Χάλκινη η Εθνική Νέων Ανδρών στο Eurobasket U20

Eπικράτησε 68-64 στην παράταση του Βελγίου

Το χάλκινο μετάλλιο στο Eurobasket U20 που διεξήχθη στο Ηράκλειο της Κρήτης κατέκτησε η Εθνική Νέων Ανδρών. Η γαλανόλευκη επικράτησε του Βελγίου με 68-64 στον μικρό τελικό και ανέβηκε στο βάθρο των νικητών, πανηγυρίζοντας μία σπουδαία επιτυχία.

Η Εθνική Νέων Ανδρών δεν ήταν φαβορί για μετάλλιο στο ξεκίνημα του Eurobasket U20, ωστόσο ανέβασε κατακόρυφα την απόδοση της κατά τη διάρκεια της διοργάνωσης, τρύπησε το… ταβάνι της και κατάφερε να ανέβει στο βάθρο, έχοντας για μεγάλους πρωταγωνιστές τους Μαντζούκα και Ζούγρη.

Η Εθνική Ελλάδας βρέθηκε πίσω στο σκορ με 12 πόντους στο τέταρτο δεκάλεπτο, ωστόσο με αντεπίθεση διαρκείας κατάφερε να στείλει το παιχνίδι στην παράταση (56-56 κ.α.). Στο έξτρα πεντάλεπτο η γαλανόλευκη ήταν πιο ψύχραιμη στο φινάλε και κατάφερε να φτάσει στη νίκη και την κατάκτηση του χάλκινου μεταλλίου.

Τα δεκάλεπτα: 18-17, 33-43, 40-52, 56-56 (κ.δ.), 68-64.

Πηγή: newsit