάνκαρ, Μάγκνουσον, Σάρλια, Κώτσιρας, Ρούμπεν, Κουρμπέλης, Κλεϊχνέισλερ, Μαντσίνι, Μπερνάρ και Ιωαννίδης.

Άρης (Απόστολος Τερζής): Σιαμπάνης, Ενκουλού, Χριστοδολόπουλος (46′ Πάλμα), Γκρέι (46΄Καμαρά), Ιτούρμπε (65′ Ματέο), Ετέμπο, Νταρίντα, Μαζικού, Οντουμπάτζο, Πίρσμαν, Σγουρός (46′ Ρουπ)

Διαιτητής: Θανάσης Τζήλος (Λάρισας)

Βοηθοί: Ιορδάνης Απτόσογλου (Αθηνών), Γιάννης Καραγκιζόπουλος (Ημαθίας)

Τέταρτος: Δημήτρης Μαλούτας (Ημαθίας)

VAR: Γιάννης Παπαδόπουλος (Μακεδονίας)

AVAR: Μιχαήλ Παπαδάκης (Ηρακλείου)